'Dinle Kızım Elif' Kitabı okurlarla buluştu

​Toros Devlet Hastanesi hekimlerinden Dr. Ruhsar Uçar, ilk kitabı 'Dinle Kızım Elif'i okurlarla buluşturdu. İlk kitabı için cumartesi günü imza günü düzenleyecek olan Ruhsar Uçar, buradan elde edilen geliri, ÇYDD Mersin Şubesi'ne, kız öğrencilere burs olarak verilmesi için bağışlayacak. Uçar, önümüzdeki ay da Türkiye Alzheimer Derneği yararına imza günü düzenleyecek.

'Dinle Kızım Elif' Kitabı okurlarla buluştu
'Dinle Kızım Elif' Kitabı okurlarla buluştu admin
Bu içerik 875 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Toros Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi hekimi Dr. Ruhsar Uçar, yaklaşık 4 yıldır yerel basında yayınladığı köşe yazılarını ve yayınlanmamış denemelerini 'Dinle Kızım Elif' adlı kitapta topladı. Ruhsar Uçar, kitapta hayata ve insana dair denemelere yer veriyor ve günümüzün sosyal ilişkilerini sorguluyor.

Kitabıyla ilgili olarak gazetemiz Güney'e açıklamalarda bulunan Dr. Ruhsar Uçar, "Kitap deneme tarzı yazılardan oluşuyor. İçerisinde edebi metinler var. Kitabımın hazırlıkları 4 yıl sürdü. Yazılardan bir kısmı İmece gazetesinde yayınlanmış köşe yazılarım. Büyük kısmı ise yayınlanmamış yazılarımdan oluşuyor" dedi.

Kitabını kızı Umut Elif'e ithaf ettiğini, kitabın adının da buradan geldiğini belirten Ruhsar Uçar, "Kızım hazırlık aşamasında bazı makaleleri okudu. Kendisine ithafen yazılan yazıyı okudu. Kitap çıktıktan sonra da tamamını okudu.  Ailem 4 yıldır yazıyla iç içe olduğumu biliyordu. O nedenle kitap çıkarmam ailem için sürpriz olmadı. Kitap fikri en başından beri aklımdaydı. Yazılarımı kitapta toplayacağım diye hayal kurardım ve bunu gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içindeyim" diye konuştu.

Kitapta okuyucunun kendisini, gündelik hayatı sorgulamasını sağlayacak yazıların yer aldığına değinen Uçar, "Kitap hayata dair her şeyle karşılayacak okuru. Şu anda Türkiye'nin yaşadığı sorunları görecek okuyanlar. Hem de insan ilişkilerindeki sorunlarla yüzleşecek, kendisiyle yüzleşmiş olacak. Ülkemizin en önemli sorunu kadın cinayetlerini, çocuk cinayetlerini, göç sorununu, sağlık politikalarındaki yanlışlıkları görecekler. Hayatım boyunca karşılaştığım hayat hikayeleri var kitapta. Nasıl bir Mersin hayal ettiğime dair yazılar var. Sosyal psikoloji deneyleri var. Onları Türkiye gerçeğine uyarlayarak hikayeleştirdim. Toplumlarım olayları, olguları nasıl irdelediğine dair yapılmış deneyler var. O deneylerden yola çıkarak Türkiye'yi yorumladım. Neden yabancılaştığımızı, neden insan ilişkilerinin uzaklaştığını, neden sorunlara tepkisiz kaldığımızı irdeledim" ifadelerini kullandı.

Dr. Ruhsar Uçar, 'Dinle Kızım Elif' adlı eseri için cumartesi günü, 15.00-19.00 saatleri arasında Divan Otel'de imza günü düzenleyeceğini de söyledi. Uçar, "Bu imza gününde kitap satışından elde edilen gelirin bir kısmını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne daha çok kardelenler okusun, daha çok kız çocukları eğitim alsın diye burs olarak bağışlayacağım. Şubat ayında Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge ile birlikte imza günü yapacağım. Onun da gelirini Alzheimer Derneği'ne bırakacağım. Sonraki süreçte talep eden yardım dernekleriyle birlikte imza günleri yapacağım" dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort