‘Mersin için projelerimiz hazır’

​Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Hamit Tuna, Besnililer Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Mersin için stratejilerini belirlediklerini belirterek,“MESKİ himayesinde, “Müftü Deresini eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’ndan alıp Çavak’a kadar uzatacağız. Derenin içini ıslah edip iki yakasını da yürüme ve bisiklet yolu olarak düzenleyeceğiz ve kafeteryalarla donatacağız. Burası Toroslar, Akdeniz ve Yenişehir İlçelerimizin adeta bir gerdanlığı olacak. Oranın imar dokusunu da kademeli sistemde yaparak, panoramik görüntüyü kapatmayacağız. MESKİ’nin Mersin’e su getirilmesi amacıyla kullanılan motopomplar için şuan ödediği yıllık elektrik faturası miktarının 85 milyon TL. olduğunu öğrendik. Büyük bir para. Bunu GES’ten karşılamayı düşünüyoruz. Öncelikle güneşten maksimum şekilde yararlanmaya bakacağızKayrakkeşlik Baraj Projesini Hayata Geçireceğiz” dedi.

 ‘Mersin için projelerimiz hazır’
 ‘Mersin için projelerimiz hazır’ admin
Bu içerik 282 kez okundu.

-Toroslar  İlçe Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Hamit Tuna,31 Mart’ta yapılacak yerel seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor  Toroslar Belediyes basın merkezinden yapılan açıklamaya  göre Besnililer Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin misafiri olan Başkan Hamit Tuna; sivil toplum kuruluşları ve hemşehri dernekleri ile 15 yıldır istişareli bir şekilde çalıştıklarınısöyledi .

 Dernek Başkanı Halil Ayneci ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşerek, Mersin için hayata geçirmeyi planladıkları projelerini anlatan ve dernek üyelerinin taleplerini dinleyen Başkan Tuna; “Bu kentin sosyal dokusunu, ekonomik yapısını, demokratik durumunu biliyoruz. Bu şehir kimliksiz bir kent değil. Bu şehirde; tarım, turizm, ticaret, lojistik, sanayi, sanat ve spor var. Burası aynı zamanda bir üniversite şehridir. Hizmeti getirirken nereyle hangi sektörle irtibat kurmamız gerektiğini ve yönetişim anlayışı içerisinde ortak akılda yönetmeyi de biliyoruz. Her sektörün en iyileriyle uzman arkadaşlarımızla ortak aklı bir araya getirmek suretiyle stratejilerimizi belirledik ve projelerimizi hazırladık” dedi.

 

“GÜNEŞ KENTİ MERSİN’DE, GÜNEŞ ENERJİSİ SAYESİNDE TASARRUF EDECEĞİZ”

Başkan Tuna, Mersin’de uygulamayı planladıkları projelerinden bir tanesi olan Güneş Enerji Sistemlerinden bahsederek; “365 günün 306 günü güneş alan bir kentte yaşıyoruz. Maalesef güneşten gerekli şekilde yararlanmıyoruz. Dünyada sadece Amerika’da, İspanya’da ve Türkiye’de Toroslar’da olan yoğunlaştırılmış güneş enerjisinden elektrik üreten projenin hayata geçirilmesini sağladık. 5 megabayt gücünde. Kullanılan malzemeler tamamen yerli malı. Onun daha genişletilmiş panel  sistemini Mersinimizde uygulamak istiyoruz. Bana getirilen bir rapordan, MESKİ’nin Mersin’e su getirilmesi amacıyla kullanılan motopomplar için şuan ödediği yıllık elektrik faturası miktarının 85 milyon TL. olduğunu öğrendik. Büyük bir para. Bunu GES’ten karşılamayı düşünüyoruz. Öncelikle güneşten maksimum şekilde yararlanmaya bakacağız” dedi.

 

“KAYRAKKEŞLİK BARAJ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanıadayı Hamit Tuna, 1968’de projesi hazırlanan ancak stabil halde duran Kayrakkeşlik Baraj projesini hayata geçirmek istediklerini ve bunun için gerekli araştırmaları yaptıklarını kaydederek; “Bu projeyi Adana DSİ Bölge Müdürlüğü’nden 2000’li yıllarda araştırdım. İlk defa siz soruyorsunuz Başkanım diye cevap geldi.2005 yılında Devlet Su İşlerine müracaat ettiğimizde bu işi sadece DSİ’nin ve Büyükşehir Belediyesinin yapabileceğini ifade ettiler. İlçe Belediyesi olarak bize müsaade vermediler. O proje inşallah hayata geçirilecek. Bizim iki tane deremiz var. Biri Deliçay diğeri de Müftü Deresi. Maalesef kışın akar biz bakarız. Adana’yı Adana yapan Seyhan’dır, Tarsus’u Tarsus yapan Berdan’dır, Silifke’yi o hale getiren Göksu’dur, Anamur’da Dragon ve Bozyazı’da da Sini Çayıdır. O sular olmazsa orayı yaşam yeri olarak hiç kimse seçip de konuşlanmaz. İşte o sulardır, yerleşim yerlerini ortaya çıkaran. Biz de inşallah MESKİ himayesinde, Müftü Deresini yukarda tutup ve barajda alıkoyup gerek sulama ve gerekse içme suyunda kullanacağız. Müftü Deresini eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’ndan alıp Çavak’a kadar uzatacağız. Derenin içini ıslah edip iki yakasını da yürüme ve bisiklet yolu olarak düzenleyeceğiz ve kafeteryalarla donatacağız. Burası Toroslar, Akdeniz ve Yenişehir İlçelerimizin adeta bir gerdanlığı olacak. Oranın imar dokusunu da kademeli sistemde yaparak, panoramik görüntüyü kapatmayacağız. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı ile karşısındaki sit alanı olan Askerlik şubesinin güneyindeki bölümü, karşılıklı bir köprü ile birleştireceğiz. Suları kademeli akıtmak suretiyle her kademede sandalların gezdiği, yanları kafeteryalarla donatılmış ve ışıklandırılmış bir halde düşünün. Bu projeyle bisiklete binme alışkanlığını da bu kentte geliştirmek istiyoruz” dedi.

 

“BÜTÜN GAYEMİZ HİZMET ETMEK”

Daha sonra Toroslar İlçesi’nde düzenlenen toplantılara katılan Başkan Tuna’yı vatandaşlar yoğun ilgiyle karşıladı. Burada vatandaşlara seslenen Başkan Tuna; “Biz bu kenti seviyoruz. Bilgi birikimimizi ve hizmet anlayışımızı bu kentin bütününe yaymak istiyoruz. Gayemiz budur. Bu kentin insanı da bizi çok iyi tanıyor. Bu gurur bize yeter. Bu kent bize görev verirse Allah’ın izniyle bu şehri kalkındıracağız. Yoldan en iyi geçenler ardından gelenlere engel bırakmayanlardır. Biz hizmet yolumuzu geçerken ardımızdan gelecek olan insanlarımıza engel bırakmamaya çalıştık” dedi.

Eski otogar çevresindeki otel işletmecileri ile de bir araya gelen Başkan Tuna, burada da turizme yönelik projelerini paylaştı ve taleplerini dinledi.

Dünya Aslan Photograpy kurucusu Dünya Aslan'ın öncülüğünde hayata geçirilen 'Dünya'nın Annelerinden Dünya'nın En Güzel Çocuklarına' adlı sosyal sorumluluk projesinin buluşma etkinliğine de katılan Başkan Hamit Tuna, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesi’nin düzenlediği gecede de, muharip gazilerle hasbihal etti. 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort