Mersin tarım fuar kapılarını açtı

Mersin Uluslararası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışında konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Mersin’in tarım ve hayvancılık açısından oldukça gelişmiş ve Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi. Tarımsal ürünlerde birçok alanlarda ilk sırada olmalarının yeterli olmadığını vurgulayan Elvan, “Önemli olan bu tarımsal ürünlerin işlenerek katma değerinin artırılması” Mersin Valisi Ali İhsan Su ise “Mersin’in 2017 yılında 9 milyar lira olan tarımsal üretim değerinin 2018’de 9 buçuk milyar’a ulaştığını kaydetti. dedi.

Mersin tarım fuar kapılarını açtı
Mersin tarım fuar kapılarını açtı admin
Bu içerik 480 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK 

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Mersin Uluslararası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı kapılarını araladı. Türkiye’nin tarım ürünleri üretimi ve ihracatında önemli bir merkez haline gelen Mersin’de  tüm sektörü bir araya getiren Fuar, 10 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek. CNR Holding kuruluşu Pozitif Fuarcılık tarafından organize edilen ve Yenişehir CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılışa Mersin Valisi Ali İhsan Su, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,

Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Cengiz Gökçel ve Zeynep Gül Yılmaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve çok sayıda davetli katıldı.

7’si yurtdışından olmak üzere toplam 110 firmanın stant açtığı fuar ile eş zamanlı olarak Akdeniz Meyve Sineği Çalıştayı’da düzenlenecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan açılışta yaptığı konuşmada, stratejik bir sektör olan tarımın öneminin her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Önümüzdeki 10-20-30 yıllık sürece bakınca tarım sektörünün öneminin daha da artacağını vurgulayan Elvan, “Mersin’e baktığımızda tarım ve hayvancılık açısından oldukça gelişmiş ve Türkiye’nin en önemli kentlerinden bir tanesi. Ancak şunu ifade etmeliyim elbette tarımsal ürünlerimiz birçok alanlarda ilk sıradayız ama bizim için asla yeterli değil. Önemli olan bu tarımsal ürünlerin işlenerek katma değerinin artırılması. Hem çiftçiye, işletmecimize ve ülkemize daha çok katma değer sağlamak ve çiftçimizin gelirini daha artırmaktır. Bu amaç doğrultusunda MTSO başkanlığımız, valiliğimiz bir bütün olarak Mersinimizde tarımsal ürünlerin işlenmesiyle ilgili çalışmalara başladı” şeklinde konuştu.

TARIM İHTİSAS OSB’DE BU YIL ARSA TAHSİSLERİ YAPILACAK

Bunun ilk aşaması olarak Tarım İhtisas OSB kurulmasına karar verdiklerini ifade eden Elvan, “Bu alanda adımlarımızı attık ve gerekli oluşum sağlandı, gerekli izinler alındı. çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu yıl da arsa tahsislerini yaparak

buraya yatırım yapmalarını sağlayacağız. Bununla da yetinmedik. Genç işadamlarımızdan oluşan bir grup tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik bir ihtisas organize sanayi kurmak istiyoruz dediler. Onlara destek olduk. Birlikte çalıştık inşallah bu yıl sonu itibariyle 5 bin kardeşimiz orada iş ve aş sahibi olacak” diye konuştu.

Mersinin genç iş kadınlarının ve genç işadamlarının ne kadar yüksek bir girişimci yeteneğine sahip olduğunu Türkiye’nin gördüğünü anlatan Elvan şöyle devam etti: “Türkiye’de ilk kez bir OSB Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı bir iş kadını. Bunlar yetinmedik tarımsal katma değer önemli. Gıda İhtisas OSB yapıyoruz. Tarımsal ürün işleme OSB kuruyoruz ama bu ürünlerin daha da geliştirilmesi, katma değerinin daha yukarı çıkarılması gerekir dedik ve Alata Araştırma Enstitümüz ile Tarsus’ta iki ayrı tarım teknoparkı kurulması yönünde adım attık. gerekli izinler alındı ve çalışmalar başladı. bu yıl sonu itibariyle teknoparkımız faaliyete geçecek.”

Burada gerçekleştirilen faaliyetin önemli bir etkinlik olduğunu anlatan Elvan, “Sayın Valimiz katılımcı firma sayısını artırmak adına çok yoğun çalıştı. 30’lara düşen firma sayısı bugün 100’ün üzerinde. Yurtdışından gelen 7 yabancı firma var. Bunu daha da geliştirmeliyiz. Uluslararası düzeydeki yatırımcıların, iş adamlarının Türkiye’ye gelmesini arzu ediyoruz. Adım adım ileri doğru gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

VALİ SU: MERSİN TARIM POTANSİYELİ OLDUKÇA YÜKSEK BİR İL

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Mersin’in her alanda yüksek potansiyeli olduğu gibi tarım sektöründe de çok önemli potansiyeli olduğuna dikkat çekerek “Bu çerçevede yaklaşık ilimizde 340 bin hektar alan üzerinde tarımla uğraşılıyor. 4 mevsim ürünler yetiştirmeye gayret ediyoruz. Biz tarım sektöründe örtü altı sebze ve meyve üretiminde 357 bin ton  meyve üretimi ile Türkiye’nin toplam üretiminin yüzde 67’sini, 357 bin ton sebze üretimiyle de yüzde 16’sını tek başımıza üretmekteyiz” şeklinde konuştu.

