NKP, ‘Nükleer enerji projeleri iptal edilsin’

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Sözcüsü Osman Koçak, Japonya’daki Fukişima Nükleer Santral felaketinin 8. yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında Akkuyudahil Türkiye’deki nükleer enerji projelerinin iptal edilmesini istedi.

NKP, ‘Nükleer enerji projeleri iptal edilsin’
NKP, ‘Nükleer enerji projeleri iptal edilsin’ admin
Bu içerik 582 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin’de NKP tarafından 11 Mart 2011’de meydana gelen Fukuşima Nükleer Santral felaketinin 8. yıl dönümü nedeniyle Tabip Odasında bir basın açıklaması gerçekleştirildi. NKP dönem sözcüsü Osman Koçak burada yaptığı açıklamada  8 yıl önce bugün Japonya’nın doğu kıyıları açıklarında oluşan 9 şiddetindeki bir depremde Fukuşima Nükleer Santralinin soğutma sisteminin çalışamaz hale geldiğini hatırlattı.

Nükleer felaket sonrası havaya, toprağa ve okyanusa yayılan radyasyon dalgalarının 380 bin insanın tahliyesine, geniş tarım alanlarının üretim yapılamaz hale gelmesine yol açtığını vurgulayan Koçak, “Fukuşima’dan yayılan radyasyon, hava akımları ve deniz akıntıları ile Büyük Okyanusu aşarak Amerika Kıtasının batı kıyılarına dek ulaştı. Fukuşima Nükleer Santrali Felaketi 25 Yıl içinde oluşan ikinci büyük nükleer santral felaketidir. 26 Nisan 1986’da yaşanan Çernobil Nükleer Santrali patlamasının yaydığı radyasyon Türkiye’yi de etkilemiştir. Doğu Karadeniz’de yetiştirilen çayların toprak altına gömüldüğü halen hafızalarda yer almaktadır” şeklinde konuştu.

İlk nükleer santralin çalışmaya başlamasından bu yana, 500 dolayındaki nükleer santralde, ABD’den Avrupa’ya, Rusya’dan Japonya’ya 50’yi aşkın küçüklü büyüklü kazası yaşandığını ifade eden Koçak şöyle devam etti:

“Nükleer santrallerdeki patlamalar sırasında doğaya salınan sezyum 137 parçacıklarının yarılanma ömrünün, yani radyoaktif etkilerinin yarıya inme süresinin 30 yıl olduğu göz önünde tutulduğunda, Çernobil patlamasında açığa çıkan sezyum 137’nin yarılanma süresi tamamlanmadan Fukuşima’da tekrar bir sezyum 137 radyasyonu ile karşılaşıldı. Nükleer santrallerin bütün önlemlere rağmen çalışma süreleri süresince doğaya ve insanlara birikimli etkileri olacak şekilde radyasyon yaydıkları da bilinen bir gerçektir.

Bunca tehlikelerine ve zararlarına karşın nükleer santral inşasında ısrarın belli başlı nedenleri arasında nükleer santral ekipmanı üreten ve inşaatında yer alan şirketlerin kar hırslarının yer aldığı açıktır. İktidarlar da hem sermaye sahiplerine alan sağlamak hem de nükleer santrallerin ürünü olan ve nükleer silah yapımında kullanılan plütonyum elde etmek için nükleer santral projelerine destek vermektedirler. Böylelikle ülkelerinin hem doğasını, hem insanını, hem de ekonomisini tehlikeye atmaktadırlar.”

Akkuyu Nükleer Santralinin proje maliyeti 22 milyar dolar olduğunu bu maliyetin yaklaşık yarısının Rosatom tarafından getirilecek nükleer ekipmana ait olduğunu ifade eden Koçak diğer yarısının da Türkiyeli müteahhitlerin üstleneceği taş, toprak, beton maliyeti olduğunu söyledi.

ENERJİ SORUNUNA DOĞAYI VE İNSANI GÖZETEN ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ

Koçak şöyle devam etti: “Sinop Nükleer Santral projesinin değeri ise 18 milyar dolar iken Fukuşima nükleer santral felaketinden sonra Japonya’da sıkılaştırılan güvenlik önlemlerine uymak zorunda olan Mitsubishi maliyeti 44 Milyar dolara çıkan projeden çekilmek zorunda kalmıştır. Bu gelişme inşaatı süren Akkuyu Nükleer Santralinin güvenilirlik durumunun da yeniden sorgulanmasını gerektirmektedir. Almanya, İspanya, Japonya ve Fransa nükleer santralleri yavaş veya hızlı bir şekilde kapatma kararı alan devletlerdir. Bütün bu gerçekler karşısında Türkiye’de Akkuyu, Sinop ve İğneada projelerinde siyasi iktidarın sermaye sahiplerine yeni kar kapıları açmak üzere sürdürdüğü ısrar Türkiye’nin, halkımızın, emekçilerimizin, çocuklarımızın ve gençlerimizin uzak olamayan bir gelecekte, yirmi, on hatta belki de beş yıl sonrasında telafi edilemez kayıplarla karşılaşmalarına yol açacaktır. Bugünkü siyasi iktidar söz konusu projeleri iptal etmeli; enerji sorununa doğayı ve insanı gözeten çözümler üretmelidir. İktidara adaylıklarını açıklayanlar da  ülkenin enerji sorunu hakkındaki doğadan ve insandan yana kısa ve uzun vadeli somut çözümlerini ve programlarını açık, net ve kesin bir dil ile ortaya koymalıdırlar.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anıt katlı kavşağı açıldı
Anıt katlı kavşağı açıldı
CHP ve derneklerden alternatif kutlama
CHP ve derneklerden alternatif kutlama