Sağlık emekçileri ek gösterge istiyor

​Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Eş Başkanı Özge Göncü, 2019 yılında da insanca yaşamak için mücadeleye devam edeceklerini belirterek, İnsanca yaşayacak temel ücret, yıpranma payı ve 3600 ek gösterge sorunlarında çözüm beklediklerini belirtti.

Sağlık emekçileri ek gösterge istiyor
Sağlık emekçileri ek gösterge istiyor admin
Bu içerik 475 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Eş Başkanı Özge Göncü sendika binasında, 3600 ek gösterge ve 2019 maaş zamları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında ekonomik krizin faturasının gerek zamlarla, gerek ekonomi ve istihdam politikalarındaki düzenlemelerle emekçilere çıkarılmaya çalışıldığını  savunanGöncü, seçim vaatlerine de yansıyan haklı taleplerinden kriz gerekçesiyle vazgeçmelerinin istenildiğini, bazı yandaş sendikalarında bu duruma çanak tuttuğunu  belirtti

Yaptıkları bölge mitinglerinde ve çalışmalarda sorunları tespit ederek 2019 yılında yürütecekleri mücadele programını da oluşturduklarını ifaden Göncü, “Birinci talebimiz olarak insanca yaşamayı sağlayacak temel bir ücret istiyoruz. Çünkü performans uygulaması ile temel ücretlerimiz yok sayıldı. Döner sermayeler de sudan bahanelerle ödenmiyor. Ödenen ek ödemeler de emekliliğimize yansıtılmıyor. Yandaş sendikalarla yapılan “satış sözleşmeleri”  ve enflasyon ile birlikte ücretlerimiz iyice eridi. Kriz bahane edilerek elektrik, doğalgaz, gıda, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımıza yapılan zamlarla geçinemez duruma geldik. Maaş hesaplamalarımız Sayıştay’ında ifadesi ile “çok karmaşık” ! TÜİK’in Eylül 2018 için açıkladığı yoksulluk sınırı 6 bin 167 TL, Türk İş’in Aralık 2018 için açıkladığı yoksulluk sınırı 6 bin 322 TL olması nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan bir emekçinin alması gereken en az temel ücret 6 bin 500 olmalı ve tüm ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır” şeklinde konuştu.

İkinci taleplerinin ise fiili hizmet süre zammı yani yıpranma payı olduğunu vurgulayan Göncü, Yaptığımız işin niteliği ve çalışma koşullarından kaynaklı olarak sağlığımız bozuluyor ve yıpranıyoruz. Bundan dolayı yıpranma payımız en temel haklarımızın başında gelir. 3 Ağustos 2018 Resmi Gazete’de yayınlanarak çıkan torba yasa; sağlık ve sosyal hizmet emekçilerin taleplerini karşılamayan, MHP-AKP ve yandaş sendikaların onayı ile de emekçilere yutturulmaya çalışıldı. Fiili hizmet süresi zammına ilişkin çıkarılan yasal düzenlemenin, fiili çalışma süresinin kaldırılarak, geçmiş çalışma sürelerini kapsaması ve tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin dahil edilerek yeniden yasal düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu.

Üçüncü talepleri olan 3600 ek göstergenin 24 Haziran seçimleri öncesi siyasi malzeme yapıldığı halde seçimin üzerinden yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen bu konuda bir düzenleme yapılmadığına dikkat çeken Göncü, “Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 günlük eylem programında ise sadece eğitim emekçilerine 3600 ek gösterge verileceği ifade edilmiş, ancak sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin ek gösterge talepleri gündeme dahi alınmamıştır. Hakkımız olan 3600 ek göster talebimiz yeni bir seçim malzemesi yapılmasına izin vermeyeceğiz. 9 Ocak’ta “3600 ek gösterge hakkımız” talebiyle tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini kapsayacak bir imza kampanyası başlattık. Kampanya 09 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecek. Toplanan imzalar 13 Şubat 2019 tarihinde illerde yapılacak açıklamalar sonrası önce Genel Merkeze daha sonra belirlenen bir tarihte TBMM Başkanlığına teslim edilecek” ifadelerini kullandı.

Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini ve halkı mücadelelerine omuz vermeye çağıran Göncü şunları kaydetti:

“3600 Ek gösterge sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine de verilsin. Enflasyonla eriyen ücretlerimizdeki kayıplar giderilsin, sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan emekçilerin en düşük temel ücreti 6.500 TL olarak belirlensin ve tüm ödemeler emekliliğe de yansıtılsın. Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı) sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin tamamını kapsasın,  geçmiş çalışma yılları dâhil edilsin ve fiili çalışma şartı kaldırılsın.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
denizli escort