Çocuk yaşta evliliğin önü açılıyor!

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner’e göre, Türk Ceza Kanunu’nun 103’üncü maddesi cinsel istismara maruz kalan çocukların “fiili birliktelik” adı altında erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin önünü açıyor.

Çocuk yaşta evliliğin önü açılıyor!
Çocuk yaşta evliliğin önü açılıyor! admin
Bu içerik 679 kez okundu.

 

-Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner, TRT Çukurova Radyosu’nun canlı yayın konuğu olarak, çocuk gelinler vakası ve 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair yasa hakkında açıklamalarda bulundu. 2018 yılında 440 kadının öldürüldüğünü belirten Güner, “Kadınlar şiddeti kaderi olarak görmemeli. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’na göre 12-15 yaşını bitirdikten sonra eğer cinsel birlikteliği varsa, şikâyete bağlı olarak karşı taraf ceza alabiliyor. Çocuk gelinler, Ceza Kanunu’nda belirtilen bu maddeden ortaya çıkıyor ve çocuk gelinlerin önünü açıyor” dedi.

“ÇOCUK GELİNLER AİLE İÇİ ŞİDDETE SEBEP OLUYOR”

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Çocuk gelinlerin dünyanın ve toplumunuzun büyük bir sorunu olduğunu ifade eden Av. Şirin Güner, “Medeni Kanuna göre evlenme yaşı 18. 17 yaş ise hâkim kararıyla, olağanüstü bir durumda evlenme mümkün kılınabiliyor. Çocuk Koruma Kanunu’na göre 18 yaşından küçükler çocuktur. Türk Ceza Kanunu’na göre ise 15 yaşını bitirdikten sonra eğer cinsel birlikteliği varsa, şikâyete bağlı olarak karşı taraf ceza alabiliyor. Çocuk gelinler, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen bu maddeden ortaya çıkıyor ve çocuk gelinlerin önünü açıyor.  Ayrıca, aile içi şiddetin bir nedeni de çocuk gelinlerdir. Çocuklar fiziksel ve psikolojik gelişimini tamamlamadan evlendikleri zaman, içinde bulundukları ortama uyum sağlamaları, verilen yükleri kaldırmaları mümkün olmayınca şiddete meydan veren bir durum yaratıyor. ‘Çocuk gözü açılmadan yuvasını kursun’ şeklindeki söylem de, çocuk gelinlerin artmasına sebep oluyor. Bu nedenle özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da çok fazla görülen çocuk gelinler problemi, ülkemizde çözülmesi gereken en acil toplumsal sorunlardan birisidir” ifadesini kullandı.

“2018 YILINDA 440 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ”

Ülkemizde kadınlara karşı uygulanan şiddetin her geçen gün daha da arttığına vurgu yapan Av. Şirin Güner, “Türkiye’de 2017 yılında 409 kadın, 2018 de ise 440 kadın öldürüldü. 6284 Sayılı ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine olanak sağlayan yasa, kadınların mücadeleleri sonunda yürürlüğe girmiş bir yasadır. Kadınlar haklarının farkında değil. Farkında olsa da şiddeti kaderi gibi görüp, ekonomik nedenlerden dolayı kadın kendisine alternatif bir hayat bulamıyor. 6284 Sayılı yasa, bu durumda olan kadınlara yönelik ekonomik ve hukuksal anlamda bir takım haklar tanımaktadır. Yasanın bizlere verdiği hakları kullanarak, şiddetin önüne geçilebilir. Örneğin; ailede şiddet uygulayan ya da aile bireylerini rahatsız eden kişilerin, aile konutuna gelmesinin engellenmesi amacıyla uzaklaştırma gibi bir takım koruma kararları alınmak suretiyle, şiddetin önüne geçilmeye çalışılıyor. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezimizdeki gönüllü avukatlarımız aracılığıyla bu konuda kadınlarımıza bilgilendirme yapıyoruz” diye konuştu.

“ERKEĞİN ŞİDDETİ SON BULURSA, KADININ KORUNMAYA İHTİYACI OLMAYACAK”

Toplumsal cinsiyet ayrımının şiddete sebep olduğunu ifade eden Av. Şirin Güner, “Toplumsal cinsiyet unsuru kadının ve erkeğin görevlerini belirliyor ve ona öyle sınırlar çiziyor ki, onun dışına çıktığınız zaman şiddetle karşılaşıyorsunuz. Şiddet davranış biçimi gibi görünse de, düşünce şekli olduğunu düşünüyorum.  Kadın korunmaya neden muhtaç olsun? Erkeklerin, kadına uyguladığı şiddet son bulursa kadının korunmaya ihtiyacı olmayacaktır” şeklinde konuştu. (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort