ÇYDD'den çevre manifestosu

​Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çevre Birimi, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı siyasal iktidar ve yerel yönetimlerden beklentilerini bir manifesto ile açıkladı.

ÇYDD'den çevre manifestosu
ÇYDD'den çevre manifestosu admin
Bu içerik 366 kez okundu.

Abidin YAĞMUR

-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Mersin Şube Başkanı Maryet Tanlı, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, ÇYDD Çevre Komisyonu'nca hazırlanan "İklim Değişikliği ve Küresel Isınmaya Karşı Siyasal İktidar ve Yerel Yönetimlerden Beklentilerimiz" başlıklı manifesto hakkında bilgi verdi.

Manifestonun Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler ile siyasal iktidara çağrı niteliğinde olduğunu ifade eden Maryet Tanlı,  "Kendi var oluşumuza, yaşadığımız gezegene ve gelecek nesillere karşı duyduğumuz vicdani sorumluluğun sonucu olarak hassas olduğumuz konulara dikkat çektik" dedi.

İklim değişikliğine yönelik çıkartılan Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirveleri gibi uluslararası protokollerin ülkelerin yönetimlerinin veya hükümetlerinin inisiyatifine bırakılamayacağına değinen Tanlı,  "Tüm canlıların yaşamı için protokollerin imzalanması ve uygulanması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

 Yaşam için gerekli enerjinin yenilenebilir ve çevreyle uyumlu enerji kaynaklarından sağlanması üzerine politikalar üretilmesini öneren Tanlı, "Ekosisteme ve doğal hayata zarar verdiği kanıtlanan fosil yakıtlar, nükleer enerji gibi kaynakların kullanımı derhal terk edilmelidir. İktidarları ele geçiren rant odakları yıllardır mega projeler, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, nükleer reaktörler, hidroelektrik santraller adı altında ülkemizin ekosistem ve doğal yaşam alanlarını yok etmektedir. Bu projelerin yapılmasına izin verilmemeli ve bu projeler yerine ekosistemin devamlılığını sağlayan geleceğe dönük projeler üretilmelidir" dedi.

Kapitalist sistemin çeşitli yollarla insanlığa dayattığı tüketim çılgınlığı sonucunda ortaya çıkan geri dönüşümü olmayan atıkların, üzerinde yaşadığımız dünyamızı kirlettiğini, sınırlı olan tatlı su kaynaklarının giderek azaldığını, tarım arazilerinin giderek küçüldüğünü ifade eden Tanlı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sanayi Devrimi’yle başlayan ve son yıllarda zirveye ulaşan endüstriyel atıkların toprak, hava ve suya karışması nedeniyle geri dönüşümü olmayan bir felaketin eşiğindeyiz. Temel alışkanlıklarımızı, ihtiyaçlarımızı ve yaşam biçimimizi gözden geçirip, yaşadığımız doğayı daha fazla tüketmeyen bir yaşam tarzına yönelmeliyiz.  Sektörlerinin kâr amaçlı tekelleşmesi ve artan nüfusla birlikte insanlığın büyük bir kısmı sağlık, gıda, su gibi temel ihtiyaçlara ulaşmakta zorluk çekmektedir. Giderek yoksullaşan ve yoksunlaşan insanlar, şehir merkezlerine veya başka ülkelere göçe zorlanmaktadır. Bu da paylaşım sorunlarıyla birlikte çatışmaları doğurabilmektedir. İnsan hakları ve onuru dikkate alınarak halkın temel ihtiyaçlara ulaşımı sağlanmalıdır.  Yerelden genele tüm insanlık, doğadaki bu tükenişe tek bir ses olarak dur demeli ve bu mücadeleye destek vermelidir.  ÇYDD Çevre Birimi olarak ülkemizde ve dünyada paydaşlarımızla dayanışma içinde ve örgütlü olarak hedefe ulaşana kadar mücadelemize devam edeceğiz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort