Enerji bedelindeki indirimin tek kazananı dağıtım şirketleri oldu!

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), konut kullanıcılarının elektrik faturalarında yüzde 10 indirime gidilirken, dağıtım bedellerinde yüzde 15,7'lik artış yapıldığını açıkladı. EMO, bu artışla dağıtımcı şirketlerin kârının gözetildiğini vurguladı

Enerji bedelindeki indirimin tek kazananı dağıtım şirketleri oldu!
Enerji bedelindeki indirimin tek kazananı dağıtım şirketleri oldu! admin
Bu içerik 482 kez okundu.

-Elektrik mühendisleri odası Mersin Şubesi,Enerji piyasası Düzenleme kurulu’ nun (EPDK) müjde olarak lanse ettiği yüzde 10’luk indirimin arkasında dağıtım şirketlerine kaynak aktarmanın yaptığını savundu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada,’Kararda tek kazanan dağıtım  şirketleri oldu’ denildi.

Yapılan açıklamada tüm abone gruplarında perakende enerji bedelinin ekim 2018’e göre ;Orta Gerilim Sanayi Abonelerinde %2,7; Alçak Gerilim Abonelerinde ise;Sanayi’de %4,1  Ticarethanelerde %4,8,Tarımsal Sulamalarda %4,3  Aydınlatmalarda %5,  Mesken Abonelerinde ise %23,7 oranında düşürülmesine rağmen,

iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan DAĞITIM BEDELİ  %15.7 artırıldığı için bu fiyat değişiklikleri mesken aboneleri hariç diğer tüm abonelere az da olsa (%0,1-0,3 oranlarında) artış ile sonuçlandığı kaydedildi.

Mesken abonelerinde ise perakende satış bedelinde %23,7 oranında fiyat indirimine rağmen büyük payı DAĞITIM ŞİRKETLERİ’nin aldığı DAĞITIM BEDELİ’ne yapılan %15,7 oranındaki artış nedeniyle sadece %9,5 oranında bir indirimgerçekleşmiş olduğu belirtilen açıklamada

“Bu tarifeyle birlikte Aralık.2017 ayından Ocak.2019 ayına kadargeçen, son 13 ayda abone gruplarına göre vergi, fon ve paylar hariç elektrik fiyatlarındaki net artışlar; İletim hattından bağlı abone gruplarında %77,62 Orta Gerilim Sanayi Abonelerinde %72,11Alçak Gerilimden bağlı Abonelerde ise; Sanayi Abonelerinde %71,01   Ticarethanelerde %71,04   Tarımsal Sulamalarda %71,12 Aydınlatmalarda %7 0,49 Mesken Abonelerinde ise %30,54 oranında gerçekleşti.” Dendi.

Açıklmada daha sonru şu ifadelere yer verildi:

“-Elektrik Dağıtım Şirketlerine yapılan kaynak aktarımı bununla da kalmamıştır.

Bir kamu kurumu olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ)’ınbir önceki dönem toptan satış tarifesinde; 17,36 Kr/kWh olan toptan satış enerji birim bedelinde 4,7265 Kr/kWh yani  %27.2 oranında  indirim yapılarak 12,6335 Kr/kWh’a düşürülmüştür.2017 yılında EÜAŞ’ın, dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine toplamda 111,4 Milyar kWh satış yaptığı göz önüne alındığında;

2017 yılı verileri baz alınarak yapılan hesaplamada, kamu üretim şirketi olan EÜAŞ’ın yapmış olduğu 4,7265 Kr/kWh’lik indirim ile dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine yıllık bazda toplam 5-5,5 Milyar TL’lik bir destek sağlandığı görülmektedir. Tüm bu verilere bakıldığında, elektrik tüketici abonelerine  (Mesken hariç) yansımayan yapılan indirim ve kaynak aktarımlarının, EÜAŞ’ın Toptan Satış Tarifesi’nde yapılan indirim ile sübvanse edilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır.

Siyasi iktidar yaptığı son açıklamada; Devletten Sosyal Yardım alan 2,5 milyon hane civarında olan en düşük gelir grubuna, hane başına aylık 150kWh. (yaklaşık 80,-TL/ay karşılığı) elektriğin bedelsiz verileceğini açıklamıştır.

Meslek Odamız uzun yıllardır, Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ödeme imkanı olmayan hanelere aylık ihtiyacı olan elektriğin bedelsiz verilmesi gerektiğini çeşitli platformlarda ifade etmekte olup, bu uygulamanın iktidar tarafından geçte olsa fark edilmiş olması doğru yaklaşımın er yada geç herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

Ne yazık ki SOSYAL YARDIMLARLA geçinmek zorunda olan iki buçuk milyon hanenin olduğu ülkemizde, toplumun her bir ferdinin kendine yeten, insanca yaşamını sağlayacak, kimseden yardım almak zorunda kalmayacağı ekonomik güce kavuşturulması, adil ve eşit toplum yapısını oluşturabilmenin  entemel çözümüdür.

Dünyada gelir dağılımı eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülkelere bakıldığında ülkemiz 12 yılı aşkın süredir, maalesef Dünyada en kötü 3 ülke arasında yer almaktadır.Sorunlar pansuman tedbirlerle çözülemeyecek kadar ciddi ve büyüktür.

2018 yılında kurdaki artış ve dalgalanmalar, piyasa dengesi gibi gerekçelerle elektrik fiyatlarına çok yüksek oranlarda artışlar yapılarak, enerjinin temel bir insan hakkı olduğu ve enerji fiyatlarının herkesin ulaşabileceği düzeyde olması gerektiği göz ardı edilmiştir. Ancak son birkaç ayda kurlardaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamaya yönelik yapılan bu indirim kararıyla "bir taşla iki kuş vurmaya" çalışılması, bizleri şaşırtmamıştır.

Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak, enerji piyasasında kar esaslı piyasa politikaları yerine, Ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu ve toplum yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak özerk bir yapıya geçilmelidir.” (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort