‘Eğitim emekçileri görevlerine iade edilsin’

​Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, haklarında "kovuşturmaya yer yoktur" kararı verilen eğitim emekçilerin bir an önce işlerine dönmesini beklediklerini belirtti.

‘Eğitim emekçileri görevlerine iade edilsin’
‘Eğitim emekçileri görevlerine iade edilsin’ admin
Bu içerik 330 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

-Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, KHK ile görevlerinde ihraç edilen bazı eğitim emekçilerininde katıldığı basın toplantısında yaptığı açıklamada; Türkiye’nin 15 Temmuz 2016'dan beri darbe ile mücadele adı altında sonu gelmeyen bir hukuksuzluk ve güvensizlik ortamına atıldığını savundu.. O günden bu yana darbe ile ilgisi kurulmayan hiçbir somut delile dayanmadan, yüz binin üzerinde kamu emekçisinin işinden, geleceğinden ve vatandaşlık haklarından edildiğini ifade eden Muşlu, KESK’liler olarak ihraç edilen arkadaşlarının  görevlerine iade edilmesini talep ettiklerini söyledi.

İhraç edilen üyelerinin ihraçlarının üzerinden neredeyse iki yılı geçmiş ve OHAL’in kalkmış olmasına rağmen hak aramalarının önüne her türlü engelin çıkarıldığı görüşünü savunan  Muşlu, Kurulan OHAL inceleme komisyonu yetersiz bir çalışma göstererek mağduriyetin süresini iyice uzattığını iddia etti. 

KAVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARAR VERİLEN ARKADAŞLARIMIZ BİR AN ÖNCE GÖREVLERİNE DÖNDÜRÜLSÜN

Arkadaşlarının Cumhuriyet Savcılıklarına 2018’in Mart ayında vermiş oldukları dilekçelerle OHAL- KHK’larının ihraçla ilgili maddesine atıfta bulunarak haklarında FETÖ/PDY veya diğer terör örgütleriyle bir ilgisinin olup olmadığına dair yürütülen bir soruşturma  olup olmadığı yönünde soru sorduklarını ve böyle bir soruşturmanın olmadığı yönünde cevaplar aldıklarını  kaydeden Muşlu şöyle devam etti: “Bu başvurularımızdan sonra Temmuz 2018 den itibaren Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca 96 ihraç eğitim emekçisi hakkında, KHK'larda ki iddialar üzerinden bir soruşturma yürütülmüş. Bu soruşturma 27 Aralık 2018 tarihinde tamamlanmış. Soruşturma sonucunda 96 kişi hakkında "Kovuşturmaya Yer Olmadığına dair "karar verilmiştir. 96 Eğitim emekçisinin sadece 47'si Eğitim Sen üyesidir. Ayıca farklı soruşturma dosyalarında benzer sonucu almış arkadaşlarımız vardır. Bu kararlar her bir arkadaşımızca Valilik Makamına verilerek OHAL komisyonuna gönderilecektir. Artık geciktirilmeksizin ihraç edilen bu 96 kişinin ve hakkında "kovuşturmaya yer yoktur" kararı verilen herkesin bir an önce işlerine dönmesini bekliyoruz.”

Kavuşturmaya yer olmadığına dair almış oldukları kararları TBMM de yer alan muhalefet partisi milletvekillerine, Mersin Barosuna teslim edilerek gerekli girişimlerde bulunulmasının  istenildiğini anlatan Muşlu “Yaşadığımız mağduriyetin bir an önce sonlandırılmasını bekliyoruz. Laik, demokratik ve sosyal bir cumhuriyeti; Demokrasiyi ve Adaleti kazanacak olan biziz! Kendi kollarımızla, aklımızla, yüreğimizle inşa edecek olan biziz! Emekçilerin yüzyıllardır süren mücadele ile kazandığı hakları ve özgürlüklerini AKP’nin tek parti rejimine terk etmeyecek, demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük ve laiklik için mücadeleyi büyüteceğiz” ifadelerini kullandı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort