Milletvekilleri Mersin'in sorunlarını TBMM gündemine taşıdı ama…

Sorulan 126 sorudan 83’üne yanıt yok! Muhalefet partilerine mensup 7 Mersin milletvekili, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildiğinden bu yana geçen 6 aylık sürede bakanlara ve cumhurbaşkanı yardımcılarına 126 soru önergesi verdi. İlgili bakanlıklar bu önergelerden 83'üne hiç yanıt vermedi, 24'üne süresi geçtikten sonra yanıt verdi. Mersin milletvekilleri en çok Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na soru önergesi verdi. En çok önergeyi yanıtsız bırakan da bu iki bakanlık oldu. Bakanlıklar afetzede çiftçi sorunlarından balık çiftliklerine, ürün desteklememelerinden kredi faizlerine, taş ve mermer ocaklarından sahillerdeki yapılaşmaya kadar birçok konuda Mersin milletvekillerine yanıt vermedi.

Milletvekilleri Mersin'in sorunlarını TBMM gündemine taşıdı ama…
Milletvekilleri Mersin'in sorunlarını TBMM gündemine taşıdı ama… admin
Bu içerik 1509 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

CHP, İyi Parti ve HDP'nin Mersin milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildiğinden bu yana geçen 6 aylık sürede çeşitli konularda 126 soru önergesi verdi ancak önergelerine ya yanıt alamadı ya da çok geç, yasal süresi geçtikten sonra yanıt alabildi.

Mersin milletvekillerinin soru önergeleri konuları incelediğinde, özellikle Mersin'in tarım sorunlarıyla çevre sorunlarını meclis gündemine getirmeye çalıştıkları, bu itibarla en çok Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın soru önergelerine muhatap olduğu görülüyor.

Mersin milletvekilleri ayrıca havalimanı, Taşucu-Çeşmeli Otoyolu, Mersin Limanı, Mersin Serbest Bölgesi ile ilgili de çok sayıda soru önergesi verdi ancak bu önergelerin büyük kısmına bakanlıklardan  yanıt alamadı.

Mersin milletvekillerinin soru önergeleriyle, ilgili bakanlıkların bu önergelere yanıt verme karnesi şöyle:

 

ALİ MAHİR BAŞARIR: 29 soru önergesi verdi. 20 önergesine yanıt alamadı. 5 önergesine süresi geçtikten sonra yanıt verildi. Sadece 1 önergesi süresi içinde yanıtlandı. 3 soru önergesi işlemde.

Ali Mahir Başarır'ın yanıt verilmeyen bazı önergeleri şunlar:

Mersin Boğazpınar Köyü'ne yapılması planlanan HES projesine ilişkin soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cevap vermedi.

İşsizlik Sigortası Fonu'nun Bakanlık uhdesine bırakılmasına ve Fon'dan yapılan bazı harcamalara ilişkin soru önergesine Hazine ve Maliye Bakanlığı yanıt vermedi.

Öğrencilerine döviz üzerinden kredi veren vakıf üniversitelerine ilişkin soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin ili Tarsus ilçesinde görev yapmakta olan bir öğretmenin statüsünün değiştirilmesine ilişkin soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı yanıt vermedi.

Tarsus Devlet Hastanesi ve Mersin'in diğer devlet hastanelerinde hastaların yerinden çıkmayan protez taleplerinin karşılanmamasına ilişkin soru önergesine Sağlık Bakanlığı yanıt vermedi.

Tutuklu olan Grup Yorum üyelerinin müzik faaliyetlerinin engellendiği iddialarına ilişkin soru önergesine Adalet Bakanlığı yanıt vermedi.

Bakanlığın Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesindeki bir dernekle okullara piyano ve bağlama dağıtımı için protokol imzaladığı iddiasına ilişkin soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı yanıt vermedi.

 

ALPAY ANTMEN: 51 soru önergesi verdi. 32 önergesine yanıt alamadı. 14 önergesine süresi geçtikten sonra yanıt verildi. Sadece 1 soru önergesine süresi içinde yanıt verildi. 4 önergesi işlemde.

Alpay Antmen'in yanıt verilmeyen bazı önergeleri şunlar:

Mersin'de kurulması planlanan balık çiftliklerinin turizme, çevreye ve insan sağlığına yönelik etkilerine ilişkin soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanıt verdi.

Mersin Anamur İcra Dairesi Müdürlüğünde işlerin yavaş ilerlemesine ve sorunun çözümüne ilişkin soru önergesine Adalet Bakanlığı'na yanıt verilmedi.

Kurban Bayramı öncesinde 400 bin emeklinin bayram ikramiyesi alamadığı iddiasına ilişkin soru önergesine Aile, Sosyal Politikalar ve Çalışma Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin'in Bozyazı ilçesinde İş-Kur'a başvuran vatandaşlardan AK Parti ilçe teşkilatlarına üye olmaları ve bağışta bulunmalarının istendiği iddiasına ilişkin soru önergesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt vermedi.

 

BEHİÇ ÇELİK: 9 soru önergesi verdi. 5 soru önergesine yanıt alamadı. 3 soru önergesine süresi dolduktan sonra yanıt alabildi. Bir soru önergesi işlemde.

Behiç Çelik'in yanıt verilmeyen soru önergelerinden bazıları şunlar:

Mersin ilindeki şeftali üreticilerinin sorunlarına ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

Muz üretiminin desteklenmesine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi. Aynı içerikteki soru önersine Ticaret Bakanlığı süresi geçtikten sonra yanıt verdi.

Ziraat Bankası'nın seracılık yapan vatandaşlara ruhsat talep ederek kredi vermemesine ve 5403 sayılı Kanunun uygulama ilkelerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin soru önergesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt vermedi.

 

CENGİZ GÖKÇEL: 4 soru önergesi verdi. 1 soru önergesi süresi geçtikten sonra yanıtlandı. 3 soru önergesine yanıt alamadı.

Cengiz Gökçel'in yanıt verilmeyen soru önergeleri şunlar:

İthal edilen canlı hayvanların kontrol sürecine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

Üniversite hastanelerinin tıbbi malzeme sağlayan firmalara olan toplam borcuna ve tedarik edemedikleri tıbbi cihazlara ilişkin soru önergesine Sağlık Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin ili Kazanlı Sahilinde yapılmakta olan inşaat çalışmalarının çevreye olan etkilerine ilişkin soru önersine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt vermedi.

 

FATMA KURTULAN: 5 soru önergesi verdi. 4 soru önergesine yanıt alamadı. 1 soru önergesi ise işlemde.

Fatma Kurtulan'ın yanıt verilmeyen soru önergeleri şunlar:

Bir bankanın internet sitesinde yaşanan sorun nedeniyle düşük kur üzerinden döviz satılmasına ilişkin soru önergesine Cumhurbaşkanı Fuat Oktay yanıt vermedi.

Rusya ile yapılan Soçi Mutabakatına ilişkin soru önergesine Milli Savunma Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin Serbest Bölge'de kayıtdışı çalışan işçilere, yaşandığı iddia edilen hak ihlallerine ve Bakanlıkça başlatılan işlemlere ilişkin soru önergesine Aile Sosyal Politikalar ve Çalışma Bakanlığı yanıt vermedi.

20 Ekim 2018 tarihinde 3. Havalimanı şantiyesinde cansız bedeni bulunan işçiye ilişkin soru önergesine Aile Sosyal Politikalar ve Çalışma Bakanlığı yanıt vermedi.

 

RIDVAN TURAN: 10 soru önergesi verdi. 8 soru önergesine yanıt alamadı. 2 soru önergesi işlemde.

Rıdvan Turan'ın yanıt verilmeyen soru önergeleri şunlar:

Mersin'in birkaç ilçesine yapılması planlanan balık çiftliklerine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

İthal edilen bazı hayvanlarda şarbon hastalığı görülmesine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

Et ithalatında görevlendirilen firmalar ve bu firmaların ihale yapılmadan görevlendirildiği iddiasına ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın yıkımı öncesinde asbest kontrolü yapılıp yapılmadığına ilişkin soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin ilinde yaşanan sağanak ve fırtınadan etkilenen çiftçilerin zararlarının karşılanması ve borçlarının ertelenmesi talebine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

Bal üretimine ve arı ölümlerine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

 

ZEKİ HAKAN SİDALI: 18 soru önergesi verdi. 11 soru önergesine yanıt alamadı. Sadece bir soru önergesine, o da süresi geçtikten sonra yanıt verildi. 6 soru önergesi işlemde.

Zeki Hakan Sidalı'nın yanıt verilmeyen ya da geç yanıt verilen soru önergelerinden bazıları şunlar:

Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatının akıbetine ilişkin soru önergesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından süresi geçtikten sonra yanıtlandı.

Mersin Tarsus'ta yapılması planlanan bir mermer ocağına ilişkin soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin'in Bozyazı, Akdeniz, Toroslar ve Tarsus ilçelerinde meydana gelen hortum, dolu ve sel afetlerinde meydana gelen zarara ve çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin'in Bozyazı ilçesinde İŞKUR'un işe alım kuralarının bir partinin ilçe teşkilatında yapıldığı iddiasına ilişkin soru önergesine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin ili Mezitli ilçesi Kuzucubelen Mahallesi tarımsal sulama sıkıntısı ve sulama göleti projesine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin Serbest Bölgesinde çalıştırılan işçilere ilişkin soru önergesine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yanıt vermedi.

2020 yılında Mersin'de yapılacak olan Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi hazırlıklarına ilişkin soru önergesine Kültür ve Turizm Bakanlığı yanıt vermedi.

Mersin'in Mut ilçesinde zeytinciliğin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

2002 yılından sonra Mersin'de tarımı bırakan çiftçi sayısı ve boş bırakılan tarım arazileri ile ildeki ipotekli tarım arazilerine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt vermedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
denizli escort