Kuaförlük kursu öğrencileri sergi açtı

Toroslar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kuaförlük kursu öğrencileri öğrencileri ‘Saça Kalıcı ve Geçici Şekil Verme Teknikleri’nde öğrendiklerini cansız mankenler üzerindeki uygulamalarını sergiledi.

Kuaförlük kursu öğrencileri sergi açtı
Kuaförlük kursu öğrencileri sergi açtı admin
Bu içerik 556 kez okundu.

Sinem OLLAÇ

Mersin /Toroslar  İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Kuaförlük Kursu’nda ‘saça geçici ve kalıcı şekil verme tekniklerini’ öğrenen öğrenciler hünerlerini göstermek için sergi açtı. Halk Eğitim Merkezi’nin koridorundaki serginin açılışa, Toroslar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Durmuş Ar, Müdür Yardımcıları ve kursiyerler katıldı.

Toroslar Halk Eğitim Merkezi Kuaförlük Kursu öğretmeni Fatma Kaya Yıldırıcı,   Kuaförlük kursu bünyesindeki Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme Teknikleri modülünün 28 Ocak’ta başladığını söyledi. 2 ay 19 güne tekabül eden 357 saat modüle 22 öğrencinin katıldığını ifade eden Yıldırıcı, kursiyerlerimize saça kalıcı ve geçici şekil verme tekniklerini gösterdik.  19 Nisan’da kursumuz bitecek olmasına rağmen kursiyerlerimiz  gelin başı, nişan başı, salon topuzlarını yapabilir durumdalar” dedi.

Bu faaliyetin kursiyerlerinin öğrendiklerini sunabilmeleri için  yapılan bir sergi olduğunu anlatan Yıldırıcı, “Tabi ben onları gruplara ayırıyorum. Salon açmak isteyenler var. Bunu evde hobi olarak yapmak isteyenler var. Sadece kursa vakit geçirmek için gelenler var. Ben o yüzden öğrencilerimiz gruplara ayırıyorum. Başarılı öğrencilere daha fazla dikkat ederek onlara daha fazla ilgi göstererek öğretiyorum” şeklinde konuştu.

Kursa katılanların buradan aldıkları sertifika ile Çıraklık Eğitim Merkezine giderek kalfalık belgesi sınavına girme hakkı kazandığını anlatan Yıldırıcı “ Daha sonra ustalık belgesi alıyorlar. Daha sonra usta öğretici belgesi alarak dükkan açabiliyorlar. Önlisans mezunu, lisans mezunu olanlar Halk Eğitim Merkezleri’nde usta öğretici olarak görev yapabiliyorlar. Aynı zamanda rahatlıkla bu mesleği yapabildiklerini  ispatlamış oluyorlar” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerinin sergiye koydukları ürünlerin gelin başları, kına başları, gelin topuzları, salon topuzları, fantezi topuzlar ve doğal topuzlar olarak adlandırıldığını anlatan Yıldırıcı şunları söyledi:

“Bunları öğrencilerimiz sadece kendileri yaptı. Biz sergimizi HEM içinde yaptık. HEM içinde bunu yapmamızın sebebi sürekli buraya kursa kayıt olmak için insanlar geliyor. Bu sergi ile onlara burada bir şeyler yapıldığını göstermiş oluyoruz. Öğrencilerimin başarısını ödüllendirmek için düşündüğüm bir durum.  Şimdi cansız mankenler üzerinde yaptık ancak bir ay sonra sosyal hizmetler, huzurevleri, down sendromlu öğrencilerin bulunduğu okullara gideceğiz. Orada ücretsiz hizmetler vereceğiz. Hem insanlara faydalı olacağız hem de kursiyerlerimiz öğrendiklerini uygulamış olacaklar.  Ben mesleğimi çok seviyorum. Elimden geldiği kadar onlara ne öğretebilirim diye uğraşıyorum.”

‘KENDİMİ GELİŞTİRDİM İLERİDE İŞ YERİ AÇACAĞIM’

Kursiyerlerden Jule Yöş Küçükada ise şunları söyledi: “28 Ocak’ta kursa  başladık. 4 yıl ücretli öğretmenlik yaptıktan sonra bıraktım. Evde boş durmak yerine Toroslar Halk Eğitim Merkezinin Kuaförlük Kursu’na gitmeye karar verdim. Sürekli kuaföre para vermek zoruma gidiyordu. Kursa giderek hem kendimi geliştirdim hem de meslek öğrenmiş oldum. İleride iş yeri açmayı düşünüyorum. 3 aylık bir sürede iş sahibi olmuş olacağım.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anıt katlı kavşağı açıldı
Anıt katlı kavşağı açıldı
CHP ve derneklerden alternatif kutlama
CHP ve derneklerden alternatif kutlama