“Akdeniz’i ekstra projelerle kalkındıracağız”

Cumhur İttifakı Akdeniz Belediye Başkan Adayı Muhammet Mustafa Gültak, seçimi kazandığı takdirde üreteceği eksta projelerle Akdeniz’de kalkınma hamlesi başlatacaklarını söyledi.

“Akdeniz’i ekstra projelerle kalkındıracağız”
“Akdeniz’i ekstra projelerle kalkındıracağız” admin
Bu içerik 457 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

-Cumhur İttifakının AK Parti'li Akdeniz Belediye Başkan Adayı Mustafa Muhammet Gültak

Marehan’da bir basın toplantısı düzenleyerek projelerini anlattı. Basın toplantısına AK Parti Akdeniz İlçe Başkanı Zafer Şahin Özturan’da katıldı.

Gültak, burada yaptığı konuşmada, Akdeniz’in Mersin’in kalbi olduğunu,  Akdeniz durduğu zaman Mersin’inde durduğunu kaydetti.

Akdeniz’in Mersin’in en eski ilçesi olmasına rağmen en az hizmet alan en fazla sıkıntısı olan, ilçe konmunda olduğunu ifade eden Gültak, “Bundan dolayı Akdeniz’de yapılacak çok iş var. Akdeniz bir yandan tarım, bir yandan turizm, bir yandan sanayi bir yandan insan popülasyonunun gündüz en çok olduğu ilçe. Ama ben bunu şu anki haline layık görmüyorum. Akdeniz şehrin kalbi dedik ama şu an diğer merkezdeki 3 ilçe ile kıyaslandığında sorunlar ortadaFakat 3 yıldır bakıyorum ki Akdeniz’e huzur gelmiş. Yeniden bir güneş doğmuş. Sokaklar sakin. İnsanlar çok umutlu. Konvoy halinde seçim çalışmaları yapıyoruz. İnsanlar rahat yaşıyor. Bugün şu baskın mı olacak, sokak mı kapatılacak, acaba ne olacak artık bunları düşünmüyorlar” şeklinde konuştu.

AKDENİZ HUZURSUZ İSE MERSİN HUZURSUZDUR

Akdeniz’in huzursuz olmasının Mersin’in huzursuz olması demek olduğunu vurgulayan Gültak, “Bu bölgelerde  devletimizin, Emniyet Müdürümüzün, Valimizin çalışmaları sonucunda bu bölgelerde artık uyuşturucu trafiği durdu. Bunun dışında terör eylemleri, biber gazları, molotof kokteyller, lastik yakmalar yok. Bundan dolayı Akdeniz huzurlu. İnsanlar bunu özlemiş. Hepimiz özlemişiz. Onun için gelin bu özlemimizin devam etmesine izin vermeyelim” ifadelerini kullandı.

Kayyum atanmadan önce Akdeniz Belediyesi’nin 200 milyon borcu olan bir belediye olduğunu hatırlatan Gültak şöyle devam etti: “Kayyum geldikten sonra bunun 60 milyonunu ödemiş. Yaklaşık 140 milyon borcu var. Akdeniz belediyesinin yaklaşık 5.5-6 milyon geliri olan bir belediye. Ama bir o kadarda gideri var. Gelen para geldiği gibi gidiyor. Gelen para gidiyorsa biz ne yapacağız?. En iyi belediye başkanı gelse bu bütçe ile yapacağı bir şey yok. Kayyum 2 yılda Kaymakamlıktan,  Valilikten, Kalkınma Ajansından, Çevre Bakanlığı ve başka bakanlıklardan proje üreterek ektra 100 milyon kaynak getirmiş. Akdeniz’de bütün arkadaşların işi zor. Gelir ile gider aynı. Birde borç var. Ben gelirsem proje üreterek, alacağımız ekstra bütçelerle Akdeniz’de bir kalkınma meydana getireceğiz. Zaten bugüne kadar Akdeniz’i yöneten bazı partiler oldu. Bu partilerin nasıl hizmet yaptığını herkes biliyor. Bütçenin altını özellikle çiziyorum çünkü siyasetçiler çok güzel proje, iyi animasyonlar hazırlarlar kendilerini bu konuda çok iyi anlatırlar. Ama önemli olan bunun finansman ayağı, bütçesi var mı yok mu?. İşte Akdeniz belediyesinin şu an geldiği durum bu.”

KAYYUM TARAFINDAN YÖNETİLEN BELEDİYENİN ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Konuşmasını kayyum ile yönetilen Akdeniz Belediye’sinin projelerinden örnekler vererek sürdüren Gültak, “Akdeniz’de 10 güne kadar 3 milyon liralık bir proje hayata geçirildi. Bu proje ile her gün 1000 kişiye sıcak yemek gidecek. Kimse bir aş evinin önünde rencide olmayacak. Bakın Akdeniz’de 14 tane taziye evi yapılmış. Köyden dönüşen mahallelerimizde asfalt çalışmaları kilit parke taşları döşenmiş. Spor kompleksleri, halı sahalar yapılmış. Bir çok hizmet yapılmış. Toplamında 100 milyon lira para harcanmış. Borç olmasına rağmen. Şu anda taziye evlerine belediye çayını, suyunu yolluyor. Bizde geldiğimizde başka bir proje yapacağız. Kalbi yanmış, üzgün olan insanlarımızın en azından cebinin yanmasını engelleyeceğiz. Çünkü bu AK Parti belediyelerinde var. Taziyede çay, yemek hizmeti veriliyor” şeklinde konuştu.

Yapacağı projeler hakkında da bilgi veren Gültak, Çamlıbel’i eski günlerine döndüreceklerini söyledi:

ÇAMLIBEL BALIKÇI B ARINAĞINI KARADUVAR’A TAŞIYACAĞIZ

Eksiden Akdeniz’in kalbi durumunda olan Çamlıbel’in bugün kalbinin durmuş vaziyette olduğunu ifade eden Gültak, “Çamlıbel’deki şu anki balıkçı barınağını Karaduvar’a taşıyacağız. Oraya bir alan açıyoruz. İmar’a işaretlettik. Burayı da yeniden bir marina haline getireceğiz. Burayı canlandırmanın yolu bu.  Şehrin merkezi çok dağınık. Bir balık pazarına giriyorsunuz hanımlar girerken ürküyor, korkuyor, karanlık. Balık pazarını komple restore edeceğiz. Modern bir balık pazarımız olacak. Kasaplar çarşısı var. Karşımıza kelleler çıkıyor. Şehrin göbeğinde böyle bir görüntü olamaz. O arkadaşlarımızı mağdur etmeden uygun bir yer bulup taşıyacağız. O sokağımızı kültür ve sanat sokağı haline getireceğiz. Oradaki tarihi yerleri restore edeceğiz. Merkezimizde 53 tane tescillenmiş eski Mersin evlerimiz var. Bunun şu an 27 tanesinin projesi yapıldı. Restore ediliyor. Diğerlerini de yaptıracağız. Bu evleri kültür sanat evleri haline getireceğiz. Hanımlara, gençlere orada iş imkanı sağlayacağız” diye konuştu.

KARADUVAR’I BALIKÇI KÖYÜ YAPACAĞIZ

Karaduvar’ın çok güzel bir balıkçı köyü olabileceğini anlatan Gültak “ Bu 1/5 binlik imar planına işaretlendi. Barınağın yanına bir barınak daha yapıldıktan sonra o bölgedeki tüm balık lokantalarını mağdur etmeden yeniden restorasyon ve giydirmelerini yaparak biz Karaduvar’ı çok güzel bir balıkçı köyü yapacağız. Şevket Sümer’de Pazar sokağımız var. Şu an  4 milyon parası geldi kaymakamlıkta. Nasip olursa seçimlerden önce temelini atmayı düşünüyoruz. Şevket Sümer’in göbeğini kapalı bir Pazar yapıyoruz” dedi.

EKONOMİ AKDENİZ’DE DÖNÜYOR PARASI BİZE GELMİYOR

Serbest Bölge, OSB, Hal ve Liman Akdeniz’de olduğunu hatırlatan Gültak, “Ekonomi Akdeniz’de dönüyor, dönen ekonominin parası bize gelmiyor. Gidiyor. Serbest bölgenin yanına 340 hektar bir araziyi işaretlettik. İmardan geçti. Bir serbest bölge daha yanına geliyor. Bu 3 bin kişilik bir istihdam demek. Hemen yan tarafında konteynır aktarma yeri yapıyoruz. OSB ile ilgili yeniden 5 binlikte bir yer işaretlendi. Orayıda büyüteceğiz.  Bunlar hep istihdamla alakalı. Yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacı için mesleki eğitim kurslara açacağız. Bu seçim değişim, Huzur, hizmet seçimi. Bunun kararını hep beraber biz vereceğiz. Merkezde millet kıraathaneleri yapmayı düşünüyoruz. Yer altı kapalı otoparklar yapmayı düşünüyoruz. 2. Bir çevre yolu yapmayı düşünüyoruz. Mahalle muhtarlarının yıkık dökük yerlerde hizmet vermesine izin vermeyeceğiz. Kapalı Pazar alanları yapacağız. Akdeniz’de küçük bir esnaf sanayi bölgesi ile ilgili çalışmalar yapacağız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış