Prof. Dr.Serra Durugönül’den yeni kitap: Heykeller Konuşabilseydi

​Prof. Dr. Serra Durugönül’ün Antik Yunan heykeltraşlığını konu edindiği ‘’Heykeller Konuşabilseydi” adlı kitabı çıktı.Kitapta, heykellerin, eğer ‘konuşabilselerdi’ üretildikleri dönem ile ilgili olarak yapılış nedenleri, arka planlarındaki propaganda, dini mesajlar ve toplumsal-felsefi itici güçler konularında bize neler söyleyebilecekleri anlatılıyor.

Prof. Dr.Serra Durugönül’den yeni kitap: Heykeller Konuşabilseydi
Prof. Dr.Serra Durugönül’den yeni kitap: Heykeller Konuşabilseydi admin
Bu içerik 301 kez okundu.

-Mersin Üniversitesi(MEÜ)  Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serra Durugönül’ün Antik Yunan heykeltraşlığını konu edindiği ‘’Heykeller Konuşabilseydi: Antik Yunan Heykeltraşlık Sanatına Toplumsal Açıdan Bir Bakış’’ adlı kitabı çıktı.Kitapta, heykellerin, eğer ‘konuşabilselerdi’ üretildikleri dönem ile ilgili olarak yapılış nedenleri, arka planlarındaki propaganda, dini mesajlar ve toplumsal-felsefi itici güçler konularında bize neler söyleyebilecekleri anlatılıyor.Prof. Dr. Serra Durugönül, "Heykeller Konuşabilseydi" kitabının,  Hegel’in sanat için söylemiş olduğu; ‘’...Dışsal görünüşün bizim için değeri yoktur. Onun gerisinde içsel bir şey, bir anlam vardır...’’ cümlesinden hareketle antik Yunan heykelini anlattığını belirtti.

Prof. Dr. Durugönül "Hangi döneme ait olurlarsa olsunlar, heykeltıraşlık eserleri salt ‘estetik’ kavramı ile sınırlandırılamazlar ve zamanlarının sosyo-politik gelişmelerinden, dini (mitolojik) inançlarından, felsefi düşüncelerinden ve tragedya-komedi gibi tiyatroda da vücut bulan edebi akımlarından soyutlanamazlar. İşte bu kitap bunun bilinci ile okuyuculara sunulmaktadır." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort