AKİB yaş sebze meyve ihracatında zirvede

2019 yılının ilk ayında Türkiye genelinde yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının yüzde 60'ını, narenciye ihracatının ise yüzde 73'ünü gerçekleştiren AKİB sektör liderliği performansını sürdürüyor.

AKİB yaş sebze meyve ihracatında zirvede
AKİB yaş sebze meyve ihracatında zirvede  admin
Bu içerik 918 kez okundu.

Yaşanan iklim zorluklarına, sınır bölgelerimizdeki gelişmelere ve Akdeniz Meyve Sineği sorununa karşın Yaş Meyve ve Sebze Sektörü ihracatının beklenenden yüksek gerçekleşmesini değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, özellikle son 2 aydır bölgemizi teslim alan, narenciye hasadını engelleyen yağışlara rağmen yaş meyve ve sebze ihracatının 200 milyon, narenciye ihracatının 103,5 milyon dolar olarak gerçekleşmesinde ihracatçı firmalarımızın gösterdiği azim ve çabanın yaş meyve ve sebze sektörü paydaşlarının yüzünü güldürmeye devam ettiğini belirtti.

NARENCİYE ÜRÜNLERİ LİSTE BAŞINI ÇEKİYOR

Türkiye ekonomisine doğrudan katkısı ve üreticisinden işçisine, paketleyicisinden nakliyecisine kalabalık bir kitlenin geçim kaynağı olarak sosyal açıdan da önemli konumda yer alan yaş meyve ve sebze sektöründe, narenciye ürünlerinin katkısının altını çizen Nejdat SİN, ürün bazında bakıldığında narenciyenin temelini oluşturan mandarin, limon ve portakalın en çok ihraç edilen ürünler listesinde ilk 5'te yer aldığını ve Ocak ayı yaş meyve sebze ihracatının miktarda %61'ini ve değerde %52'sini oluşturduğu bilgisini vererek tüm çabalarının Türk narenciyesinin hak ettiği en yüksek değere ulaşması yönünde olduğunu belirtti.

Ocak ayında en çok ihraç edilen ürün mandarin olurken onu sırasıyla limon ve domates takip etti. Ocak ayının zirvesindeki mandarin ihracatında, 44,1 milyon dolarlık döviz getirisi sağlandı. Ocak ayında en çok yaş meyve ve sebze ihracatı yapılan ülke %27'lik payla Rusya Federasyonu olurken onu sırasıyla Irak, Romanya, Ukrayna ve Almanya takip etti.

TÜRK NARENCİYESİ RUS BASININDA!

Türk yaş meyve sebzesini dünyaya tanıtmak amacıyla yoğun çaba sarf ettiklerini ve bu kapsamda Rusya Federasyonu'nda bir tanıtım çalışması yürüttüklerinin altını çizen SİN, “Rus halkının önce kalplerine sonra evlerine girdik. İzlediğimiz iletişim stratejisi sonucunda Türk Narenciyesi Rusya'da TurkishCitrus şeklinde bilinen bir marka haline gelmiştir. Türk Narenciyesi için Rusya vazgeçilmez bir Pazar, Rus halkı için de Türk Narenciyesi vazgeçilmez bir lezzettir.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı