‘Eksikleri halı altına süpürmeye gerek yok’

​Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Dünyanın gelişmiş ülkeleri bile sıkıntılarla boğuştuğuna dikkat çekerek, Elbette kendi eksiklerimizi eleştirmek ve sorunlarımıza parmak basmak güzel ama bu büyük resmi de görmek gerekiyor. Kendimizden kaynaklanan eksikleri halı altına süpürmeye gerek yok ama dışımızdaki sorunları ve bize olan etkilerini de realist ve siyaset üstü bakarak görmek gerekiyor” dedi

‘Eksikleri halı altına süpürmeye gerek yok’
‘Eksikleri halı altına süpürmeye gerek yok’ admin
Bu içerik 404 kez okundu.

Sinem OLLAÇ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan,Türkiye ve Mersin açısından  Ekonomik krizi değerlendirdi.

2018 başında, küresel ekonominin gelişmiş veya gelişmekte olan ülke ayrımı olmaksızın büyüme trendlerini artırarak sürdürecekleri tahmin edildiğini belirten  Kızıldan,”Ancak yıla ABD ekonomisi başta olmak üzere finansal piyasalarda (borsalar) yaşanan çalkantılar damgasını vurdu. Trump’ın küreselleşme karşıtı korumacılık politikaları etkisini 2018’de göstermeye başladı: ihracata dayalı iki ülke olan Almanya ve Çin’in ihracatında ve siparişlerde yavaşlama dünya ticaret hacminin daraldığına işaret etti. Rakamlar bize bunu söylüyor. Petrol fiyatları da bu süreci destekledi ve genelde düşüş eğilimini sürdürdü. Küresel ölçekte sanayi üretiminde ve satış hacimlerindeki gerilemeler de küresel bir durgunluğun geldiğine ilişkin beklentileri artırdı.  Gerek IMF gerekse OECD, yılbaşından buyana küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.”  Dedi.

AVRUPA’DA DA İŞLER YOLUNDA DEĞİL…

Bu arada Avrupa’da 2018’deyaşanan çalkantıların  bitmediğini dikkat çeken Kızıltan,” İngiltere 2017’de başlattığı Brexit sürecinin son aşamasında kafaları karıştırdı. AB’den çıkış sürecinin tamamlanmasına yaklaşık 3 aylık bir süre kalırken, Hükümet yetkililerinden anlaşmasız çıkışa yönelik hazırlık yapılması yönünde uyarı geldi. AB Komisyonu da İngiltere’nin AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasına karşıaldığı önlemleri açıkladı. Önlemler; finansal hizmetler, havayolu ulaşımı, gümrük ve iklim politikaları başta olmak üzere 14 konuyu kapsıyor. AB’de ikinci çalkantı İtalya’nın Bütçe Açığını GSYİH’ya kıyasla yüzde 2.4 olarak açıklaması ile başladı. AB uyarısıyla bu oran yüzde 2.04’e çekildi. Üçüncü gelişme Fransa’da yaşanan “sarı yelekliler” gösterileriydi ve bu Avrupa ekonomisi adına olumsuzlukların bir göstergesi oldu. Yani, dünyanın gelişmiş ülkeleri bile sıkıntılarla boğuşuyor. Elbette kendi eksiklerimizi eleştirmek ve sorunlarımıza parmak basmak güzel ama bu büyük resmi de görmek gerekiyor. Kendimizden kaynaklanan eksikleri halı altına süpürmeye gerek yok ama dışımızdaki sorunları ve bize olan etkilerini de realist ve siyaset üstü bakarak görmek gerekiyor.” Diye konuştu.

TÜRKİYE’DE BANKALAR SIKINTILI ZAMANDA ORTADA YOKLAR

Türkiye ekonomisi 2017’de Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli kredi genişlemesi ve ekonomik durgunluğu aşacak devlet destekleriyle yüzde 7.4 gibi yüksek büyüme oranı ile tamamladığını anımsatan Kızıltan şunları söyledi:, “2017’de büyümenin dinamiğini tüketim harcamaları ve inşaat sektörü ağırlıklı yatırımlar oluşturdu. 2018’de KGF desteklerinin etkisiyle 1. çeyrekte yüzde 7.2 büyüyen ekonomi 2. çeyrekte 5.3 büyümenin ardından ivme kaybederek 1.6 oranında büyüdü. Yılın özellikle üçüncü çeyreği durgunluğun hissedilmeye başladığı bir dönem: özel tüketim harcamaları ve yatırım harcamaları aşırı derecede daralmaya başlamış. Son çeyrekte büyüme beklentisi ise negatif… Bu çerçevede 2018 toplamda yüzde 3-3.5 arasında bir büyüme oranıyla tamamlanmış olacak.

Yılın üçüncü çeyreğinde kur artışının hızlanması enflasyonu tetiklerken iç talepte ciddi bir daralmaya neden oldu. Finans sektörü 2018 ortasından itibaren, artan kur ve TCMB’nin keskin faiz artışı ile daralan iç talep çerçevesinde önlemler almaya başladı. Kur ve faiz artışı ekonomik durgunlukla birleştiğinde firmaların nakit akışlarının bozulması kaçınılmazdı. Konkordato, kredi yapılandırmaları özellikle yıl ortasından itibaren görülmeye başladı. Bankalar kredi hacmini daraltmaya başladı. Bu biraz bencilce ve tek taraflı bir karardı. Bankalar ülkeden kazandığını zor zamanda ülkesine veremedi. Bir taraftan nakit sorunu diğer taraftan yüksek faiz iç talepteki daralma şirketler açısından sorun olarak ortaya çıktı.”

 

MERSİN, EKONOMİK SORUNLARA EN SAĞLAM DİRENEN KENT

Küresel ve ulusal anlamda meydana gelen ekonomik sıkıntılardan etkilenmemeninmümkün  olmadığını  dile getiren Kızıltan, “ Ancak, Mersin genelinde ekonomik olarak çok ciddi, felaket tablosu çizecek bir sıkıntı yaşanmadı. Firmalarımız, özellikle ekonomimizin omurgası olan Mersin Kobileri dirençli çıktı. Ancak,  bankalar bu süreçte firmalarımızı yalnız bıraktı, beklenen yeterli desteği vermedi. Dış ticarete dönük çalışan firmalarımız ise döviz kazandırmaya devam etti. Mersin sıkıntılara rağmen üretmeye ve ihracat odaklı çalışmaya devam etti. Bu sayede şehre soluk aldırdı. Firmalarımızın bu çabaları desteksiz bırakılmadı. Hükümetimizin aldığı tedbirler özel sektörün fedakar çalışmalarıyla birleşince 2018 yılını Mersin umut verici tamamladı. İyi günlere doğru adım atıldı. 2019’un toparlanma ve büyüme sürecinin tekrar yakalanacağı bir yıl olacağını umut ediyoruz.  Bu arada son zamanlarda kentimizin büyük kamu yatırımları ile ilgili haklı bazı serzenişleri anında olumlu anlamda tepki aldı. Yetkin isimlerin sözleri bizleri rahatlattı. Mersin’e yapılacak yatırımlarda da herhangi bir iptal ya da kesinti söz konusu olmayacak. 2019’da yatırımların daha hızlı ilerlemesini bekliyoruz. Kent ekonomisi bu yatırımlarla ivme kazanacak. Her zaman söylediğimiz gibi, Mersin kendisine verileni misliyle ülkesine kazandıran bir kenttir.  “ ifadesini kullandı.

Mersin iş dünyasının devletin enflasyonla mücadelesinde omuz omuza olduğuna vurgu yapan Kızıltan, daha sonra  şunları kaydetti:

“Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıklamasıyla hayata geçirilen Enflasyonla Mücadele Programı, döviz kurlarındaki yükselişle hızlanan enflasyonun kontrol altına alınmasına çok önemli bir katkı sağlamıştır. Üst çatı kuruluşumuz olan TOBB’la birlikte Mersin iş dünyası olara bizler de devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergilemeye devam ediyoruz.  Enflasyonla mücadelenin 2019’da da aynı şekilde devam etmesini arzu ediyoruz. Çünkü enflasyonla mücadele işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle de mücadele demektir. Bunu tek başına ne kamu, ne de özel sektör yapabilir. Bunun bir iş birliği gerektiren önemli bir konu olduğunu iyi biliyor ve sorumlulukla harekete ediyoruz. TOBB ve Odalar-Borsalar, milli bir dayanışma içinde 2019’da da Hazine ve Maliye Bakanlığımızın Enflasyonla Mücadele Programına desteklerini sürdürecektir.  Türkiye ekonomisi zorlu bir süreci geride bırakarak dengelenme ve istikrar yolunda önemli bir mesafe almıştır. İnanıyoruz ki, kamu ve özel sektör istişaresi ve koordinasyonuyla yeniden tempolu büyüme sürecine girecektir. Ülkemizin yapısal reformlara ihtiyacı vardır, firmaların ve sektörlerin desteklere de ihtiyacı vardır ama en çok ihtiyacımız olan şey moraldir, umuttur. 2019 hem iş dünyası hem de milletimiz için umut yılı olmalıdır. Zaman şikayet etme zamanı değil, çalışma, üretme, kendimizi eğitme, eksiklerimizi giderme ve ihracatla, markalaşmayla, yenilikçilikle ekonomimizi kendi çapımızda katkı sunma zamanıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort