Büyükşehir’den gazetecilere yemek

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında, kentte görev yapan basın mensupları onuruna akşam yemeği verdi .

Büyükşehir’den gazetecilere yemek
Büyükşehir’den gazetecilere yemek admin
Bu içerik 275 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kentte görev yapan basın mensupları onuruna akşam yemeği düzenlendi. Hilton Oteli’nde düzenlenen yemeğe Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Devran Kutlugün, Tarsus Medya Mensupları Derneği (MEDYAD) Okan Çalışkan, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ve kentte görev yapan gazeteciler katıldı.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş burada yaptığı konuşmada 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününün bayram değil dayanışma günü olduğunu söyledi.

GAZETECİLER KAMUYU DENETLİYOR

Gazeteciler günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesinin amaçlandığını ifade eden Demirtaş, basının bir diğer önemli fonksiyonunun ise kamu kurum ve kuruluşları ile idarenin eylemlerini halk adına haber yolu ile denetlemesi olduğunu kaydetti.

Basının gücünü kamudan aldığına dikkat çeken Demirtaş şöyle devam etti: “Haber alma hakkı, en temel insani ihtiyaçlardan biridir. Gazetecilik mesleği bugün, büyük ölçüde fedakârlık isteyen, mesaisi olmayan, risk oranı yüksek bir meslek haline gelmiştir. Bugün, basın ahlak ve ilkelerine bağlı yazılı, görsel ve işitsel medyada görev yapmakta olan meslektaşlarımız, zaman zaman saldırılara maruz kalmakta, darp edilmekte hatta ve hatta öldürülmektedirler. Tüm bunların dışında sektörde yaşanan farklı sıkıntılarla da mücadele etmektedir.”

GAZETECİLERİN SIKINTILARI GİDERİLMELİ

Gazetecilik mesleğinin fikir özgürlüğünün ve insan haklarının gelişmesindeki önemine vurgu yapan Demirtaş şöyle devam etti: “Günümüzde Türk basını, yazılı ve görsel alanda olduğu kadar, teknolojinin gelişmesiyle sanal ortamda da büyük ilerleme kaydetmeye devam etmektedir. Bu ilerlemenin mimarı olan gazetecilerin sıkıntılarının giderilmesi, basınımızın yanı sıra demokrasiyi de daha güçlü kılacaktır. Bizler de, sektörümüzdeki sorunları aşabilmemiz için daha fazla örgütlenmeli, dayanışma ve mücadele gücümüzle birlikte hareket etmeliyiz.”

TUFAN: GAZETECİLİK HER GEÇEN GÜN DAHA BÜYÜK ÖNEM KAZANIYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kerim Tufan ise gazeteciliğin her çağın en dinamik mesleklerinden biri olduğuna dikkat çekerek “Gazetecilerin yerelde ve

dünyada yaşanan gelişmeleri kamuoyuna anlık  duyurarak toplumu bilgilendirdiğini söyledi.

Gazeteciliğin işini severek yapan binlerce meslek mensubu arasında her geçen gün daha da önem kazandığını anlatan Tufan “Gazetecilik; dinamik ve değişime açık olmayı, yüksek iletişim kabiliyetini, insan onuruna saygıyı, ilkeli, dürüst ve vicdanlı davranmayı gerektirmektedir. Her gün binlerce habere imza atarak, bunları toplumla buluşturan basın mensupları toplumsal bilinci artırma ve güçlendirme, kamu yararını her zaman ön planda tutma ve farklı sesleri topluma duyurma konusunda çok önemli bir konumda yer alırken, demokrasimizin gelişmesinde de etkin rol oynamakta.”

GAZETECİLER DEMOKRATİK HAYATA KATKI SUNUYOR

Tufan, gazetecilerin toplumun entelektüel birikimine ve demokratik hayata katkı sunarak önemli bir misyonuyerine getirdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Sizler çalışmalarınızla toplumu aydınlatan birer ışıksınız. Sizler, ne kadar güçlü olursanız, bizler de yolumuzu o kadar net ve doğru görürüz. Bir anlamda siz, fedakâr basın mensupları; bizim elimiz, gözümüz, dilimiz ve sesimizsiniz. Gazetecilik anlayışıyla sadece Türkiye’de değil, dünyada da gazeteciliğin öncülerinden olan ve gazetecilik anlayışıyla yeni nesillere de örnek olmaya devam eden merhum gazeteci Uğur Mumcu, gazeteciliği sadece bir meslek değil bir yaşam felsefesi olarak değerlendirmiştir. Her daim hakikatten ve gerçekten yana olan, ekmeğini tabir-i caizse taştan çıkaran, tüm siyasi güçlerin, ekonomik odakların ötesinde, doğru bilginin peşinden koşan, başta siz değerli yerel basın çalışanlarımız ve zorlu çalışma şartlarına rağmen ülkemizde bu kutsal görevi layığıyla yerine getiren bütün gazetecilerimizin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort