‘Ekonomik savaşı dayanışma ile aşacağız’

​Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, 2018 yılının hem ülke hem de Mersin açısından oldukça zorlu geçtiğini belirterek, "Ekonomik savaşı birlikte aşacağız. Mersin İş Dünyası 2018 Yılı Boyunca Mücadelesini Sürdürdü. Hükümetimizden beklentimiz somut adımlarını devam ettirmesidir" dedi

‘Ekonomik savaşı dayanışma ile aşacağız’
‘Ekonomik savaşı dayanışma ile aşacağız’ admin
Bu içerik 251 kez okundu.

-Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir,Türkiye’nin 2018 yılı ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 7,1 artış göstererek 157 milyar dolardan 168 milyar dolar seviyesine yükselsede,  hem ülke hem de kent için oldukça zorlu geçen  bir yıl olduğunu belirtti. Ekonominin en çok  ABD tarafından uygulanan sözde siyasi yaptırımlardan etkilendiğine dikkat çeken  Özdemir, açıklamasında aynen şunları söyledi:“Hem ülkemiz hem de kentimiz için oldukça zorlu geçen 2018 yılı geride  kaldı.. Bu yıl içerisinde ekonominin bir ülke açısından ne kadar etkili bir savaş silahı olabileceğinin örneğini bizzat yaşadık.ABD tarafından uygulanan sözde siyasi yaptırımlar, bizim sattığımız ürünlere konulan ek vergiler, uluslararası piyasalarda dolar ile yapılan gece işlemleri, ülkemize karşı gerçekleştirilen ekonomik manipülasyonlar maruz kaldığımız bu saldırının en önemli araçları oldular.2018 yılı boyunca yaşanan bu sıkıntıların faiz, enflasyon, döviz kuru, cari açık vb. göstergelerimiz üzerindeki etkileri ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Tüm bu olumsuz gelişmeler kent ekonomimize de yansıdı. Ancak, bu gelişmeler Mersin için bir umutsuzluk kaynağı olmadı, aksine sorunlara rağmen devletimiz ve iş dünyamız mücadelesini sürdürdü.

EKONOMİK GÖSTERGELERİMİZDE İYİLEŞME BAŞLADI

Özellikle Ağustos-Aralık döneminde Türk Lirası’nın değer kazanması piyasalarımız açısından oldukça moral verici oldu. Hükümetimizin kararlı duruşu ve almış olduğu önlemler ile Merkez Bankamızın uyguladığı politikalar neticesinde, bu dönemde Türk Lirası, Dolar karşısında yaklaşık yüzde 30 değer kazandı.Yine aynı dönemde benzin ve motorin fiyatları ile mobilya, beyaz eşya, bazı motorlu araçlar vb. belirli mallarda yapılan KDV ve ÖTV indirimlerinin ekonomik göstergelerimiz üzerindeki olumlu yansımalarını da görmeye başladık.Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan son verilere göre, bu zorlu sürece rağmen, ülke olarak 2018 yılında ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 7,1 artış göstererek 157 milyar dolardan 168 milyar dolar seviyesine yükseldi.

MERSİN İHRACATININ YÜZDE 70'İ TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİNDEN

Mersin ekonomisi açısından ise tarım-gıda sektörünün ayrı bir önemi var. Ülkemizin bitkisel üretim değeri en yüksek üçüncü ili konumundayız. Ülkemizde üretilen muz, limon, yeni dünya, yafa portakal, king mandalina gibi ürünlerin yarısından fazlası Mersin'de üretiliyor. İlimiz 1.5 milyon tonluk örtü altı sebze ve meyve üretim miktarı ile ülke genelinde ikinci sırada yer almaktadır.TIM verilerine göre Mersin, 2018 yılında 1 milyar 759 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamın yüzde 70'lik bölümünü tarım-gıda ürünleri oluşturdu. Irak, Rusya, Suriye, Almanya ve İsrail en önemli pazarlarımız oldular.

İHRACAT GELİRİMİZİN YÜZDE 20'Sİ NARENCİYEDEN

Kentimizin elde ettiği bu ihracat geliri ürün bazında incelendiğinde ise narenciyenin büyük pay sahibi olduğu görülüyor. Mersin'in toplam ihracat gelirinin yaklaşık olarak yüzde 20'si sadece narenciyeden geliyor.Narenciye; kentimiz ekonomisi açısından büyük önem taşıyan tarımın can damarıdır. Ülkemizin yaş meyve-sebze ihracatında lider olan Mersin'in ürettiği yaş meyvenin yarısı narenciyedir. Ayrıca yaş meyve ihracatımızın yüzde 80'i yine narenciyedir. Ülkemizin toplam narenciye üretiminin yüzde 25'ini ve ihracatının yüzde 39'unu kentimiz karşılıyor.

BAKLİYAT İHRACATINDA İLK SIRADAYIZ

Diğer yandan, Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri Mersin açısından bir diğer önemli ihraç kalemi. Bu ürünlerde kentimizin ilk 2018 yılında gerçekleştirdiği ihracat 445 milyon dolar oldu. Bakliyat ihracatında ise Mersin, Türkiye genelinde ilk sırada yer almaktadır.Mersin sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı bakliyat merkezlerinden birisidir. Ülkemizde, bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70'i Mersin'de kuruludur. Benzer şekilde, ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 85'i Mersin üzerinden yapılmaktadır.Kent ekonomimize benzer şekilde, 2018 yılında borsamızın performansı da bir önceki yıla paralel gerçekleşti. Kasım ayı sonu itibariyle 7,4 milyar TL tutarında ürün borsamızda tescil edildi. Bakliyat ve narenciye en fazla alım-satımı gerçekleştirilen ürün grupları oldu. Sahip olduğumuz yüksek işlem hacmi ile her iki ürün grubunda da Türkiye'deki 113 Ticaret Borsası arasında lider pozisyondayız.Hükümetimizden Beklentimiz Somut Adımlarını Devam Ettirmesidir

Ekonomik anlamda özellikle son üç aydır yaşanan gelişmeler piyasalarımız açısından oldukça moral verici olmasına karşın ABD ve Çin arasındaki dış ticaret geriliminin devam ediyor olması, Euro Bölgesi'nde iktisadi faaliyetteki yavaşlama, bazı Avrupa ülkelerinde bütçe açığı ile kamu borç stokuna dair endişeler, içinde bulunduğumuz coğrafyadaki bölgesel sorunlar ve yerel seçim süreci gibi çeşitli riskler gerek siyasal gerekse ekonomik anlamda üzerimizde etkili olmaya devam ediyor.

Ancak tek başına Devletimizin hamleleriyle bu risklerin bertaraf edilmesi mümkün değildir. Yaşamakta olduğumuz sorunlar ancak toplumumuz tarafından benimsenir ve sahiplenilirse aşılabilir. Bu kapsamda son aylarda yaşadığımız olumlu gelişmelerin sürdürülebilir olmasının yolu, toplumsal dayanışmadan ve ülkemizin tüm bileşenlerinin kenetlenmesinden geçmektedir.

Hükümetimizden beklentimiz ise şimdiye kadar olduğu gibi, piyasalarımıza güven aşılayacak somut adımlarını devam ettirmesidir. Toplumsal dayanışmamızı güçlendirerek koruduğumuz sürece, mevcut ekonomik riskleri aşacağımızı ve sürdürülebilir istikrar ortamına yeniden kavuşacağımıza inanıyorum” (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort