İş dünyası güvence istiyor

​MESİAD Başkanı Hasan Engin, hükümetin kredi kartı borcu olanlara, KOBİ'lere ve esnafa düşük faizli kredi verilmesi yönündeki kararının, piyasaları kısa vadeli de olsa rahatlatacağını belirterek, "Finans kuruluşları, iş insanları ve devletimizin üçlü uyum içinde çalışması gücümüzü artıracaktır" dedi. 15 Temmuz darbesinin ardından Türkiye'den başka ülkelere sermaye göçünün yaşanmaya başladığını kaydeden Engin, "Yatırımların ve sermayenin güvence altına alınması lazım. Bu da ancak hukuki düzenlemelerle olur. Yatırımcıların ülkemizi tercih etmesi için ihtiyaç duyulan, ekonomi, adalet ve demokrasi reformları yapılmalıdır" diye konuştu.

İş dünyası güvence istiyor
İş dünyası güvence istiyor admin
Bu içerik 559 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, bu yıl 12.'sini düzenleyecekleri Yılın İş İnsanı Ödül Töreni ile ilgili olarak Tenis Kulübü'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Engin, Yılın İş İnsanı Ödül Töreni'ni, yeni iş insanlarını üretim ve yatırıma teşvik etmek, önceki yatırımcıları onure etmek, vergi ödemelerinde, istihdam ve yatırımda öne çıkanları ödüllendirmek adına düzenlediklerini kaydetti.

Engin, "İnanıyoruz ki bu zor ortamda, büyük özveri ile gerçekleştireceğimiz ödül törenimiz, iş insanlarımıza moral ve motivasyon sağlayarak, bir arada bulunup iletişimlerini tazelemelerine katkı sunacaktır. Ödül komitemiz yaklaşık 3 aylık titiz bir çalışma neticesinde ödül alacak firmaları belirlemiştir. Ödülleri belirlerken MESİAD Ödül komitesi, iş akış şeması içerisinde, 13 ilçe belediyesinden, kaymakamlıklardan ve odalardan yazılı öneri almıştır.Bu vesile ile MESİAD Ödül Komitesi’nde bulunan başta ödül komitesi başkanı Rıdvan Arıç’a, Ramazan Öz’e, Mehmet Avcılar’a, Bedrettin Gündeş’e ve Zeynep Aykın Keskin’e çalışmalarından ötürü teşekkür etmek istiyorum. Ödül gecemize sponsor olarak, katkı sunan değerli firmalarımıza da bir kez daha teşekkür etmek isterim" dedi.

 

7 DALDA ÖDÜL VERİLECEK

 

Bu yıl Yılın İş İnsanı Ödülü, Yılın Markası Ödülü, Yılın İş İnsanı Girişimcilik Ödülü, Yılın İş İnsanı Teşvik Ödülü, Yılın Çevre ve Enerji Ödülü, Yılın Onur Ödülü, Yılın Hizmet Ödülü dallarında ödül vereceklerini ifade eden Engin, "Mersin iş dünyasını, kentimizin yerel yönetimlerini, bürokratlarımızı ve hemşerilerimizi bir araya getirecek bu anlamlı gece, 18 Ocak 2019 Cuma günü saat 18.00’da,Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacaktır" dedi.

 

'İFLAS EDEN FİRMALAR, DİĞER FİRMALARI DA ZORA SOKTU'

 

Toplantıda, ekonomi gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan MESİAD Başkanı Hasan Engin, 2018 yılının, özellikle siyasi ve ekonomik olaylar açısından çok hareketli bir yıl olduğunu ifade etti.

Engin, "Gümrük ve ticaret savaşları ve buna bağlı korumacı politikalar neticesinde dünyanın birçok bölgesinde ekonomik sorunlar yaşanmaya başlandı. Ülkemizde de daralan piyasalar birçok işletmeyi etkilemiştir. Nakit sıkıntısının yaşandığı bu dönemde iflas eden her işletme, kendisinden ürün alan, ürün veren birçok ticari kuruluşu ağır şekilde etkiledi. Zaman kaybetmeden, bu işletmelerin yeniden ticarete kazandırılması önemlidir" dedi.

 

'KREDİ, PİYASALARA NEFES ALDIRIR'

 

MESİAD olarak Haziran, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yaptıkları çağrılarda finansal sorunların en erken küçük işletmeleri etkilediğini, işletmelere sahip çıkılması gerektiğini belirtiklerini hatırlatan Engin,  "Nitekim hükümetiz bu hafta yaptığı açıklamalarda, kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere, KOBİ’lere ve esnafa düşük faizli kredi verileceğini belirtti. Bu durum kısa vadeli de olsa piyasaların rahatlamasını sağlayacaktır. Uzun vade de ise yeni düzenlemelerin yapılması şüphesiz bu durumu atlatmamıza vesile olacaktır. Burada bankaların bölge müdürlüklerinin tavırları da önemli. Küçük işletmelerin bu kredilerden faydalanabilmesi için bankaların bölge müdürlükleriyle görüşmeler yapacağız" diye konuştu.

 

'EKONOMİ VE ADALETTE REFORM YAPILMALI'

 

Sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın benzer ekonomik sorunlar yaşadığına işaret eden Hasan Engin,  sözlerini şöyle sürdürdü: " İş dünyası olarak; yaşadığımız bu zor günlerde,hayallerimizi ve umutlarımızı kaybetmeden, yaşanılan bu sürecin geçici olduğunun farkına varmalıyız. MESİAD olarak inanıyoruz ki; Sanayici ve üreticilerimiz; kısa süre içerisinde toparlanıp, panik yapmadan, birlik, beraberlik içinde,ülkemizin kalkınmasına her zaman olduğu gibi direk katkı sunacaktır. Devletimizden de beklentimiz; herkesi kucaklayarak coğrafyamızın her köşesinde yaşayan vatandaşımıza, eşit gelir dağılımları pay ederek, tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmesidir.Ekonomik açıdan başarılı olmanın temel ilkesi; birlikte ve birbirini destekleyerek hareket etmektir. Finans kuruluşları, iş insanları ve devletimizin üçlü uyum içinde çalışması gücümüzü arttıracaktır. Yatırımcıların ülkemizi tercih etmesi için ihtiyaç duyulan, ekonomi, adalet ve demokraside reformlar yapılmalıdır. Güçlü demokrasi ve hukuk sisteminin olduğu ortamları seçen sermaye, bu gelişmeler ışığında, potansiyeli yüksek ülkemize gelmeye başlayacaktır. Dışarıdan ülkemize gelen her yatırım sayesinde ticaretimiz ve üretimimiz gelişecektir. Yenin bir cazibe merkezi yaratmalıyız. Bir kez daha belirtmek isteriz ki; sefaletten mutluluk doğmaz…Çok sevdiğimiz kentimizin güzelleşmesi ve ülkemizin kalkınması için üstümüze düşen birçok görevi yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz."

 

'GÜVENSİZLİK ORTAMI VAR'

 

MESİAD Başkanı Hasan Engin, Türkiye'den yabancı ülkelere sermaye kaçışı olup olmadığına ilişin bir soru üzerine, "15 Temmuz hain Fetö darbesinden sonra Türkiye'den başka ülkelere doğru sermaye göçü başladı. Bir güvensizlik ortamı var. Bölgemizdeki çatışmalı ortamdan dolayı, sanki Türkiye'de savaşa girecekmiş gibi bir endişe var. Adalet sisteminde sorunlar var. Yatırımların ve sermayenin güvence altına alınması lazım. Bu da ancak hukuki düzenlemelerle olur" ifadelerini kullandı.

 

'HAVALİMANI DURMADI, ERTELENDİ'

 

MESİAD Başkanı Hasan Engin, Uluslararası Çukurova Havalimanı'nın akıbetiyle ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi:

"Havalimanı, Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi ve OSB-Otoban bağlantısı projeleri, MESİAD'ın yakından takip ettiği projeler. Havalimanı konusunda talihsizlikler yaşandı. 2011'de havalimanı ihale edildi. Firma iyi şartlarda almamıştı. Yapamadı, iflas etti. Yeniden bir ihaleye çıkmak için 1 yıl geçti. Yap işlet devret modeliyle yapılan ihaleye talipli çıkmayınca devlet kendisi yapmaya karar verdi. Şu an altyapısı tamamlandı. 4500 metrelik pistler hazırlandı. Bakanımızın Nisan ayında uçak inecek demesi ondan, pistlere uçak inebilir. Üst yapı ise 900 milyon liraya ihale edildi. Ancak Ağustos ayında yaşanan kriz nedeniyle askıya alındı. Havalimanı durmuş gibi görünse de aslında ertelenmiştir. Kaynak bulunup projeye yeniden başlanır diye umuyorum."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort