Mersin’e ‘Agro’ müjde!

​Türkiye’nin ilk tarım ve gıda teknoparkı (agropark) için düğmeye basıldı. Mersin Agropark A.Ş’nin kurulumu gerçekleştirilirken yönetim kurulu oluşturuldu. Tarsus'un Alifakı ve Reşadiye mahallelerinde 800 dekara yakın alan Resmi Gazete'de yayınlanarak Mersin Agropark kurulumu için tahsis edildi. İlk etapta 70 firmaya tahsis gerçekleştirilmesi planlanan Mersin Agropark’ta altyapı ve binaların tamamlanmasının ardından 750- 800 kişiye istihdam yaratılmış olacak.

Mersin’e ‘Agro’ müjde!
Mersin’e ‘Agro’ müjde! admin
Bu içerik 548 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

-Türkiye’nin tarım ve gıda alanında ihtisaslaşmış, ilk teknoparkı olma özelliğini taşıyan Mersin Agropark’ın kurulumu için çalışmalar başladı. İlk kez tarım ve teknolojinin aynı çatı altında buluşturulduğu Mersin Agropark’ta nano teknoloji, tarımsal modern biyoteknoloji, bilişim ve mobilişim teknolojileri, yeni tohum ıslahı ve çeşitleri modern sera teknolojileri ve topraksız yetiştiricilik, gıda işleme, meyve - sebze muhafaza ve ambalaj teknolojileri, bitki koruma teşhis ve mücadele yöntemleri geliştirme, tarımsal mekanizasyon ve sulama teknolojileri, tarımsal atıkların yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüşümü konularında yenilikçi çalışmalar yapılacak. Tarsus'un Alifakı ve Reşadiye mahallelerinde resmi gazetede yayınlanarak tahsis edilen 800 dekara yakın alanda kurulacak Agropark'ta ilk etapta tahsis edilen 70 firmada 750-800 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

ÇAKIR: AGROPARK İÇİN EN UYGUN YER MERSİN GÖSTERİLDİ

Mersin Agropark kurucuları arasında yer alan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, RİS Mersin ile birlikte 2008 yılında başlayan serüvenin 2018 yılında tamamlandığını söyledi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde yürütülen RİS Mersin Projesi kapsamında 2008 yılında kentin öncelikli sektörlerini tarım, turizm ve lojistik olarak belirlediklerini ifade eden Çakır, "Her 3 sektör için de birer platform kuruldu ve çalışmalar başladı. Tarım Platformu’nda Mersin ve Türkiye tarımı için neler yapılabileceği tartışıldı. Bu tartışmalarda herkes, tarımda teknolojiyi geliştirip daha modern sistemlerde üretim yaparak daha sağlıklı, katma değeri yüksek ürünler üretip verimliliği artırarak daha uzak pazarlara ürün gönderilmesi gerekliliği konusunda görüş birliğine varmıştı. Bunları yapabilmek için dünya Amerika’daki Silikon Vadisi ya da Hollanda’daki Food Valley (Gıda Vadisi) gibi teknoloji merkezleri ile büyüme göstermişti. Bizde bu noktadan hareketle araştırmacılarımızla girişimcilerimizin bir araya gelebileceği tarım ve gıda merkezi oluşturmak istedik. Türkiye genelinde tarım ve gıda alanında duayen isimleri bir araya getirip ortak akıl toplantıları gerçekleştirdik. Bu toplantılarda tarım ve gıda alanında böyle bir çalışmanın ihtiyaç olduğu belirlenip, kurulması için en uygun alan olarak gerek tarımsal potansiyeli gerekse uluslararası limanının bulunması gerekçesiyle Mersin gösterildi. Ardından da çalışmalar başladı" şeklinde konuştu.

EL BİRLİĞİ İLE HAREKET EDİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

10 yıl devam eden çalışmaların ardından 28 Kasım 2018’de Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşleticiliği AŞ’yi kurduklarını anlatan Çakır şöyle devam etti: "Yine geçen yılın sonunda Tarsus'un Alifakı ve Reşadiye mahallelerinde 800 dekara yakın alan Mersin Agropark kurulumu için tahsis edildi. Bu alan içinde ofisler, sosyal tesisler yapılacak. 6 bin metrekarede tohum ıslahı ve yeni tohum çeşitlerinden nano teknolojiye doku kültüründen ürün geliştirmeye kadar her türlü çalışmaların yürütülebileceği laboratuarlar kurulacak. Ancak daha da önemlisi, kentimiz ve ülkemiz adına böylesi önemli bir çalışmanın Mersin'e kazandırılması adına elbirliğiyle hareket edilmiş olması. Ortak hedef çerçevesinde birlikte hareket ederek sonuç alınması. Bu anlamda kurumların yönetici şirketin ortakları arasında da tüm sektör temsilcilerinin görev almasına özen gösterildi. Şirket ortaklan arasında MTSO’nun yara sıra; Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Mersin Üniversitesi, Çukurovf Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus Belediyesi, Erdemli Belediyesi ve Bitki Islahçıları alt Birliği bulunuyor."

Agropark'ın çalışma alanları hakkında da bilgi veren Çakır "Tohum geliştirme, bitki ıslahı, sanayiye yönelik ürün gelişimi, biyotik ve abiyotik koşullara dayanıklı çeşit ve anaç ıslahı, yetiştiricilikte inovatif yöntemlerin geliştirilmesi ve sera AR-GE'leri ana başlıklarında toplanabilir. Burada yalnızca üretim planlanmayacak. Yeni inovatif ambalaj malzemelerinin geliştirilmesi noktasında da çalışmalar yürütülecek. Çalışmalar bütün olarak ele alınacak. Günümüzün en ciddi sorunlarından bir tanesi de kalıntı. Bu sorunun çözümü adına mevcut kimyasallara alternatif, sürdürülebilir, doğal kaynaklı kimyasalların kullanıp potansiyeli araştırılıp geliştirilecek. Doğal ve sürdürülebilir kaynaklı muhafaza metotları geliştirilecek. Ulaşım ve depolama için simülasyon çalışmaları yapılacak. Soğuk hava depolan için yalıtım malzemeleri geliştirilecek. Kısacası üretimin tüm aşamalarını kapsayacak" ifadelerini kullandı. 

ÇOK BÜYÜK TALEP ALIYORUZ

Agropark'ın kurulacağının duyulmasının ardından çok fazla talep aldıklarını vurgulayan Çakır, " Özellikle ulusal firmalardan ciddi talep alıyoruz. Ancak henüz talep aşamasına gelinmedi. Önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili gerekli duyuruları yapacağız. Başlangıçta yaklaşık 70 firmaya tahsis gerçekleştirilebilecek. Gelecek talepler yönetim kurulu tarafından değerlendirilecek. Bugüne kadar tohum, nanoteknoloji, gıda teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmalardan talep geldi. Al yapı ve binalar tamamlandıktan sonra ise 750- 800 arasında kişiye istihdam sağlanacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Tarımın ülkeler için stratejik sektörler arasında yer aldığını bu nedenle kontrol altına alınıp geliştirilmesi ve korunması gerektiğini belirten Çakır şunları söyledi: "Bu bağlamda kurduğumuz Mersin Agropark sadece bölgeye değil tüm ülkemizin tarım ve gıda sanayisine hizmet edecek. Hedefimiz tarım ve gıda alanında sektördeki tüm araştırmacılarla girişimcileri bir araya getirerek ortak sinerji oluşturmak. Bu sinerjiyle verimliliği ve katma değeri yüksek, sağlıklı ürünler üretilmesini sağlayıp, dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmak."

.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort