Çiftçi borç batağında

​Çiftçilerin bankalara olan borçlarını TBMM gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçi borçlarının toplam 110 milyarı bulduğunu, takipteki kredi miktarının 2005 Ekiminde 150 Milyon iken 2018 Ekiminde 20 katına çıkarak 3 Milyar 200 Milyon Lirayı bulduğunu belirterek, borçların yapılandırılması gerektiğini söyledi

Çiftçi borç batağında
Çiftçi borç batağında admin
Bu içerik 577 kez okundu.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökç, iktidarın tarım politikasını eleştirdi.Mail yoluyla yaptığı basın açıklamasında çiftçi borçlarının  110 milyar liraya çıktığını  belirten  Gökçel, borçların yapılandırılması gerektiğini  vurgulayarak “Çiftçimiz sadece kamu bankalarına değil, özel bankalara da borçlanıyor, hem de ciddi oranlarda. Borçların yapılandırılması gerektiğini, bunun da kamu ve özel bankaları kapsayacak şekilde hayata geçirilmesini söylüyordum. Çiftçiler Ziraat Bankasından kredi alamayınca tarlasını ipotek ettirip özel bankalardan kredi kullanıyor, tarlasını ancak bu şekilde ekip dikebiliyor. Yarın bankalar çiftçinin traktörüne, tarlasına haciz koymasın, üretim düşmesin.”diyordum. Sonunda korktuğumuz başımıza geldi. Bankalar çiftçilere bir bir icra göndermeye başladılar.” Dedi

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Açıklamasında,Milletvekili olduğundan bu yana çiftçinin sorunlarını gündeme getirmeye çalıştığını ve  en büyük sorunun çiftçi borçları olduğunu söylediğini vurgulayan Gökçel, "Bu sorun çok can yakacak, acil önlem alınmalı." dedim. Ziraat Odası Başkanı olduğum dönemde karşılaştığım her milletvekiline, her bakana bu konuyu aktardım. Onlar da bu konuda çalışma yapacaklarını söylediler, uyarılarım için teşekkür ettiler. Aradan yıllar geçti; sonuç, elde var sıfır.” İfadesini kullandı.

Gökçel daha sonra şunları söyledi: “ 2002'de çiftçi borçlarının tamamı 5 milyar liraydı, bankalara olan 4 milyar borcun içinde özel bankaların payı yüzde 20'yi ancak buluyordu. Bugün çiftçilerimizin toplam borcu 110 milyarı buldu, özel bankaların payı yüzde 35'e yükseldi. Özel bankalara olan borç 800 milyondan 40 milyara yükseldi.

“ÇİFRÇİ 20 KAT FAZLA İCRALIK OLDU”

2005 yılından 2018'e kadar devlet bütçesi 4 kat arttı, tarımsal krediler ise 15 katına çıktı. Daha vahimini söyleyeyim: Takipteki kredi miktarı 2005 Ekiminde 150 milyon iken 2018 Ekiminde 20 katına çıkarak 3 milyar 200 milyon oldu. Devletin bütçesi 4 kat artarken çiftçi 20 kat fazla icralık oldu.

 

“TARIMSAL DESTEKLER KÜÇÜK ÇİFTÇİYİ KORUMUYOR”

Bunun sebebi nedir, biliyor musunuz? 10 milyar TL olan yatırım desteklerini 5 milyar liraya gerileten, yandaşı semirsin diye çiftçiyi ezen AKP iktidarıdır. Günü kurtarmaya yönelik politikalarla, rakamları şişirmeyle bu işler olmuyor. Daha önce söyledim, yine söylüyorum, anlamazsanız siz anlayana kadar söyleyeceğim: Türkiye'nin en büyük üreticisi küçük çiftçidir, köylüdür. Hükümetin  verdiği tarımsal destekler ise küçük çiftçiyi, köylüyü korumaktan uzak, çok uzak.

“ÇİFTÇİ TOPRAĞA KÜSÜYOR”

Küçük çiftçi yeterince destek alamayınca bankadan kredi çekiyor. İklim kötü gider, rekolte düşük olur ise iş zor. Üstüne bugünden yarına yükselen girdi maliyetleri eklenince topraktan kopmak istemeyen çiftçi tarlasını, evini ipotek ettirip özel bankalardan daha yüksek miktarda, daha yüksek faizle kredi alıyor. Bunu niye yapıyor arkadaşlar? Borçlarını ödeyip bir sonraki yılın ekimini, dikimini yapabilmek için. Bir sonraki sene ne oluyor? Ürünler maliyetini karşılayamayacak bir fiyattan satılıyor, çiftçi yine kazanamıyor, zarar ediyor. Kazanamayınca bankaya olan borcunu ödeyemiyor ve ipotek ettirdiği tarlası, evi, ne varsa elinden çıkıyor. Çiftçi toprağa küsüyor. Bunu gören komşusu da korkup ekip dikmiyor.

“TARIMA SADECE KÂR GÖZÜYLE BAKILAMAZ”

 On altı yılda yanlış tarım politikaları nedeniyle 3 milyon dekar tarım arazisini kaybettik. Buna sizden önce burada oturan milletvekillerinin tarıma dair aldığı kararlar oldu. Cumhuriyet Halk Partisi hep uyardı. "Tarımın millî bir politikası olur." dedik, alternatif önerdik, siz kalktınız Sudan'da arazi kiralayıp milyonlarca lira yatırımı oraya kaydırdınız. Neden? Daha kârlı diye. Tarım kârla izah edilemeyecek kadar önemli bir sektördür.

“ÇİFTÇİNİN SESİNİ KISTILAR”

16 milyon kişi ekmeğini topraktan çıkarırken tarıma sadece ticaret gözüyle bakamazsınız. Ticaret gözüyle baktığınızda işte bu olur. İnanmıyorsanız bakın, Mersinli çiftçilere gelen icralar burada arkadaşlar, bunlar binleri bulacaklar. Bu insanlar evlerinden, tarlalarından olacak, arazileri icra yoluyla satılacak.

“BORÇLAR YAPILANDIRILMALI”

Tarım gerçekten üstünden siyaset yapılamayacak kadar çok önemli bir sektör. Buradan bir çiftçi olarak yine sesleniyorum: Mutlaka özel ve kamu bankalarına olan borçların yapılandırılması gerekiyor. İnsanların kaliteli ve ucuz gıda tüketmesini istiyorsanız gelirsiniz buradaki önerdiğimiz araştırma önergesine destek verirsiniz. Eğer biz yanılıyorsak bu sorunların tespitinde, dile getirilmesinde ortaya çıkar ama siz yanılıyorsanız da lütfen, uyguladığınız tarım politikalarını tekrar bir gözden geçirin. Bu ülkeye, bu ülkenin köylüsüne, çiftçisine olan borcunuzu ödeyin. Anayasa'da yazan yüzde 1'lik kısmı zaten yıllardır ödemiyorsunuz, bari bundan sonra vicdana gelin, başka sektörlere yaptığınız desteği tarıma da yapın.” (Bülten)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi