Girişimler‘Sonuç’ verdi

​Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur Ateş, sektörde yaşanan ham madde tedariki sorunu ve sanayicilerden alınan ilave gümrük vergisi konularında çözüm için girişimlerde bulunduklarını ve sanayicilerin lehine sonuç aldıklarını bildirdi.

Girişimler‘Sonuç’ verdi
Girişimler‘Sonuç’ verdi admin
Bu içerik 216 kez okundu.

- İhracatçı firmalardan Akdeniz İhracatçı Birlikleri(AKİB)e gelen çözüm talebi karşılığını buldu. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur Ateş yaptığı açıklamada, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörümüzde yaşanan ham madde tedariki sorunu girişiminin sonuç verdiğini  söyledi.   

Plastik ve ambalaj  sektörü için hammadde olarak kullanılan polietilen ve polipropilen ürün gruplarının tedarikinde, ülkemizin yaklaşık yüzde 90 oranında dışa bağımlı olduğunun altını çizen Ateş, sanayimizin sürdürülebilirliği için önem arz eden bahsi geçen hammaddelerin tedariki konusunda sanayicilerimizin bir süredir sorunlar yaşadığına dikkat çekti.

Gümrüklerdeki uygulamalarda, ithal edilen hammadde grubu için ''Petrokimyasal Ürünler Reuters Verileri'' adlı haftalık yayınlanan listedeki fiyatların dikkate alındığı ve bu listedeki emsal fiyatlara göre sanayicilerden ilave gümrük vergisi ve KDV talep edildiğini kaydeden Ateş, “Ancak bu verilerin 01-07 Ekim 2018 tarihli olduğu ve güncel olmadığı belirtilmektedir. Güncellenmeyen liste üzerinden emsal kıymet uygulamasına gidilmesinin Global olarak fiyatların çok hızlı değiştiği bir dönemde sanayicilerimizi ilave vergi yüküne sokmakta, bu sebeple güncel verilerin kullanılması için çözüm arayışına gidilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Bu hususta AKİB Koordinatör Başkanı Ali Uğur Ateş'in girişimleri sonucu polietilen, polipropilen ürün gruplarındaki vergilerin hesaplanmasında kullanılan verilerin güncelleneceği bildirilirken, yaşanan bu gelişmeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ateş, “AKİB olarak her zaman üreticimizin yanındayız. Ambalaj sektörümüz için büyük öneme sahip olan ve büyük oranda dışa bağımlı olduğumuz polipropilen maddelerinde sanayicilerimiz, uzun süredir ithalatta ek gümrük vergileriyle karşılaşmaktadır. Koordinatör Başkan olarak göreve geldiğim günden beri her zaman üreticilerimizin her sorununa yetişmeye çalışacağımızı belirtmiştik. Bu bağlamda, ülke sanayimizin gelişimi için önemli olan bu ürün gruplarında vergilerin hesaplanmasında güncel verilerin kullanılması hususunda uzlaşıldı. Yardımlarından dolayı Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, İthalat Genel Müdürümüz Ahmet Erkan Çetinkayış ve Gümrükler Genel Müdürümüz Sayın Mustafa Gümüş'e teşekkürlerimizi sunuyoruz”  ifadesini kullandı. (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı