Suriye'deki Tutsak Kadın ve Çocuklar İçin Özgürlük Çağrısı

İHH Mersin Şube Başkanı Mesut Kayacı, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve tüm uluslararası organizasyonlara Suriye’deki tutuklu kadın ve çocukların serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Suriye'deki Tutsak Kadın ve Çocuklar İçin Özgürlük Çağrısı
Suriye'deki Tutsak Kadın ve Çocuklar İçin Özgürlük Çağrısı admin
Bu içerik 569 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı(İHH)  Mersin Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Cuma Namazı Çıkışı Ulu Cami Önünde bir basın açıklaması yapıldı.

“Suriye’deki Mahpus Kadın ve Çocukların özgürlüğü içini buluşuyoruz” yazılı afiş asan kalabalığa kadınlarda Suriye’deki kadın ve çocuklara yönelik şiddet olaylarına tepki gösteren afişlerle destek verdi. 

Vicdan Hareketi 8 Mart çağrısı isimli basın açıklamasını İHH Mersin Şube Başkanı Mesut Kayacı okudu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bombaların altındaki Suriye dahil 110 ülkede meydanlarda olduklarını ifade eden Kayacı,

“Bugün dünyanın dört bir yanında Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlardayız. Buradan Suriye hapishanelerinde acı içinde özgürlük bekleyenleri ve meydanları doldurarak onlar için vicdanları ayağa kaldıranları selamlıyoruz. Biliyoruz ki; mazlumlar ve ezilenler için vicdanın haykırışından daha güçlü bir imkan yok. Suriye’de kadınlara ve çocuklara dokunmayın” dedi.

İNSANLIĞIMIZDAN UTANIYORUZ

Hukuksuzca tutulan, cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların özgürlüğü için seslerini yükselttiklerini ifade eden Kayacı şöyle devam etti: “Tecavüzün, savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına isyan ediyoruz. Bu kirli savaşlara isyan ediyoruz. Çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz.

Hapislerde tutulan mazlum her kadın insanlığın geleceğine dair umudumuzu biraz daha kaybettiriyor. İnsanlığımızdan utanıyoruz. İnsanlığımızı kaybediyoruz. Suriye savaşı sırasında sayısız savaş suçu işlendi. Uluslararası sözleşmeleri etkili olarak uygulaması gereken devletler, uluslararası yargı mekanizmaları ve uluslararası toplumun bütün bileşenleri sivil insanların, kadın ve çocukların korunmasından sorumludur. Kadınlar ve çocuklar korunmalı, hiçbir şekilde esir tutulmamalı, taraflarca herhangi bir şekilde pazarlık konusu ve unsuru yapılmamalıdır. İnsan hayatının ve onurunun korunması temel prensiptir. Bu prensibin ve sorumlulukların yerine getirilmesi ancak insanlık vicdanının harekete geçmesiyle mümkün olabilecektir.

Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi tüm

uluslararası organizasyonları Suriye’deki mahpus kadın ve çocukların serbest bırakılması için bütün imkanlarını seferber etmeye davet ediyoruz.”

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anıt katlı kavşağı açıldı
Anıt katlı kavşağı açıldı
CHP ve derneklerden alternatif kutlama
CHP ve derneklerden alternatif kutlama