Muz, Limon, Yeni Dünya gibi ürünlerin yüzde 60’ının Mersin’de üretildiği bilgisini veren Vali Su, “Keçiboynuzu, Sakız Kabağı, Çileğin 3’de birini biz üretiyoruz. Erik, Şeftali gibi ürünlerde yine Türkiye birincisiyiz. Bütün bu bitkisel ürünlerde olduğu gibi hayvansal ürünlerde de gerçekten çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Son 15 yılda yaptığımız çalışmalarla küçükbaş hayvan varlığında yüzde 109, büyükbaş hayvan varlığında yüzde 58, kovan sayısında yüzde 131, kanatlı hayvan sayıyında yüzde 40 artış sağladık” dedi.

2017 yılında 9 milyar lira olan tarımsal üretim değerinin

2018’de 9 buçuk milyar’a ulaştığını anlatan Vali Su şöyle devam etti: “Bunları artıracağız. Bunlar kendiliğinden olmuyor. Çiftçilerimizin, esnafımızın yoğun gayreti ve devletimizin ve hükümetimizin çok ciddi desteği ile bunlar gerçekleşiyor. Son 15 yılda 689 milyon bitkisel üretime destek sağlandı. 503 milyon liralık hayvancılık üretimine destek sağlandı. 343 milyon kırsal kalkınma destekleri verildi. Toplamda ilimizde Tarım sektörüne 1 buçuk milyar liralık destek sağlandı. Kentin potansiyelinin gelişmesi için Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB kurduk. Tarsus’ta Gıda İhtisas OSB kurduk. Çalışmalarımız sürüyor. Yine Tarım Tekno Parkı’nı kurduk. Geçen yıl hayvancılığımızı geliştirmek için yörüklerimize 750 adet güneş paneli dağıttık. Bu sene 250 tane daha dağıtacağız. Yine geçen sene Akdeniz Sineği ile ilgili önemli çalışmalar yaptık. 3 yıla sari olarak geçen yıl 10 buçuk milyon para gönderildi. Geçen yıl 3 milyon lirasını harcadık. 160 bin kapan dağıttık. 300 bin torba dağıttık.”

KOCAMAZ: TARIM YAPMAK HAYVANCILIK YAPMAK ÇOK DEĞERLİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise ekilebilir alanların azaldığı, betonlaşmanın arttığı ülkemizde

azda olsa ekim dikim yapıp yeşil alanlar oluşturmanın ve hayvancılık yapmanın çok değerli ve kıymetli olduğunu vurguladı.

Sağlıklı gıdaya ulaşmanın tarım ve hayvancılıkta köklü ve modern bir sistemi üreticiye sunmakla mümkün olacağını vurgulayan Kocamaz şöyle devam etti: “Üretim imkânı sunmadığımız veya desteklemediğimiz tarım ve hayvancılık süreci, sağlıksız bir toplum olarak bize dönmektedir. Ayrıca tarım ve hayvancılık, ülkemizin ulusal beslenmesi ve kalkınması için hayati öneme sahip sektörlerdir. Yoğun bir arz talep dengesiyle ilerleyen bu süreç, ciddi bir istihdam yaratarak gerek sektörler gerekse bölgeler itibariyle dengeli kalkınma hedefine ulaşılması için de önemli iktisadi fonksiyonlar yüklenmiştir. Zira ilimizde başı çeken narenciye ve bakliyat firmaları, ihracatta öncü olmayı başararak, tüm dünyada, Mersin’i gururla temsil etmektedir. Bu başarılarımızın tüm üretim alanlarında gerçekleşmesini hedefleyerek, 5 yıl boyunca Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kırsalda kalkınmaya ve üretime büyük önem verdik.”

KIZILTAN: KALKINMANIN TEMELİNDE TARIM VAR

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ise kalkınmanın temelini tarımın oluşturduğunu söyledi. Mersin’in sosyal ve kültürel açıdan çok yönlü bir kent olduğunu anlatan Kızıltan, aynı zamanda ekonomik yapısının da çok çeşitli olduğunu dile getirip, “Güçlü sektörlerimizden biri de şüphesiz tarımdır. Tarım öyle bir sektördür ki, lojistik, sanayi, araştırma geliştirme gibi birçok sektörü de tetikler. Mersin’de tarımın gelişmesiyle lojistik sektörü ve tarıma dayalı sanayi de gelişmeye başlamıştır” dedi.

Kentte tarımın gelişmeye başlamasıyla birlikte sulama gereksiniminin baş gösterdiğini ardından da 1950’li yıllarda Türkiye’nin ilk su pompalarının Mersin’de üretilmeye başladığını hatırlatan Kızıltan, “Su pompalarının yanı sıra çeşitli tarım makineleri, gübre üretimi yapılmaya başlanmıştır. Kısacası tarımsal sanayi gelişmeye başlamıştır” ifadelerini kullandı.

Kızıltan, tarımın üretimin yanında ar-ge çalışmalarını da geliştirildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Alata Zirai Araştırma Enstitüsü bu gereksinimden ortaya çıkmıştır ve 1940’lı 1950’li yıllarda Mersin’de Alata Zirai Araştırma Enstitüsü ile ar-ge çalışmaları başlamıştır. Bugün Tarım’da artık uluslararası alanda çok güçlü olmalıyız, bu neden birçok kurum bir araya gelerek Mersin’de tarımdaki ar-ge çalışmalarını daha ileri bir boyuta götürecek Agropark’ı, Tarım Teknoparkını kurduk.”

Konuşmaların ardından protokol mensupları fuarın açılış kurdelasını keserek stantları gezdi.

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi