İşçi ve sendikacılar serbest

​Mersin’de Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı davranmaktan tutuklu bulunun KESK üyesi 6 kişi denetimli serbestlikten yararlanabilmek için girdikleri cezaevinden 3 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

İşçi ve sendikacılar serbest
İşçi ve sendikacılar serbest admin
Bu içerik 329 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK 

-Mersin’de 2016 Kasım ayında çıkarılan KHK ile ihraç edilen KESK üyelerine, KHK'lara ve ihraçlara karşı çıkmak için basın açıklaması yapmak isteyen ancak valilik izin vermediği için bunu yapamayan; neden yapılmadığını da kısa bir açıklama ile basına duyurmaya çalışan aralarında sendika başkanlarınında bulunduğu 6 kişi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı davranmaktan 15 ay hapis ile cezalandırıldı.

Denetimli serbestlikten yararlanabilmek için 3 gün cezaevinde kalmaları gereken sendikacılar geçen hafta teslim oldu. Cezaevine konan sendikacılar 3 gün cezaevinde kaldıktan sonra “Şartlı Salıverme” ile tahliye edildi.

Serbest bırakılan sendikacılar için Emek ve Demokrasi Platformu (EMEP) tarafından Özgür Çocuk Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yağmur altında gerçekleşen basın açıklamasına tahliye edilen sendikacılar ile SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara da katıldı.

EMEP dönem sözcüsü ve Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen,  ülkenin baskı ve insan hakları ihlallerinin alabildiğine arttığı, demokrasinin ayaklar altına alındığı bir dönemden geçtiğini belirtti.

Son üç yıldır iyice artan insan hakları ihlallerinin halkın ve ülkenin kaldıramayacağı bir noktaya geldiğini ifade eden Antmen, “     Hukuk artık ülkemizde en güvenilmez kurum halini almıştır. Bir mahkemenin serbest bıraktığı bir siyasetçiyi, henüz altı saat bile geçmeden başka bir mahkeme tutuklatabiliyor. Havuz medyası dışında çalışan gazetecilerin hiçbir hukuki güvenceleri yok ve her an gözaltına alınma, tutuklanma riski ile karşı karşıyalar” şeklinde konuştu.

Hukukun ve demokrasinin bu denli ayaklar altına alınmasına en güzel örneğin burada toplanmalarına neden olan gelişme olduğunu anlatan Antmen şöyle devam etti:” 2016 Kasım ayında çıkarılan KHK ile ihraç edilen KESK üyelerine sahip çıkmak ve KHK'lara, ihraçlara karşı çıkmak için basın açıklaması yapmak isteyen ancak valilik izin vermediği için bunu yapamayan; neden yapılmadığını da kısa bir açıklama ile basına duyurmaya çalışan arkadaşlarımızdan SES Şube Başkanı, Yılmaz Bozkurt,  Büro Emekçileri Sendikası Bakanı Yusuf Kaya ve aynı sendika yöneticileri Güven Akaltun, Muhbet Taş, Merdan Taş ile Alevi Kültür Derneği Eski Yöneticisi Nuran Kılıçkaya, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı davranmaktan 15 ay hapis ile cezalandırılmışlardır.

ARKADAŞLARIMIZ ARAMIZDA

Geçtiğimiz hafta içerisinde tutuklanan ve cezaevine konan bu arkadaşlarımız şartlı salıverme ile dün serbest bırakıldılar ve şu an aramızdalar” şeklinde konuştu. “Burada yaşadığımız olay hangi demokratik ülkede yaşanabilir? Hangi demokratik ülkede basın açıklamaları izne tabiidir?” diye soran Antmen, “ Hangi demokratik ülkede yapılamayan bir basın açıklaması nedeniyle insanlar cezalandırılır? Ve hangi demokratik ülkede insanların ifade özgürlükleri ayaklar altına alınır? “Bizler, Emek ve Demokrasi Platformu olarak hükümeti buradan bir kez daha uyarıyoruz. Bizleri gözaltına alarak, tutuklayarak, KHK'lar çıkararak, İhraç ederek susturmaya çalışmayın. Bizler insan hakları için, demokrasi için, barış için, özgürce bir arada yaşam için mücadele etmeye kararlı bir topluluğuz ve sizin uyguladığınız hiçbir baskı bizleri yolumuzdan alıkoyamayacaktır.”

“HUKUNU AYAKLAR ALTINA ALINDIĞI GÜNLERDEN GEÇİYORUZ”

SES Eşgenel Başkanı İbrahim Kara’da barışın, hukukun, insan haklarının ayaklar altına alındığı günlerden geçtiklerini ifade etti. Bu ülkede insanlar KHK’larla haksız hukuksuz bir şekilde işlerinden edildiğini ifade eden Kara şunları söyledi: “Bu ülkede insanlar adalet aradıkları için cezaevlerinde tıkılıyorlar. Bu ülkede insanlar bir arada kardeşçe yaşayalım dedikleri için soruşturmalardan geçiriyorlar. Cezaevlerine gönderiliyorlar. KHK ile ihraç edilen arkadaşlarımıza destek olmak, bu hukuksuzluğa dur demek için basın açıklaması yapmak isteyen arkadaşlarımızın açıklaması keyfi uygulama ile engellenmiştir. Arkadaşlarımız basın açıklaması yapmak istemişler ama izin verilmediği için yapamamışlardır. Arkadaşlarımız yapamadıkları basın açıklaması için 15 ay ceza aldılar ve çıktılar. Bu keyfi uygulamalar arkadaşlarımızı yıldıramadı.”

SES Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt ve BES eski Şube Başkanı Yusuf Kaya’nında yaptığı açıklamanın ardından serbest bırakılan sendikacılara çiçek verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort