Çiftçi Nezaket, muhtarlığa aday

Erdemli'nin Arpaçbahşiş Mahallesi'nde yaşayan ve çiftçilikle geçimini sağlayan 53 yaşındaki Nezaket Gökbulut, mahalle muhtarlığına aday oldu. Gökbulut, ilkokul mezunu olduğunu ve bugüne kadar hiç siyaset yapmadığını belirterek, "İlk kez bir yere aday oluyorum ama başarabileceğime inanıyorum. Siyaset, muhtarlık aklımda bile yoktu. Ama benim çiftçilikteki, ticaretteki azmimi gören arkadaşlarım muhtarlığa aday olmam için teşvik etti. Arpaçbahşiş'in ilk kadın muhtarı olarak Erdemli'nin tarihine geçmek istiyorum" dedi.

Çiftçi Nezaket, muhtarlığa aday
Çiftçi Nezaket, muhtarlığa aday admin
Bu içerik 860 kez okundu.

Abidin YAĞMUR/ÖZEL HABER

 

 

-Mersin’in Erdemli ilçesi’ne bağlı Arpaçbahşiş Mahallesi'nin ilk kadın muhtarı olmak için yola çıkan  çiftçi Nezaket Gökbulut (53) bir yandan narenciye bahçesindeki ve komisyoncu dükkanındaki işleriyle ilgileniyor, bir yandan da seçim kampanyası yürütüyor.

Arpaçbahşiş, 2014 yılına kadar belde belediyesi statüsünde olan bir yerleşim bölgesiydi. 2014 yılında belediye kapatıldı ve Arpaçbahşiş de, Erdemli Belediyesi'ne bağlı mahalle statüsüne alındı.

4500 nüfuslu Arpaçbahşiş'in çiftçi sakinlerinden Nezaket Gökbulut, beldeden mahalleye dönüşen Arpaçbahşiş'te biriken sorunları çözmek, mahallenin daha iyi hizmet alabilmesini sağlamak için muhtarlığa aday olduğunu söyledi.

'MUHTARLIK AKLIMDA YOKTU, ARKADAŞLARIM TEŞVİK ETTİ'

İlkokul mezunu olduğunu, bugüne kadar çiftçilik ve narenciye ticaretiyle uğraştığını, hiç siyaset yapmadığını belirten Nezaket Gökbulut, "Benim muhtarlıkla, siyasetle ilgili deneyimim yok. İlk defa bir yere aday oluyorum, ilk defa seçim kampanyası yapıyorum. Aslında muhtarlık ya da siyaset aklımda bile yoktu. Ama benim çiftçilikteki, ticaretteki azmimi gören arkadaşlarım muhtarlığa aday olmam için teşvik etti. Yapabilirsin, başarabilirsin dediler. Mahalleye bir kadın eli değmesi gerektiğini söylediler. Bir kadın olarak, çiftçi olarak muhtarlığımın faydalı olacağını söylediler. Ben de düşündüm ve aday olmaya karar verdim. Arpaçbahşiş'in ilk kadın muhtarı olarak Erdemli'nin tarihine geçmek istiyorum" dedi.

'İNSANLAR CESARETİMDEN DOLAYI TEBRİK EDİYOR'

Arpaçbahşiş'te hem tarım yapan yerleşik nüfusun olduğunu, hem yazlıkçıların olduğunu kaydeden Gökbulut, "Ben buralı olduğum için akrabam çok. Tarım ve ticaretle uğraştığım için tanıdıklarım da çok. Yani kendimi tanıtmam için çaba sarf etmeme gerek yok. Muhtarlıkta neler yapacağımı anlatmam lazım. Muhtar adayı olmama bu kadar ilgi gösterileceğini tahmin etmiyordum. Arpaçbahşiş halkı o kadar ilgi gösterdi ki şaşırdım buna. Tabi mutlu da oldum. İnsanlar memnun oldular. Bir kadın olarak muhtar adayı olduğum için cesaretimden dolayı tebrik ettiler. Erkeklerden daha çok destek alıyorum. Bir dönem de kadın muhtar olsun, iyi olur diyorlar. Arpaçbahşiş'e bir kadın eli değecek artık. Bunun zamanı geldi. Başaracağıma inanıyorum" diye konuştu.

'BELEDİYELERDEN YETERLİ HİZMET ALAMADIK'

Arpaçbahşiş Belediyesi kapatıldığından bu yana mahallelerine yeterince hizmet gelmediğini belirten Gökbulut, mahallenin adeta bir mezra görüntüsünde olduğunu söyledi.

Gökbulut, "Arpaçbahşiş Mersin'e 35, Erdemli'ye 7 kilometre mesafede. Cennet gibi bir yer ama bugüne kadar doğru dürüst hizmet alamadı. Gerçek güzelliği ortaya çıkarılmadı. Belediyeler bir yol yapmakla, bir park yapmakla hizmet yaptıklarını sanıyorlar. Ama bizim mahallemizin birikmiş sorunları var, onlar çözülmüyor. Ben muhtar olduğumda belediyelerin mahallemize daha fazla hizmet getirmesi için çalışacağım. Sosyal projeler yapacağım. Mesela, cenaze evlerine hizmet vermek üzere aşevi yapacağım. Bunu mahallenin hayırseverlerinin destekleriyle yapacağım. Misafirhane yapacağım. Karapınar diye bir mesire yerimiz var, çok güzel suyu var. Onun etrafını temizleteceğim, insanların oraya gelmesini sağlayacağım. Arpaçbahşiş'in ihmal edilmişliğine son vermek istiyorum" ifadelerini kullandı.

'KA-DER'İN EĞİTİMLERİ FAYDALI OLDU'

Arpaçbahşiş Mahallesi Muhtar adayı Nezaket Gökbulut, muhtar adayı olmasının ardından Kadın Adayları Destekleme ve Eğitim Derneği (KA-DER) tarafından düzenlenen eğitimlere katıldığını da anlattı.

Eğitimlerin, kadın muhtar adayları için önemine değinen Gökbulut, "Ben hiçbir şey bilmediğimi o eğitime gidince anladım. Çok şey öğrendik. Çok değerli hocalarımızdan dersler aldık. Siyaset konuşulmadı. Sadece kadın adayların öne çıkması için neler yapılabileceği konuşuldu. O eğitimler sayesinde seçim kampanyamı daha etkili şekilde yürütüyorum" dedi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi