Enflasyon dar gelirliyi vurdu

Enflasyon dar gelirliyi vurdu
Enflasyon dar gelirliyi vurdu admin
Bu içerik 842 kez okundu.

Birleşik Kamu-İş Mersin İl Temsilcilik BaşkanıYakup Tekin, yüzde 20.3 olarak açıklanan2018 yılı enflasyonun ücretliler, emekliler, dar ve sabit gelirle geçinenlerin yüzde 50 olarak hissettiklerini  söyledi Tekin, “Tekrar ifade etmek gerekirse halkın enflasyonu yüzde  50’dir.Enflasyon dar gelirliyi vurdu” dedi Yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in yıllık enflasyonu yüzde20,30 olarak açıklamasını gerçekçi bulmadıklarını kaydeden  Tekin,  özetle şunları söyledi:

“-Ülkemiz, 2002’den bu yana ilk kez yüzde 20’nin üzerinde bir enflasyonla (yüzde 20.3) yılı bitirdi.Memurun, işçinin, emeklinin ve bütün iş koşullarında çalışan emekçilerin enflasyonu değildir.Bir önceki ay yüzde 21.62 olan yıllık enflasyon yüzde 20.30’a düştü. Enflasyon rakamı, parasının büyük bölümünü gıdaya ayıran ücretliler, emekliler, dar ve sabit gelirliler için gerçekçi değildir.Kamu çalışanlarının gerçekte yaşadığı enflasyon farklıdır. Açıklanan enflasyon TÜİK’in, hükümetin enflasyon tahminine uydurmak için açıklanan rakamdır.

TÜİK’in yıllık enflasyonu %20,30 olarak açıklamasını gerçekçi bulmuyoruz. Gıdada yıllık enflasyon yüzde 50’ye yaklaştı.Emekçiler açısından durum iç açıcı olmadığı gibi ülkemizde adı konmamış bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Enflasyon altında inim inim inleyen yurttaşların TEK beklentisi insanca yaşam şartlarıdır.Memurun, işçinin, emekçinin adının olmadığı bir enflasyon açıklamıştır.

Tüm çalışanlar; marketlerde, kasaplarda, pazarlarda, giyimde, ulaşımda ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda enflasyonu ağır şekilde yaşamaktadır. Meyve, sebze, et, kuru bakliyat, pirinç-bulgur ve yağ gibi harcama kalemlerinde yaşanan yüksek artışlar enflasyonu açıklamaktadır.

Yurttaşların dengeli ve beslenmesi için 2018 Aralık ayında yapması gereken gıda harcamalarını kalem kalem sayarak durumu somutlamak gerekmektedir. Aralıkta giyim ve ayakkabı harcamaları 572,9 TL, barınma harcamaları bin 230 TL, sağlık harcamaları 210 TL, ulaştırma harcamaları bin 366 TL, eğitim harcamaları 200 TL oldu. Aralık ayında; et 675 TL, yumurta 45,8 TL, kuru bakliyat 60.3 TL, süt-yoğurt 366,4 TL, ekmek 257,8 TL, makarna-şehriye 30.2 TL, yağ 48.3 TL, şeker 32 TL, pirinç-bulgur 73,6 TL, taze meyve 181,2 TL, taze sebze 184.9 TL, kuru soğan 40.5 TL olmasıyla yurttaşlar için rekor seviyede enflasyon ortaya çıkarmıştır.

Aralık ayında açlık sınırı 2 bin 355 liraya çıkarken, yoksulluk sınırı 8 bin 682 lira oldu. Görmeyen gözlere göstermek duymayan kulaklara duyurmak için tekrar ifade etmek gerekirse halkın enflasyonu % 50’dir.Enflasyonu artıran bir diğer gerçek ise poşetlerin dahi paralı olmasıdır. Küçük poşetlerin 25 kuruşa satıldığı büyük poşetlerin ise ne kadar satıldığı da belli değildir.. Bu nedenle çevreci olmayan bir anlayış barındıran poşet satışı kabul edilemez. 2018 yılı enflasyonu ayni zamanda finansal yatırım araçlarının getirilerini de budadıToplumun tüm kesimlerini oluşturan işçi, memur, emekli, esnaf ve emeğiyle geçinenlerin ortak talebi 2019 yılında yapılan zamlar kadar zam yapılmasıdır.” (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort