Bilir’in ‘Döngüde Bir Yusuf’ romanı raflarda

​Mersin’in Gülnar ilçesinde uzun yıllar eczacılık yaptıktan sonra emekli olan Şair ve Yazar Ali F. Bilir’in kaleme aldığı “Döngüde Bir Yusuf” adlı roman kitapseverler ile buluştu. Bilir, romanında Toroslarda yaşayan bir ailenin yaşam öyküsünü konu alıyor.

Bilir’in ‘Döngüde Bir Yusuf’ romanı raflarda
Bilir’in ‘Döngüde Bir Yusuf’ romanı raflarda admin
Bu içerik 1103 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Döngüde Bir Yusuf romanının yazarı Ali F. Bilir gazetemizi ziyaret ederek kitabını imzaladı.

“Döngüde Bir Yusuf” Romanının 10. Kitabı olduğunu ifade eden Bilir, “Roman yazmayı hep düşlemiştim. Üniversite yıllarımda olsun ve askerlik döneminde olsun iki kez roman yazma denemesine girmiştim. Ama birikimimin yeterli olmadığını düşündüm” dedi.

O yıllarda 68 kuşağının içinde olduğunu ifade eden Bilir,

“O dönem toplumun, gençlerin özgürlük aradığı dönem. Deniz Gezmişler ile birlikte ilk eyleme katılan bir bireyim. Hep tanık olduğum o dönemi bir roman biçiminde yansıtmak tarihe not düşmek istemiştim. Sonunda bunu sağladım” şeklinde konuştu.

Her kitabın bir yazarın çocuğu gibi olduğunu ifade eden Bilir şunları söyledi: “Bu benim 10. çocuğum. İki çocuğum daha var. Yani 12 çocuklu çok çocuklu bir ailenin babasıyım. Çok mutluyum. Öyle bir hayat geçirdiğim için. Çünkü ülkemiz geçmişten günümüze kadar karanlık dönemlerden geçti ki o aydınlık bir dönemdi aslında. 68 kuşağı gençlerinin başkaldırısı örnek bir davranıştı. Özgürlük anlayışı içinde idik. Ben konu olarak bu yöreden Toroslardan bir ailenin yaşam öyküsünü yaşam yolculuğunu konu aldım. Bunu kurmaca bir şekilde ortaya koydum, yazıya döktüm. Roman biçiminde sundum. Edebiyatımıza armağan ediyorum.”

 

YAZAR ALİ F.BİLİR KİMDİR?

Şair ve öykü yazarı Ali F. Bilir, 1945, Gülnar/Mersin doğumlu. Asıl adı Ali İhsan Bilir olup Ali Bilir, Faruk Ali B. gibi imzalar da kullandı. İlkokulu, ailesinin göçtüğü Silifke’de, ortaokulu Mersin’de tamamladıktan sonra parasız yatılı olarak Adana Erkek Lisesi’nde okudu. Yükseköğrenimini bir yıl tıp eğitiminden sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı(1969). Üniversite yıllarında, kütüphane ve turistik bir hostelderesepsiyon görevlisi olarak çalıştı. Gönüllü turist rehberliği yaptı. 1967’de yürüyerek bazı Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerini dolaştı. Bir süre İngiltere’de, Essex ve Londra’da yaşadı; gençlik kampında meyve topladı, lokantalarda garsonluk ve bulaşıkçılık yaptı. Yurda döndüğünde, “1968 Öğrenci ve Gençlik Hareketi” içinde yer aldı. İlk şiiri (Sevgi ve ötesi),1961’de haftalık Yelpaze Dergisi’nde, ilk öyküsü (Göçüyoruz), 1967’de Milliyet Gazetesi’nin sanat ekinde yer aldı. Sonraki yıllarda ürünleri Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Anadolu Ekini, Evrensel Kültür, Karşı Edebiyat, Varlık, Oluşum, Damar, Edebiyat ve Eleştiri, Şiir-lik, Kıyı, Islık, Pencere, Dize, Kültür Sanat (Kıbrıs), Güneş (İsveç), Cumhuriyet Kitap, Dünya Kitap gibi dergilerde yayımlandı. 1970 yılında “Kuzey” adlı sanat- edebiyat dergisini 2 sayı olarak yayımladı. Yerel gazetelerde kültür ve sanat muhabirliği yaptı, köşe yazısı yazdı ve röportajlar hazırladı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort