Ejder meyvesi üreticisini memnun ediyor

Halk arasında ejder meyvesi olarak bilinen Anavatanı Vietnam olan Pitaya meyvesi Mersinli üreticilerin yüzünü güldürüyor. Erdemli’de Ejder Meyvesinin hem sera kurulumunu yapan hem de fidanını satarak geçimini sağlayan Kudret Aktürk, ağırlığı 300 gram ile 1 kilo arasında değişen Ejder meyvesinin tanesinin 7 ile 15 lira arasında değiştiğini söyledi.

Ejder meyvesi üreticisini memnun ediyor
Ejder meyvesi üreticisini memnun ediyor admin
Bu içerik 596 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

-30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda misafirlere ikram edilmesiyle adı daha sık duyulmaya başlayan Ejder Meyvesi’ni Mersinli üreticiler narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih etmeye başladı.

14. Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda ejder meyvesinin fidanını satan SSK emeklisi Kudret Aktürk, emekli olduktan sonra insanların ilgisinin olması nedeniyle ejder meyvesi sera kurulumu ile meyve ve fidanının satışı üzerine çalışmalar yapmaya başladığını söyledi.

Erdemli Elvanlı’da Ejder meyvesi ve fidan üretimi ile ilgili 3 yerde kurulumlarının olduğunu ifade eden Aktürk, “Biz ejder meyvesinin serasının kurulumunu yaparak müşterimize anahtarı ile birlikte teslim ediyoruz” dedi.

Kurdukları seralardaki ürünleri kendilerinin satın aldığını anlatan  Aktürk, “İnsanlar çok güzel ilgi gösteriyor. Son günlerde insanların ilgili daha da arttı. Sera kurmak isteyenler var. Çok ciddi bir rağbet var meyvesine. Meyvesinin tanesini biz 7 lira ile 15 lira arasında satıyoruz. Toptan ise ihracata veriyoruz. İhratacatımızda var. İnsanların ilgili çok güzel” şeklinde konuştu. 

Ejder meyvesinin Türkiye’de bir geleceği olduğunu vurgulayan Aktürk “Türkiye’de çok bulunan bir meyve değil. Biz bunu halkında yemesini istiyoruz. Yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Ben aynı zamanda solucan gübresi üreticisiyim onunla yetiştiriyorum. Gayet organik bakımlı, halka daha ucuz üretim yapmak için uğraşıyoruz. Egzotik bir meyve. İnsanlar daha değişik tatlar istiyor. Hep elma yada portakal yemek istemiyor. Bir günde pitaya yemek istiyor. Para etmesinden dolayı çiftçi çok ilgi gösteriyor. Halk ucuz arıyor. Kışın zor yetiştiği için bulunması zor ama Mayıs ayından Kasım ayına kadar üretimimiz sürekli devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ejder meyvesinin fidanlarını da sattıklarını belirten Aktürk, “Küçük fidanlar 10 TL. Büyük fidanlar 20 TL. 18 ayda meyve vermeye başlıyor. Şu anda dikilen fidan seneye Haziran ayında meyveye oturur. Açık alanda yetişmesi zor. Ancak Bu serada oluyor. Ejder meyvesinin kolon kanserine iyi geldiğine dair duyumları olduğunu belirten Aktürk, “Benim duyumların pitayanın kolon kanserine iyi geldiğini söylüyorlar. Manavgat’tan bir müşterim sürekli alıyor. Kolan kanseri için tükettiğini söylüyor” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
denizli escort