İlk Hedef, sorunsuz ulaşım

​Mersin’in en önemli sorunlarından biri olan ulaşım, hayata geçen projeler sayesinde rahatlıyor. Ulaşım Ana Planı çalışmasının kısa vadeli eylem planında yaya öncelikli projeler desteklenecek, merkez ve ilçelerde 90 kavşak düzenleme projesi, sinyalizasyon planları ile otopark, yaya yürüyüş yolları ve bisiklet yollarına öncelik verilecek.

İlk Hedef, sorunsuz ulaşım
İlk Hedef, sorunsuz ulaşım admin
Bu içerik 238 kez okundu.

Ulaşım Ana Planı’nın düğüm noktasını ise transfer merkezleri oluşturacak. Kentin giriş ve çıkışlarında oluşturulacak bu aktarma istasyonları ve çevresi aynı zamanda cazibe merkezi oluşturacak. İş merkezleri, sinema ve alışveriş merkezleri ile kent, yeni yaşam alanlarına kavuşacak. Proje Almanya’da Dresden, Avusturya’da Viyana, Hollanda’da Arnhem aktarma istasyonları örnek alınarak hazırlanacak.

 

-Mersin Büyükşehir Belediyesi Hizmetleri İle Göz Dolduruyor. Denizi, tarihi, turistik, kültürel ve tarımsal değerleri, Doğu Akdeniz’in liderliğini üstlenen limanı ile Çukurova’nın gözde şehri Mersin’i hizmetleri ve hayata geçirdiği projeleri ile cazibe merkezi haline getiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’in sahip olduğu değerlere yenilerini ekleyerek şehrin potansiyelini yükseltmeye devam ediyor.

Göreve geldiği günden beri Mersin'i modern ve gelişen bir kent yapma yolunda fark yaratan projeleri tek tek hayata geçiren Başkan Kocamaz, 5 yıl gibi kısa bir sürede başta ulaşım olmak üzere alt yapı, yol ve su çalışmaları, imar planları, tarımsal projeler, kültür, sanat etkinlikleri ile Mersin’in kaderini değiştirdi.

MERSİN ULAŞIM ANA PLANI OLUŞTURULDU 

Mersin’in en önemli problemlerinden biri olan ulaşım, Başkan Kocamaz’ın öncülüğünde hayata geçen projeler sayesinde rahatlıyor. Bu bağlamda oluşturulan ekipler tarafından Mersin’in 2030 yılına kadar olan ulaşım ihtiyaçlarını geniş çaplı bir araştırmayla belirleyerek, Mersin Ulaşım Ana Planı’nı oluşturdu. Ulaşım Ana Planı çalışmasının kısa vadeli eylem planında yaya öncelikli projeler desteklenecek, merkez ve ilçelerde 90 kavşak düzenleme projesi, sinyalizasyon planları ile otopark, yaya yürüyüş yolları ve bisiklet yollarına öncelik verilecek. Ulaşım Ana Planı’nın düğüm noktasını ise transfer merkezleri oluşturacak. Kentin giriş ve çıkışlarında oluşturulacak bu aktarma istasyonları ve çevresi aynı zamanda cazibe merkezi oluşturacak. İş merkezleri, sinema ve alışveriş merkezleri ile kent, yeni yaşam alanlarına kavuşacak. Proje Almanya’da Dresden, Avusturya’da Viyana, Hollanda’da Arnhem aktarma istasyonları örnek alınarak hazırlanacak.

MERSİN METROSU İLE YILDA 93 MİLYON YOLCU TAŞINACAK

Büyükşehir’in Mersin’e ulaşımda çağ atlatacak en önemli projelerinden biri olan ve Ulaşım Ana Planı stratejileri kapsamında hazırlanan alternatifler arasında yer alan Mersin Metrosu Projesi, Bakanlık tarafından uygun görülerek onaylandı. Ekonomik tedbirler dolayısıyla ihalesi yapılamayan raylı sistem projesi, tüm süreçler tamamlanıp hayata geçirildiği zaman ilk etapta TCDD-Gar ile Mezitli-Soli arası yapımı planlanıyor. Toplam 16.30 km. uzunluğundaki raylı sistem hattı üzerinde 12 adet istasyon alanı, bir adet depolama alanı yer alacak. Planın hedef yılı olan 2030'da söz konusu hatta günde 273 bin, yılda 93 milyon yolcunun taşınması öngörülüyor.

4 YILDA 4 KATLI KAVŞAK; TOROSLAR'DAKUVAYİ MİLLİYE KAVŞAĞI (ANIT) HIZLA DEVAM EDİYOR

Başkan Kocamaz göreve geldiğinde ilk olarak kent merkezindeki en büyük problemlerden biri olan trafik sorununu çözmek amacıyla Tulumba, Demokrasi ve Egemenlik Bat-Çık projelerini tamamlayarak Mersinlilerin hizmetine sundu. Sorunun çözümüne yönelik projelerle işe başlayan Başkan Kocamaz, kente kazandırdığı katlı kavşaklarla Mersin’de modern ve güvenli ulaşım ağı oluşturdu. Trafik ve ulaşım sorununu çözmek konusundaki kararlılığını sürdüren Başkan Kocamaz Mersin’e kazandıracağı 4. katlı kavşak olan Kuvayi Milliye (Anıt) Katlı Kavşak projesinin temelini de yakın zamanda attı. Kent trafiğini rahatlatma ve Mersinlileri trafiğin karmaşasından kurtarmak adına dördüncü katlı kavşak projesi hayata geçiyor. Mersin Ulaşım Ana Planı doğrultusunda hayata geçecek olan Kuvayi Milliye (Anıt) Katlı Kavşak projesi Mersin’in trafik yoğunluğu olan önemli bir lokasyonunda inşa ediliyor. Saatte 5 bin 376 aracın geçeceği kavşakta, doğu–batı istikametinde battı-çıktı transit geçit, kuzey-güney istikametinde ise sinyalize geçiş yapılacak. Ulaşım Master Planına göre yapılan bu projenin dalış ve çıkış uzunluğu ise 450 metre, toplam proje uzunluğu ise 800 metre olarak belirlendi. Trafiği büyük oranda rahatlatacak olan hemzemin sinyalize kavşak 2019 yılı içerisinde vatandaşların kullanımına açılacak.

BÜYÜKŞEHİR, 2 MİLYON 309 BİN 543,60 TON ASFALT DÖKTÜ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, belediyelerin asli görevlerinden yalnızca biri olan yol-asfalt çalışmalarına yorulmadan devam ediyor. Mersin’in yıllardır kanayan yarası olan ve yerel yönetimlerce ihmal edilmiş bir hizmet olan asfaltlama hizmetleri ile Büyükşehir Belediyesi ezber bozuyor. İlçelerin her caddesini adım adım arşınlayarak hizmetleri götüren Büyükşehir Belediyesi, asfaltsız mahalle kalmayacak sözünü yerine getirmek için hummalı çalışmalarını sürdürüyor. Göreve geldiği günden bu yana kırsal merkez ayrımı yapmadan asfalt hizmeti götüren Büyükşehir Belediyesi 4 buçuk yılda toplam 2.309.543,60 ton asfalt döken Mersin Büyükşehir Belediyesi, hedeflediğinin üstünde hizmet verdi.

RIFAT USLU CADDESİ’NİN KADERİ BÜYÜKŞEHİRLE DEĞİŞTİ

Mersin’in geleceğine yön veren ve trafik yoğunluğuna çözüm amaçlı hayata geçirdiği vizyon projeleri Mersin trafiğinde önem arz eden konumların iyileştirilmesini sağlayan Başkan Kocamaz tarafından, yine Mersin trafiği için önemli geçiş sağlayan alanlardan biri olan Rıfat Uslu Caddesi’nin yenilenmiş halinin açılışı gerçekleştirildi. Mersin’in kanayan yarası olan, yıllardır yılan hikâyesine dönen ve geçmiş yerel yönetimlerin çözüm bulma noktasında tıkandığı Rıfat Uslu Caddesi’nin kaderi değişti. Yenişehir ilçesini Toroslar’a bağlayan bu ana güzergâhta 17.000.000.00 TL kamulaştırma bedeli ödenerek, yıkım işlemleri yapıldı. Çalışmalar boyunca 2 bin 852 ton sıcak asfalt ve 2 bin 500 m2 kaldırım ve bordür döşeme çalışması gerçekleştirildi.

BÜYÜKŞEHİR ALTYAPIYA ÖNEM VERİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, peş peşe gerçekleştirdiği yatırımlarıyla Mersin’in denizi korurken, eskiyen ve kaçaklara neden olan içme suyu şebekeleri ve yağmur suyu hatlarını yeniliyor, Atıksu Arıtma Tesislerini birer birer hizmete açarak alt yapısı güçlü bir Mersin inşa ediyor. Gelecek nesillere daha temiz bir Mersin bırakmak için hizmete açılan Anamur, Bozyazı, Erdemli Kargıpınarı, Mut, Silifke Atakent Atıksu Arıtma Tesisleri ile atıksular deşarj ediliyor ve olumsuz çevresel şartların ortaya çıkmasına karşı önlem alınıyor. ‘Mersin İli Yağmursuyu Master Planı’ kapsamında yürütülecek kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalarla, şiddetli yağışların olumsuz etkileri en aza indirilecek. Mersin’de yaşanan sel felaketi görüntüleri tarihe karışacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi MESKİ ile beraber yıllar boyu ihmal edilmiş mahallelere ulaşarak, yaşanan susuzluk problemine çözüm bulma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi 4 buçuk toplam 2.305.993,22 metre içme suyu,  627.055,66 metre kanalizasyon ve 74.602,65 metre yağmursuyu hattı çalışması yaptı.

BU EĞİTİM MERKEZİ ENGEL TANIMIYOR

Mersin’i Engelsiz Kent yapma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi hizmete sunduğu Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi ile sosyal belediyecilik alanında bir başarıya daha imza attı. İçerisinde meslek atölyelerinden spor atölyelerine kadar birçok etkinlik alanının bulunduğu merkez kısa zamanda engelli bireylerin ve ailelerinin gözdesi haline geldi.

Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nden Mersin’de ikamet eden ve mesleki eğitime ihtiyaç duyan zihinsel, bedensel, işitme, görme ve ortopedik engelli bireyler faydalanabiliyor. Merkezde Hediyelik Kilim Dokuma atölyesi, Konfeksiyon Atölyesi, 2 adet El Sanatları Atölyesi, Seramik Atölyesi, Görme Engelliler Bilgisayar Atölyesi, Fitness Atölyesi, Jimnastik Atölyesi, Tiyatro Atölyesi, Karo ve Orkestra Atölyesi, Folklor Atölyesi, Resim Atölyesi, Eğitim Atölyesi bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK HAYVAN BAKIMEVİ;  KAŞLI HAYVAN BAKIMEVİ

Sahipsiz hayvanlar konusunda gösterdiği hassasiyetle takdir toplayan, hayvan haklarının iyileştirilmesi ve korunmasına yönelik pek çok projeye imza atan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, hayvan dostlarımızın yaşam koşullarını iyileştirecek projeler hayata geçiriyor. Sahipsiz hayvanların ihtiyaçlarını karşılayacak, uygun beslenme, barınma, bakım ve yaşam koşulları sunacak olan Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi inşaatı tamamlandı. Gözne’de bulunan Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin yanında yer alan Kaşlı Geçici Hayvan Bakım evi hayvan dostlarımız için modern bir yaşam alanı sunuyor.247 bin metrekare arazi üzerine, 2000 hayvan kapasiteli olacak şekilde inşa edilen Geçici Hayvan Bakımevi’nde sahipsiz dostlarımız için muayene, tedavi, kısırlaştırma ve sahiplendirme hizmeti verilecek. Gerekli fiziksel ve teknik donanım tamamlandığı tesiste, 4 ameliyathane, 4 muayene odası, Laboratuar, anestezi bölümü, veteriner odası, röntgen bölümü, müşahede ünitesi,terapi havuzu, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesi, soğuk hava deposu, kafeterya, mutfak, mescit, kedi ve köpekler için ayrı mama odası, tıraş odası, sahiplendirme alanı,  serbest dolaşım alanları ve Miyavpark yer alıyor.

1/5000 ÖLÇEKLİ İLAVE VE REVİZYON NAZIM İMAR PLANI

Başkan Kocamaz’ın göreve geldiği günden bu yana titizlikle çalışmalarını yürüttüğü ve kentin mimari anlamda geleceğini belirleyecek olan 1/5000 ölçekli ilave ve revizyon nazım imar planı yoğun çalışmaların ardından Büyükşehir Belediye meclisince kabul edildi. Uzun süredir Mersin halkının beklediği, merkez dört ilçenin bölgesel nüfus yoğunluk kararlarını, ana ulaşım kararlarını, çeşitli yerleşme alanlarının gelişme ve yön büyüklükleri ve nüfusa hizmet edecek kentsel donatı kararlarını kapsayan 1/5000 ölçekli ilave ve revizyon nazım imar planı Mersin’i değiştirecek ve dönüştürecek. Plan, Mersin İli İdari sınırları kapsamında ilin alt ölçekli planlarını koordine edecek, arazi kullanım kararlarını bir stratejik yaklaşım içerisinde kurgulayacak, Mersin ilinin küresel, ülkesel ve bölgesel düzeyde potansiyellerini geliştirerek, geleceğe taşıyacak, doğal ve kültürel değerlerini, sürdürülebilir araçlar ve yöntemlerle koruyup geliştirecek, kontrolsüz göç ve hızlı kentleşme problemlerinin yarattığı ekonomik sorunlara çözüm getirecek, doğal varlıklar ve yenilenebilir enerji konularında sürdürülebilir bir ekolojik yaklaşım benimseyecek şekilde kentsel gelişmenin ve ekonomik kalkınmanın yönlendirilmesini sağlayacak. (İlan Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
denizli escort