Yöresel Ürünler Fuarı devam ediyor

Mersin'de bu yıl 14’üncüsü gerçekleşen ‘Sevgililer Günü Hediyelik Eşya, El Sanatları ve Yöresel Ürünler Fuarı’ devam ediyor.Yoğun ilgi gören fuarda Mut’un deri peyniri ile Kastamonu pekmezi yok satıyor

Yöresel Ürünler Fuarı devam ediyor
Yöresel Ürünler Fuarı devam ediyor admin
Bu içerik 1008 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

 

-Mersin’de bu yıl 14. sü gerçekleştirilen Sevgililer Günü Hediyelik Eşya, El Sanatları ve Yöresel Ürünler Fuarı’nda ülkemizin yörelerine ait çeşitli ürünler bulmak mümkün. Yenişehir Fuar Alanında açılan stantlarda müşterilerin beğenisine sunulan ürünler ilgi çekiyor.  Mut’un 1200 yüksekliğindeki dağlarında yetişen keçilerden elde edilen ve derilere basılarak obruklarda bekletildikten sonra satışa sunulan deri peynirleri de doğallığı ile ilgi görüyor.

Yaptığı açıklamada 14 Şubat tarihine kadar devam edecek fuarda, Peynir satışlarından memnun olduğunu belirten Muzaffer Koca, “Bu peynirleri Mut’un 1200 yüksekliğindeki yaylalarda geçimini keçi besleyerek sağlayan Yörüklerden 20-25 liraya alıyoruz. Daha sonra buz gibi obruklara atıyoruz. Obruklarda 6-7 ay beklediği zaman bunlar bir nevi antibiyotik oluyor. Özellikle deriye basıldığı zaman dinlendikçe antibiyotik oluyor. Dinlendikçe ayrı bir rayihası oluyor. Ayrı bir keskinliği oluyor. İçindeki su çekilerek kup kuru oluyor. Mükemmel bir şey çıkıyor ortaya. Marketlerde yediğiniz peynirlerden çok farklı. İnsanların gelip tatmasını istiyoruz. Hiçbir katkı yok. Doğal. Bunlar yörüklerin 1200-15000 rakımlarda davarlarının sütlerinden elde ettikleri peynirler. Dinlendiği zaman kuruduğu zaman aşağı yukarı bize maliyeti 35 lirayı buluyor. Bizde 40-45 liraya satıyoruz” diye konuştu.

Mut’un yöresel ürünlerini tanıtmak ve satabilmek için fuar fuar gezdiklerini ifade eden Koca, “Hem ürünlerimizi tanıtıyoruz hemde geçimimizi temin ediyoruz” dedi.

KASTAMONUNUN KÜLEK PEKMEZİ

Osman Dolapçı’da Kastamonu’nun yöresel ürünlerinden Külek Pekmezinin tanıtımını yapıp satabilmek için fuara katılmış. Yüzlerce kilometre uzaklıktan fuara katılmak için Mersin’e gelen Dolapçı insanların külek pekmezine olan ilgisinden  memnunolduğunu söyledi. Sıvı şeklindeki normal pekmezin aksine katı olarak ahşap kutularda sunulan Külek pekmezi hakkında bilgi veren Dolapçı, “Bu pekmez siyah üzümden yapılıyor. Siyah üzümün tam özü. Üzümün tam suyunu çıkarıyoruz. Çıkan suyu özleşinceye kadar kaynatıyoruz. 500-600 derecede kaynaya kaynaya böyle koyulaşıyor” dedi. Şifa olan Külek Pekmezini Kastamonu’da atalarının yüzyıllardır yaptığına dikkat çeken , Dolapçı, “Fuarda en çok sattığımız ürün bu. İnsanların ilgisi çok iyi. Görenler birkaç tane alıyor. Böyle 700 gramlık ahşap kaplara koyarak 20 TL’ye satıyoruz,alanda satanda memnun ” şeklinde konuştu.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış