CHP’li kadınlar, taleplerini seslendirdi

‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ tüm dünya kadınlarının sorunlarını paylaştığı, kadın dayanışmasını yükselttiği, yaşamın her alanında kadın-erkek ayrımcılığına son verilmesini talep ettiği bir gün olsa da Mersin’de kadın cinayetleri ve 31 Mart Yerel seçimleri damgasını vurdu.

CHP’li kadınlar, taleplerini seslendirdi
CHP’li kadınlar, taleplerini seslendirdi admin
Bu içerik 452 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe çok sayıda kadının yanı sıra CHP Parti Meclisi üyeleri Fatma Güner ve Semra Dinçer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Toroslar Belediye Başkan adayı Süleyman Dalkılıç, Akdeniz Belediye Başlan adayı Sabit Yelkovan da katıldı.  Kadınların,sıkıntı ve taleplerini haykırdığıEtkinliğin açılışında konuşan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, ‘Bugün Kadınları eve kapatmanın, çalışma hayatından, sosyal yaşamdan koparmanın hesabını yapanlar var. Çocuk yaşta evlendirmeyi meşrulaştırmak isteyenler var. Şiddete sessiz kalıp kadın cinayetlerine neden olanlar var. Kadınlarla erkekler eşit değildir diyenler var. Ama kadınlar bu anlayışa teslim olmadılar, olmayacaklar. Eşitlik ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyecekler. Onların eşitlik ve özgürlük mücadelesi Türkiye’nin daha dahil ve huzurlu olmasını da sağlayacak” dedi.CHP’li belediyelerin halkçı belediyecilik uygulayacağını kadın sığınmaevleri, çocuk kreşleri yapılacağını, kadın üreticilerin destekleneceğini belirten Adil Aktay, “Martın sonunda Mersin’de de, Türkiye’de de kadınlar için yeni bir sayfa açılacak” ifadelerini kullandı.

‘ANNESI ÖLEN ÖKSÜZ, BABASI ÖLEN YETIM, EVLADI ÖLENE NE DERLER?’

Etkinlikte, 2 yıl önce, polis memuru Fatih Burak Aykul tarafından öldürülen 23 yaşındaki Feray Şahin’in annesi Aysel Şahin de söz aldı.

Kızının fotoğrafıyla kürsüye çıkan Aysel Şahin şunları söyledi: “23 yaşındaki kızımız hiç tanımadığımız, hayatımızda bir kere bile görmediğimiz bir polis tarafından evinde vurularak öldürüldü. Feray, Türkiye’de öldürülen ne ilk, ne de son genç kızdı. Türkiye’de her yıl 400 kadın öldürülüyor. Çünkü yasalar caydırıcı değil. İnsan öldürmenin iyi hali olur mu? Bu uygulama neden kaldırılmıyor. Daha ne kadar kadının öldürülmesi gerekiyor. Katiller cinayetten sonra yok sevgiliydik, yok geçim derdiydi diye kılıflar buluyor, takım elbise giyerek iyi hal indirimi alıyor. Kadınlar her gün öldürülme korkusu yaşıyor. Çünkü caydırıcı cezalar verilmiyor. Kızımın katili 1,5 yıl yattı ve çıktı. Şimdi dışarıda geziyor. Dosya şimdi Yargıtay’da. Umarım yanlıştan dönerler. Hakimler ellerini vicdanlarına koyup öyle karar verirler. Lütfen bu cinayetlere sessiz kalmayalım. Sen susarsam, ben susarsam bu cinayetler bitmez. Benim başıma gelmez, benim kızımın başına gelmez demeyin. Annesi ölene öksüz, babası ölene yetim, eşi ölene dul derler. Peki evladını kaybedene ne derler? Bu acının tarifi yoktur.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı