Çiçek Pasajı yeni çehresine kavuştu

​Mersin'de 'Çiçek Pasajı' olarak bilinen Gökçay İş Merkezinin 'Yenileme ve Projesi' tamamlandı. Gözde mekanı gören Zafer Çarşısı esnafı, Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi'ne "Bizim çarşımızı da yenileyin" çağrısında bulundu.

Çiçek Pasajı yeni çehresine kavuştu
Çiçek Pasajı yeni çehresine kavuştu admin
Bu içerik 466 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Mersin Valiliği ve Akdeniz Belediyesi işbirliğiyle yürütülen ve Kalkınma Bakanlığı'nın 5.5 milyon lira hibe desteği verdiği 'Çiçek Pasajı Yenileme Projesi  tamamlandı.Çarşıda, dükkanların dış cephelerinin yanı sıra koridorlar yenilendi, gün ışığından daha iyi faydalanılması ve kışın yağmurlardan korunması için üstü açık alanlar cam bölmelerle kapatıldı.Çiçek Pasajı esnaf temsilcisi Engin Bozaner, çarşıdaki yenileme projesinden dolayı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan'a ve Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanı Muhittin Pamuk'a teşekkür etti.

'MERSİN'İN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLDU'

Bozaner, "Çalışmalar devam ediyor. Ortaya çıkan sonuçlar şimdiden çok güzel. Bu yüz yılda yapılabilecek bir proje. İşlerimiz son derece arttı. Daha önce buraya bitpazarı deniyordu ama artık burası cazibe merkezi oldu, Mersin'in gözbebeği oldu. Buranın Forum Mersin'den farkı yok" dedi.Çiçek Pasajı'nda 150 esnafın faaliyet yürüttüğünü ifade eden Bozaner, "Daha önce burası  baraka tarzıydı. Çok kötüydü. Eski haliyle şimdiki hali arasında çok büyük fark var. Her taraf yenilendi. Feraha kavuştuk. Her taraf kapalı alan oldu, kapalı çarşı gibi oldu. Su damlamıyor, yazın serin oluyor. Burada eskiden beri kına malzemeleri, düğün malzemeleri, hediyelik eşyalar satılır. Artık daha cazip hale geldi. İnsanlarımız gönül rahatlığıyla gelip bu çarşıda gezebilir. Çarşıdaki bu iyileşmeler bizim işlerimizi artırdı. Artık turistler de gelip burada geziyor. Dükkanlarımızın değeri de yüzde 30 düzeyinde arttı" diye konuştu.

ZAFER ÇARŞISI ESNAFI: BİZ DE İSTİYORUZ

Çiçek Pasajı'ndaki bu değişiklik, şehir merkezindeki diğer çarşılarda faaliyet yürüten esnafın da dikkatini çekti. Birçok çarşıda esnaf, kendi çarşılarının da Çiçek Pasajı gibi yenilenmesini istiyor.Halk arasında bitpazarı olarak da bilinen Tarihi Zafer Çarşısı esnafı da Büyükşehir Belediyesi'ne ve Akdeniz Belediyesi'ne "Bizim çarşımızı da yenileyin" çağrısında bulundu.

Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Bekir Algüllü,  "Çarşı Esnafları Derneği olarak, 3 yıl önce dernekleştiğimizden beri söylediğimiz gibi bir şehrin çarşıları o şehrin tarihidir, kültürüdür. Bu nedenle Mersin Zafer Çarşısı'nın canlandırılması gerektiğini, rehabilite edilmesi gerektiğini, Mersin'e yakışır durumda olmadığını ifade etmiştik. Bu anlamda geçtiğimiz 3 yıl içinde bazı çalışmalar başlatıldı. Mersin şehir merkezinin düzenlenmesiyle ilgili tam olarak yeterli olmasa da bazı çalışmalar gerçekleştiriliyor. Valiliğimiz, Kalkınma Bakanlığı ve Akdeniz Belediye Başkanlığı koordinesinde yapılan Çiçek Pasajı projesi sonlanmak üzere. Bu çarşının düzgün bir hale getirilmesi bizi heyecanlandırdı" dedi.

Yaklaşık 70 yıllık tarihi bir çarşı olan Zafer Çarşısı'nın da aynı şekilde rehabilite edilmesini, restore edilmesini kamu adına ve esnafları adına talep ettiklerini söyleyen Algüllü, "Bu çarşımızda çok eski meslek grupları mevcut. Temsilcileri tükenmekte olan meslek dalları mevcut. Çarşımız,  içine vatandaş giremeyecek kadar kötü durumda. Çünkü çarşımız bakımsız durumda. Yıllardır bu çarşı Büyükşehir Belediyesi'ne kira ödediği halde, Büyükşehir Belediyesi buraya on yılladır bakmıyor. Zafer Çarşısı'nın Mersin'e yakışır duruma getirilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort