Sağanak yağış etkili oldu!

​Mersin’de 2 boyunca aralıksız devam eden sağanakyağış hayatı olumsuz etkiledi. Bazı cadde ve sokaklar suyla kaplanırken özellikle kavşaklardaki tıkanmalar nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı. Adnan Menderes Bulvarı’ndaki bazı bölgeler ve yeni yapılan Serbest Bölge Kavşağı’ndaki köprünün altında oluşan su birikintileri vatandaşlara zor anlar yaşattı. Okulların tatil edilmesi ise trafikte yaşanması muhtemel daha büyük aksaklıkların önüne geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, tüm programlarını iptal etti ve İtfaiye Daire Başkanlığı'nda kurulan kriz masasını yönetti.

Sağanak yağış etkili oldu!
Sağanak yağış etkili oldu! admin
Bu içerik 466 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

-Mersin’de önceki gün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış hayatı felç etti. Gece yarısından sonra etkisini artıran ve aralıksız süren yağmur nedeniyle cadde ve sokaklar su birikintileri oluştu. Denizde dev dalgalar oluşurken sahilde bulunan Adnan Menderes Bulvarı’nın bazı bölgelerinde su birikintileri oluştu. Su birikintileri nedeniyle araçlar geçmekte zorluk çekti. Belediye ekipleri ise tıkanan rögarları açmak için büyük çaba sarfetti. Sağanak yağış nedeniyle yeni yapılan Serbest Bölge Kavşağı’nın altıda su ile doldu. Rögarlardan fışkıran suların yolu doldurması nedeniyle D-400 karayolundaki sürücüler araçları ile ilerlemekte güçlük yaşadı. Baza araçlar ise tekerleri su ile dolan çukura düşmesi nedeniyle yolda kaldı. Araçlar çekiciler yardımı ile bulundukları yerlerden çekildi. İnönü Mahallesi Muhtarlığı civarında da yağmur sularının cadde ve sokakları doldurması nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. Mersin Toptancı Hali civarında da büyük su birikintileri oluşması nedeniyle araçlar yolda kaldı.

 

METEOROLOJİ’NİN UYARISI İŞE YARADI

 

Mersin’de Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün aşırı yağış uyarısı işe yaradı. Meteoroloji’nin şiddetli yağış uyarısı üzerine Mersin Valisi Ali İnsan Su tarafından il genelindeki resmi ve özel okullar 1 gün tatil edildi. Okulların tatil edilmesi nedeniyle trafikte yaşanması muhtemel bir aksaklıkta önlenmiş oldu. Vatandaşlarda yapılan uyarılar üzerine mecburi olmadıkça dışarıya çıkmadı.

 

İTFAİYE KRİZ MASASI OLUŞTURDU

 

Mersin İtfaiye Daire Başkanlığı’nda da bir kriz masası oluşturularak gelen ihbarlara müdahale edildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’da kriz masasına gelerek bilgi aldı. Kocamaz burada yaptığı açıklamada, meteorolojik uyarılar üzerine herhangi bir sıkıntı yaşanmasın diye böyle kriz masaları oluşturduklarını belirtti.

Görevlilerin burada 24 saat teyakkuzda bulunduğunu ifade eden Kocamaz, “Şu anda da bazı bölgelerde su birikintileri olduğu yönünde bilgiler var. Özellikle Serbest Bölge kavşağında inşaatı devam eden köprü civarı biraz sıkıntılı durumda. Tabi böyle bir yağmur beklenmediği için tedbirler alınmamış ondan dolayı. Birkaç saat içinde orasının temizleneceğini düşünüyoruz. Arkadaşlarımız vatandaşların sıkıntı çekmemesi için büyük bir gayret içindeler. Bizimde amacımız kazasız belasız vatandaşlarımız hayatını kolaylaştırarak sıkıntılardan bir an evvel kurtararak Mersin’de huzuru sağlamamız” şeklinde konuştu.

Yaşanan sıkıntılarda yılların ihmalinin bulunduğunu anlatan Kocamaz şunları söyledi: “Büyük yağmurlar yağmıyor diye derelerin içine 20 katlı apartmanlar yapılmış. Bunların şu an ortadan kaldırılması için belediyelerin bütçesi yok. Bunu belli bir plan dahilinde uzun vadeli ruhsatlar vermeden, eskileri gerek büyükşehir belediyesi gerekse ilçe belediyeleri bütçelerinden belli bir pay ayırarak mutlaka çözüme kavuşturması gerekiyor.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
denizli escort