Yassıbağ Sulama Göleti ödenek engeline takıldı

​Mersin’in Gülnar İlçesi’nde Bozağaç ve Yassıbağ Mahallelerindeki tarım arazilerinin sulanması için 2015 yılında yapımına başlanan Yassıbağ Sulama Göleti aradan geçen 4 yıla rağmen bir türlü bitirilemedi. Gövdesinin büyük bir bölümü tamamlanıp su tutmaya başlamasına rağmen müteahhit firmanın iflas etmesi nedeniyle gövdenin kalan bölümü bitirilemeyen ve sulama boruları döşenemeyen gölet şimdi ödenek engeline takıldı. Yazın meyve ağaçlarını kurutmamak için tankerle sulamak zorunda kalan mahalle sakinleri göletin bir an önce bitirilmesini bekliyor.

Yassıbağ Sulama Göleti ödenek engeline takıldı
Yassıbağ Sulama Göleti ödenek engeline takıldı admin
Bu içerik 1083 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK-ÖZEL/HABER

-Mersin’in Gülnar ilçesine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki Yassıbağ ve Bozağaç Mahalleleri sınırları içinde bulunan Yassıbağ Sulama Suyu Göletinin temeli 2015 yılında atıldı. Gövde kısmının büyük bir bölümü aynı yıl tamamlanan gölet su tutmaya başladı. Ancak müteahhit firma Ak-Eli İnşaat Ltd. Şti’nin ekonomik sıkıntı yaşaması ve iflas etmesi üzerine 4 yıldır göletin kalan kısmı bir türlü tamamlanamadı. Gölet tamamlanmadığı gibi mahallelere sulama suyu dağıtacak borularda bir türlü döşenemedi. Köylüler gölet yapılmasına umut bağlayarak bahçelerine fidan dikerken Sulama Kooperatiflerini bile kurdu. Ancak 4 yıl geçmesine rağmen ödenek yokluğu nedeniyle eksiklikleri tamamlanamayan göletin suyu boşa akarken köylülerse bahçelerini tankerlerle suluyor.

2018 MART’TA İHALEYE ÇIKACAK DENDİ AMA ÖDENEK YOKLUĞUNA TAKILDI

Bozağaç Sulama Suyu Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Öztürk, 2015 yılında gölet ihalesini alan Ak-Eli firmasının barajın ana gövdesinin büyük bir bölümünü yaptığını ifade ederek, “Ana gövdenin yapımının büyük bir bölümü bitti. Bir derenin gölet ile bağlantısını sağlayan kanal vardı. Yaklaşık 2000 metrelik o kanalın 1500 metresi yapıldı. Kalan 500 metresi yapılmadı. Gölet bitmeden ekonomik sıkıntılar nedeniyle müteahhit İflas edince bir yıllığına kayyum atandı. Şirket bir yıl içinde kendini düzeltebilirse düzeltecekti. Ama düzeltemedi. Bunun üzerine 2017 yılında Devlet Su İşleri bahçelere su götürecek sulama boruları dahil bütün eksiklikler için  tekrar tespit yaptı. Ek Proje yapıldı. 2018 yılının Mart ayında tekrar ihaleye çıkacak dendi. Bekledik bekledik ihaleye çıkmadı. Geçenlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yazı yazdım.  Silifke Devlet Su İşlerinden ödenek olmadığı için yapılamadığı yönünde bize bilgi verdiler” şeklinde konuştu.

SU AKIYOR BİZ BAKIYORUZ

Yassıbağ ve Bozağaç Mahallelerinin tarım alanlarını sulayacak göletin 4 yıldır su tuttuğunu, borular döşenmediği için suyun boşa akıp gittiğini kendilerinin ise bu durumu seyrettiklerini anlatan Öztürk, “Göletin sağlam bir zemini var. 3 günde su doldu. İnsanlarımız gölete güvenerek meyve ağaçları dikti. Yazın sulayamadığımız için diktiğimiz ağaçlar kurumaya başladı. Yaz aylarında gücü olanlar ağaçlarını kurutmamak için tankerlerle su getirip suluyor” diye konuştu.

2019’DA BARİ BAHÇELERİMİZİ SULAYALIM

Göletin yapımına başlanmasının ardından hem kendilerinin hemdeYassıbağlıların sulama kooperatifi bile kurduğunu vurgulayan Öztürk, “Gölet şu anda su dolu. Yazında içi su dolu ancak sulama için borular düşenmediği için 4 yıldır boşa akıp gidiyor. Biz bir an önce ödenek verilsin, borularımız döşensin istiyoruz. İki mahalleli 2019 yılının yaz mevsiminde bari bahçelerini sulasın. İstifade edelim. Su boşuna akıp gitmesin. 2018’in Mart ayında ihaleye çıkacak dediler çıkmadı. Biz sorunun çözümü için Ankara’da DSİ Genel Müdürlüğü’ne gitmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Yassıbağ Mahalle Muhtarı Hilmi Harmanyeri ise konu ile ilgili şunları söyledi: Ak-Eli İnşaat göletin yapımına başladı. Müteahhit battığından dolayı 2015 yılında gövde dahil işleri tam olarak bitiremedi. Müteahhit battığından dolayı iş mahkemeye aksamış. Mahkeme kararı ile durdurulmuş bir iş. En son kayyum atanmıştı. 2015 yılından beri bekliyor. Mahkeme sonucunu bekliyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort