Müfide İlhan, unutulmadı

Demokrat Parti (DP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan’ıunutmayarak İlhan Anıtı’na çelenk bıraktı.

Müfide İlhan, unutulmadı
Müfide İlhan, unutulmadı admin
Bu içerik 461 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle DP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz ve bir grup kadın tarafından Adnan Menderes Bulvarı Üzerindeki Türkiye’nin ilk kadın belediye Başkanı Müfide İlhan’ın anıtına çelenk bırakıldı.

Buradaki programı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı’da katıldı.

DP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz burada yaptığı konuşmada, “Umarım 365 gün bize bugünleri hatırlatanları anmadan, bunun bir kutlama günü olmadığını sorunlarımızı ve haklarımızı yeniden hatırlama günü olduğu bilinci ile yeniden yola çıkarız” dedi.

Bugün burada dünyada birlikte yürüdükleri uygarlığın oluşumunda iki taraflı olarak bir birinin elini tutmuş iki cins olan kadın ve erkek olarak ilk kez 8 Mart’ta birlikte olduklarını ifade eden Yılmaz, “Genelde biz 8 Martları kadınların olduğu salonlarda karneler veririz haklarımız hatırlarız. Bugün bizim buraya gelerek 8 Mart’ta kadın emekçiler günün kutlayan bütün erkeklere de şahsınızda teşekkür ederim” dedi.

Burada bulunma nedenleri hakkında bilgi veren Yılmaz

“Çünkü ilkler vardır. Herkes zannediyor ki Ulu Önder Atatürk yola çıkarken kadınlara haklarını sonradan verdi. Daha 1916 yılında Türk kadınına savaş sonrasında hakkı verilmelidir diyen bir Ulu Önder idi. Onun yaktığı ateş, demokrasi mücadelesi, Cumhuriyet ondan feyiz alan bir kadın idi Müfide İlhan. Bir öğretmendi. Çocuklar yetiştirmişti. Mersinli bir hemşehrimizle evlenerek Mersinli olmuştu. Doktor eşi ile yurt dışına gitmişti. Her yerde eğitimciliğini daha üst bir noktaya taşımak için çalışmalarına devam etti. Ve sonrasında Türkiye çok partili demokrasiye geçerken erkeklerin arasından bir kadın sıyrılarak ‘yeter söz milletindir’i bir Atatürk kadını olarak söyledi. O günün koşullarını hatırlayın. Yola çıktığındaki Mersin’i hatırlayın. Bulamazsam bir atı binerim eşeğe onu da bulamazsam yürürüm bayır bayır diyen bir kadındı. Vazgeçmeyen Mersin’e hizmet eden. Şimdi bizim günümüze geldi” şeklinde konuştu. 

 

Dünya kadınlar gününün bütün dünyada kadınların çektiği eziyetlerle hatırlanan fabrikalarda yakılışları ile hatırlanan bir gün olduğunu anlatan Yılmaz şunları söyledi: “ O günden bugüne çok mesafe aldık. Ama sorunlarımız bitmedi. Daha eşit işe eşit ücret için önümüzde 200 yıla kadar yakın bir zaman var. Bugün geldiğimiz yerde eşitliğimizin en temel noktasının demokratik haklarımızı kullanmak olduğunu biliyoruz. Karar alma mekanizmalarında olduğunu biliyoruz. Sivil toplumda çalışmak olduğunu biliyoruz. Her biri ile Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi nerde bir medeniyet varsa kadının eseridir. Şiarından hareket ederek hep birlikte çalışıp Mersin’imizi ileri götürmeyi bir Türk kadını olarak ülkemizi dünya ülkeleri arasında yine kadınları ile yıldızlaşmak için yola çıkıyoruz.”

MÜFİDE İLHAN’DAN SONRA AYFER YILMAZ’DA TARİHE GEÇECEKTİR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise konuşmasına Huzur, kardeşlik içerisinde savaşlardan uzak, insanların mutlu ve mesut olduğu huzurlu bir dünya temenni ederek başladı.

Atatürk’ün dünyada henüz kadınlara hakları verilmeden, kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını teslim ederek dünyaya bir öncülük yaptığını vurgulayan Kocamaz şöyle devam etti: “Bu itibarla da Mersinimiz Türkiye’de ilk kadın belediye başkanının görev yaptığı bir şehir olarak da tarihe geçmiştir. Müfide İlhan hanımefendi 1950’li yıllarda ‘Yeter Söz Milet’in’ dendiği bir dönemde bir kadın olarak bu kente hizmet etmiş gerçekten isim yapmıştır. Bu nedenle de Mersin ilklerin şehridir. Birçok konuda olduğu gibi kadınların yönetimde görev alması konusunda da öncülük eden bir şehirdir. İnşallah 31 Mart’ta nasıl ilk belediye başkanı kadın olarak Mersin’den seçildiyse, öyle inanıyorum ki bütün kadınların ve Mersin’in desteğiyle demokrasiye sahip çıkmak isteyen herkesin desteğiyle de Ayfer Yılmaz hanımefendi inşallah Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yine bir ilki başaracaktır. Çünkü Büyükşehirler içerisinde bir tek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde bir kadın belediye başkanı var. Mersin’de de bir ilk olarak Ayfer Yılmaz hanımefendi yine tarihe geçecektir. Bugünün kadınlara verilen hakların ve kadınların kendilerine verilen hakların farkında olacağı bir gün olmasını diliyorum.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında