Çağdaşkent'e kadın muhtar adayı

Esnaflıktan emekli olan 2 çocuk annesi Yıldız Özlütaş Tutal, Çağdaşkent Mahallesi'nin ilk kadın muhtarı olmak için yola çıktı. 3 erkek rakibine karşı muhtarlık yarışı veren Tutal, "Muhtarlık ek işim değil, tek işim olacak" derken, özellikle kadınlardan destek gördüğünü de ifade etti. Tutal, "Muhtar seçildiğimde kadına yönelik şiddetle ve çocuk istismarıyla mücadeleye destek olacak projeler hayata geçirmek istiyorum. Bunlarla ilgili çalışmalara şimdiden başladım" diye konuştu.

Çağdaşkent'e kadın muhtar adayı
Çağdaşkent'e kadın muhtar adayı admin
Bu içerik 1491 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde mahalle muhtarlıklarına aday olan kadınlar, kendi olanaklarıyla mütevazı seçim kampanyalarını yürütüyor ve kadın temsil oranını artırmaya çalışıyor. O kadınlardan biri de Yıldız Özlütaş Tutal.

Çağdaşkent Mahallesi'nin ilk kadın muhtarı olmak için yola çıkan Yıldız Özlütaş Tutal (51), kadın hareketinin simge rengi olan mor renkli broşürleri kapı kapı dağıtarak mahalle sakinlerinden destek istiyor.

Uzun yıllar kadın kuaförü olarak çalıştıktan sonra emekliye ayrıldığını ifade eden Tutal, "Fotoğrafla uğraşıyordum ve zamanımı fotoğrafla geçiririm diye düşünüyordum. Muhtarlık aklımda yoktu. Ancak benim toplumsal sorunlara duyarlı olduğumu bilen arkadaşlarım, mahalle sakini tanıdıklar muhtar olmamı önerdiler. Ben de bir düşüneyim dedim. O süreçte Kadın Adayları Destekleme ve Eğitim Derneği'nin kadın muhtar adaylarına yönelik eğitim verdiğini duydum. Çok sayıda başvuru vardı. Ben de başvurdum ve eğer beni bu eğitime çağırırlarsa aday olurum dedim. Muhtarlık yapabileceğime dair kanaat oluşmuşsa çağırırlar diye düşündüm. Çağırdılar, eğitime katıldım. Muhtar adaylığı kampanyamı da başlattım" dedi.

 

'KADINLAR, KADIN MUHTARLA DAHA RAHAT KONUŞURUZ DİYOR'

 

Kampanya kapsamında her eve gittiğini, mahalledeki bütün kapıları çaldığını ifade eden Tutal, "Kapıları genelde kadınlar açıyor, onun için kadınlarla daha çok sohbet ediyorum. Onlar da genelde destek veriyorlar. Bir kadın olsun istiyorlar. Kadınlar benim aday olduğumu duyduklarında, bir sıkıntımız olduğunda muhtarlığa rahatça söyleyebiliriz diyorlar. Bir kadın muhtarla daha rahat konuşabiliriz diyorlar. Karşı cinsten de olumlu tepkiler alıyorum.  Mesela birçok erkek, biz eskiden muhtarlık seçimlerinde boş oy verirdik, kadın aday olursa ona oy veririz diyorlar. Umarım bu olumlu tepkiler sandığa da yansır" diye konuştu.

 

'ÇOCUKLARIMIZI APARTMAN VE İNTERNET ESARETİNDEN KURTARACAĞIZ'

 

Seçilmesi durumunda Çağdaşkent'teki ilk kadın muhtar olacağını belirten Yıldız Özlütaş Tutal,  "Karşımda 3 erkek aday var. Onlara karşı tek kadın aday olarak ben yarışıyorum.  Emekliyim. O nedenle sloganım muhtarlık ek işim değil, tek işim olacak şeklinde. Bu insanlara cazip geliyor" dedi.

Çağdaşkent Mahallesi'nin yaklaşık 18 bin nüfusu olduğunu,  mahallenin düzenli bir yapısı olduğunu ifade eden Tutal,  projeleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Aslında mahallemiz oturmuş artık. Çok büyük sıkıntılar yok. Kaldırım gibi, elektrik direği gibi küçük sorunlar vardır ama öyle büyük sorunlar yok. Bu nedenle bu mahallede çok güzel projeler yapılabilir. Kadın üretici pazarı Mezitli'de kuruldu bu bize örnek oldu. Bunu Çağdaşkent'te de başarabileceğime inanıyorum. Bu konuyla ilgili uzun zamandır çalışıyordum, bu konuda altyapım var. Mahallemizde haftanın 6 günü pazaryerleri boş. Ben en azından haftanın 5 günü bu pazaryerlerini dolduracağım. İkinci el pazarı gibi bir proje düşünüyorum. İnsanlar getirsinler evde kullanmadıkları eşyalarını bu pazarda satsınlar.  Yazlık sinema kurmak gibi bir düşüncem var. İnsanlarımız akşamları güzel vakit geçirsinler. Çocuklarımızı apartman ve internet esaretinden kurtarmak için sosyal projeler yapacağız. Sokaklar ve siteler arası turnuvalar düzenleyerek çocuklarımızın evden çıkmasını, sokakta oynamasını sağlamayı hedefliyorum. Yaş almış kişiler için özel kurslar, kadınlar için meslek edindirme kursları açılmasına öncülük edeceğim."

 

'MUHTARLAR ŞİDDET VE İSTİSMARA KARŞI BİLİNÇLENMELİ'

 

Muhtar seçilmesi durumunda, mahalleye özel SMS ve sosyal medya ağı kurmayı, mahalle meclis oluşturarak mahalle sakinleriyle yerel yöneticileri buluşturmayı hedeflediğini anlatan Tutal, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarıyla mücadeleye destek olabilecek projeler de geliştirmek istediğini söyledi.

Tutal, "Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı vakalarında en önemli sorun bunun gizli kalması. Şiddet gören kadın nereye, nasıl başvuracağını bilmiyor. Aile içinde ya da dışarıda cinsel istismara uğrayan çocuk bunu kimseyle konuşamıyor. Muhtar seçildiğim zaman belediyelerle, sosyal hizmetlerle, baroyla, psikologlarla sürekli iletişim halinde olacağım ve bir proje geliştirilmesi için çabalayacağım. Belediyeler bünyesinde kadın danışma merkezleri gibi organizasyonlar olduğunu biliyorum. Bu tür organizasyon ya da birimler için kadın muhtarlar da seferber edilmeli. Kadın muhtarlar,  şiddete uğrayan kadınların, cinsel istismara uğrayan çocukların başvurabileceği kişiler olarak eğitilmeli. Kadın muhtarlar şiddet ya da istismar mağdurlarını ilk anda nereye yönlendireceğini bilmeli. Bunlar da ancak ortak çalışmalarla, eğitimlerle olur. Onun için muhtar olduğumda bu yönde çalışmalar yapacağım, bu konuda bir proje geliştirilmesini sağlamaya çalışacağım" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort