Kadın ve sanat etkinliği ilgi gördü

Mezitli Kent Konseyi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Kadın ve Sanat’ temalı etkinlik ilgi gördü.

Kadın ve sanat etkinliği ilgi gördü
Kadın ve sanat etkinliği ilgi gördü admin
Bu içerik 723 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

 

Mezitli Kent Konseyi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  etkinlikleri kapsamında Viranşehir Mahallesi’ndeki Mezitli Kent Konseyi Binasında ‘Kadın ve Sanat’ temalı etkinlik düzenlendi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın katıldığı etkinliğin açılışında konuşan Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, 8 Mart'ın

dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün olduğunu belirtti.

8 Mart 1857 de ağır çalışma koşullarını protesto etmek için direnişe geçen dokuma işçisi kadınların 129'unun çıkan çatışma ve yangında yaşamın yitirmesiyle başlayan sürecin ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1977'de 8 Mart'ı "Kadın Hakları ve Dünya Barış Günü" olarak ilan ettiğini hatırlatan Gelbul şöyle devam etti:

"Böylece, 8 Mart kadınların mücadele ve dayanışmasının kutlandığı gün olmuştur. Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir.Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları dolayısı ile büyük önem taşımaktadır. "Kadın üretici pazarı " projesi de tam da bu maksatla başlatılmıştır. Kadına farkındalık yaratılarak, küçük imkanlar sağlanarak projeyi bugüne kadınlarımız taşımıştır. Bu tür projelerin artması, özellikle kırsalda olan emekçi kadınlarımızın gücünün toplumumuza kazandırılmasında çok önemlidir. Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyetler arası adaleti şiar edinerek karşılıklı hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyorur. Mezitli Kent Konseyi ve Kadın Meclisi olarak, toplumda kadının daha güçlü, daha etkin, sanayiden sosyal yaşama kadar tüm çalışma alanlarında daha fazla bulunduğu, kadın-erkek ayrımının yapılmadığı dolayısı ile ülkemizde başarılı gelecekler olmasını diliyoruz."

TARHAN: TÜRKİYE'DE İLK DEFA ŞALVARLI ÜRETİCİ KADIN BİZİM MECLİSİMİZDE OLACAKTI AMA BAŞARAMADIK

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise kadın mücadelesinin başlamasının üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen Türkiye'de hala kadının adı maalesef yok olduğunu söyledi. Bunun için belediyelere

görevler düştüğünü ifade eden Tarhan, "Biz'de bundan hareketle kadınlara yönelik önemli çalışmalar yaptık. Üretici kadınlara özellikle. Üretken kadınlara kadın üretici pazarlarımızı zaten herkes biliyor. 650 kadınımız var üretici pazarımızda. Müdürlerimizin çoğu kadın. 8 Mart'ta kadınlarımıza izin verdik. Tüm kadın personelimize akşam konser verdik konsere de 10 genç kızdan oluşan orkestra getirdik. Burada da kadınlarımıza da  özen gösterdik. Kent Konseyi Başkanımız kadın. Belediyemize ait şirketin genel müdürü kadın. Belediyemize ait spor kulübümüzün başkanı kadın. Bu şekilde yönetimlerde kadınların olmasını istiyoruz. Türkiye de ilk defa şalvarlı baş örtülü üretici kadın Mezitli belediye meclisinde olacaktı. Ama maalesef bu fırsatı bulamadık. Buda siyasetin kötü yönlerinden birisi. Bunun için mücadele etmek gerekiyor. Onun için sizlerin mücadele etmesi gerekiyor. Kadınların bir yere gelmesi  gerekiyor. Diğer partilerde belki hiç yoktur ama bizimkide arzu edilen düzeyde maalesef olamadı ama bunun sorumlusu ben değilim" şeklinde konuştu.

Mersin Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Ayşe Azman'ın 'Kadın Emeği ve Sanat’ konulu bir söyleşi yaptığı etkinlikte Resim sergisi ve Kısa film gösterisi sunuldu.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı