Gerçek Yaşam Temelli Okul Sözlüğü uygulamaya geçiyor

Mersin Üniversitesi (MEÜ)Eğitim Fakültesi Türkçe Eğimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent ÖZKAN tarafından yürütülecek Projeyle, yeni, özgün ve gerçek yaşam temelli bir okul sözlüğü eğitim/öğretim materyali olarak ortaya koyulacak. Proje sonucunda ortaya çıkacak olan Gerçek Yaşam Temelli Okul Sözlüğü cep telefonu, tablet, akıllı tahta uygulamaları ve web üzerinden tüm öğrencilerin erişimine açılacak.

Gerçek Yaşam Temelli Okul Sözlüğü uygulamaya geçiyor
Gerçek Yaşam Temelli Okul Sözlüğü uygulamaya geçiyor admin
Bu içerik 256 kez okundu.

Mersin Üniversitesi (MEÜ)TÜBİTAKSOBAG1003Öncelikli Alanlar ARGE Projeleri Programı tarafından desteklenmesine karar verilen projeye destek veriyor.Mersin Üniversitesi basın merkezinden yapılan açıklamaya göre  “Gerçek Yaşam Temelli Okul Sözlüğü Uygulamaları” başlıklı proje Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent ÖZKAN tarafından yürütülecek.

Projeyle, yeni, özgün ve gerçek yaşam temelli bir okul sözlüğü eğitim/öğretim materyali olarak ortaya koyulacak. Bu amaçla, ilkokuldan başlayarak liseye kadar devam eden eğitim-öğretim sürecinde çocukların karşılaşabilecekleri MEB onaylı ve kullanımda olan ders kitapları, çocuk edebiyatı ürünleri, süreli çocuk yayınları vb. doğal dil ortamlarına ait metinlerin yer aldığı özel amaçlı bir derlem (corpus) üzerinden sözlükbilim uygulamalarıyla projenin ana hedefi olan Gerçek Yaşam Temelli Okul Sözlüğü (GYTOS) oluşturulacak.

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinde belirtilen yetkinliklerin geliştirilmesine yönelik bir araştırma projesi olarak hayata geçirilecek olan projenin temel araştırma sorusunu: Okul çağındaki çocukların (öğrencilerin) karşı karşıya kaldıkları dilsel ortamların söz varlığı oluşturmakta. Kendisi başlı başına bir AR-GE boyutuna sahip olan sözlükbilim uygulamaları temelinde okul çağı çocuklarının karşılaştıkları doğal dil ortamlarına ait söz varlığı bir derlem üzerinden deneysel olarak belirlenecek.

Bu çerçevede proje Mili Eğitim Bakanlığı’nca onaylı ders kitaplarının ve çocukların karşı karşıya kaldığı doğal dil ortamlarının söz varlığı araştırma konusu yapılacak.

Proje başta Mersin Üniversitesi olmak üzere İstanbul, Hacettepe, Eskişehir Osmangazi, Anadolu, Kırıkkale ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görevli 12 araştırmacı ile yürütülecek.

Projede yürütücü olarak Doç. Dr. Bülent Özkan görev alırken; Prof. Dr. Nurettin Demir, Doç. Dr. Ahmet Başal, Doç. Dr. Deniz Melanlıoğlu, Doç. Dr. Şahap Bulak, Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, Doç. Dr. Ali Tan, Dr. Mehmet Gürlek, Dr. Talat Aytan, Dr. Ferdi Bozkurt, Dr. Fatih Doğru, Dr. Özlem Uzun araştırmacı olarak; Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın ve Prof. Dr. Erdoğan Boz ise danışman olarak görev alacak.

Projeye ayrıca Hacettepe Üniversitesi ile Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinin Sözlük Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkez’leri de akademik destek verecek.

Proje sonucunda ortaya çıkacak olan Gerçek Yaşam Temelli Okul Sözlüğü cep telefonu, tablet, akıllı tahta uygulamaları ve web üzerinden tüm öğrencilerin erişimine açılacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort