Mersin ilk 30'a giremedi!

​İnsani Gelişme Vakfı'nın İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler başlıklı raporuna göre, Mersin'den hiçbir ilçe ilk 30'a giremedi. Mersin'in en gelişmiş 6 ilçesinden sadece 2'si Türkiye genelindeki gelişmiş ilçeler arasında ilk 100'e giriyor, diğer dört ilçe ise son sıralarda yer alıyor. Çok Yüksek İnsani Gelişme puanına ulaşan 30 ilçenin illere göre dağılımı incelendiğinde Mersin sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'in değil, Eskişehir, Bursa, Antalya, Kocaeli ve Samsun'un da gerisinde kalıyor. Mersin'in gözde ilçelerinden Yenişehir 161 ilçe içinde 64. sırada yer alırken Toroslar 133., Mezitli 137. sırada. Şehir merkezindeki olanaklar nedeniyle Akdeniz ilçesi, insani gelişmişlik açısından Mezitli ve Toroslar'dan daha iyi puana sahip ve 115. sırada yer alıyor.

Mersin ilk 30'a giremedi!
Mersin ilk 30'a giremedi! admin
Bu içerik 803 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

İnsani Gelişme Vakfı'nın araştırmasına göre Mersin'den hiçbir ilçe 'Çok Yüksek İnsani Gelişme' puanına ulaşamadı.  Bu kategorideki 30 ilçenin 17'sini İstanbul'un ilçeleri oluşturdu. Mersin'den 2 ilçe 'Yüksek İnsani Gelişme', 4 ilçe de 'Orta Düzey İnsani Gelişme' puanına ulaştı. 28 ildeki 161 ilçe arasında Yenişehir 64.sırada, Tarsus 76. sırada yer aldı. Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Erdemli ise ilk 100'e bile giremiyor. Bu ilçeler, ortalama endeks puanının da gerisinde kalıyor.

İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler raporu,  Prof. Dr. Murat Şeker, Çağla Bakış, Barış Dizelci tarafından hazırlandı ve  İnsani Gelişme Vakfı'nca yayınlandı.

Kitabın sunuş yazısını kaleme alan Vakıf Başkanı Vural Çakır,  “İNGEV İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler’in bu yıl ki çalışmasında yerel yönetim faaliyet raporları ve merkezi istatistikler yine yer alırken 'gizli vatandaş' çalışmasının ağırlığı artırıldı. Kapsadığımız yerel yönetimlere vatandaş olarak başvurularak özellikle sosyal kapsama içeren alanlarda bilgi ve destek istendi. Yerel yönetimlerin cevap vericiliği endekslendi. Böylece başta yoksulluk olmak üzere olmak üzere dezavantajlı alanlarla ilgili farkındalığın artmasına katkı vermeyi umuyoruz" ifadelerini kullandı.

 

28 İLDEN 161 İLÇE İNCELENDİ

 

Araştırmayı yürüten Prof. Dr. Murat Şeker'in verdiği bilgiye göre, çalışmaya 28 il ve 161 ilçe dahil edildi. Kapsama dâhil edilen ilçeler 28 ilin toplam nüfusunun yüzde 77’sini temsil etti.

İlçe düzeyinde sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İnsani Gelişmişlik Endeksi-İlçeler, Yönetişim, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık, Sosyal Yaşam, Çevre ve Ulaşım göstergelerini içerdi. “Gizli müşteri” anketi yoluyla da toplanan değişken sayısı 3’ten 18’e çıkartıldı.   "Gizli Vatandaş” yöntemi ile araştırma kapsamındaki 161 ilçe belediyesiyle telefon ve e-posta yoluyla iletişime geçildi ve önceden oluşturulan senaryo soruları yönlendirildi. Geri dönüş oranı üzerinden tüm belediyeler skorlanarak endeks hesaplamasına dâhil edildi. Öte yandan Sağlık Endeksi kısmında belediyenin sağlık alanında yaptığı hizmetler de dahil edilerek daha bütüncül bir yaklaşım sergilendi.

 

LİSTENİN BAŞINDA BEŞİKTAŞ VAR

 

Geçen yıl En Yüksek İnsani Gelişmeyi gösteren Yeşil Bölgede 18 ilçe varken, bu yıl bu sayı 30’a yükseldi. Geçen yılla karşılaştırıldığında 29 ilçe 1 bölge yükseldi, 88 ilçe aynı bölgede kaldı, 17 ilçe ise 1 bölge geriledi.

İnsani Gelişme Endeksi’nin genel sonuçlarına bakıldığında 161 ilçe arasında ilk sırayı İstanbul'un Beşiktaş ilçesinin aldığı gözlendi. Beşiktaş ilçesini bağlı olduğu il olan İstanbul’dan Kadıköy izlerken, Ankara’dan Çankaya ilçesi üçüncü sırada yer aldı.

İstanbul’dan Şişli, Bakırköy, Maltepe, Üsküdar, Ankara’dan Yenimahalle, Bursa’dan Nilüfer, Antalya’dan Muratpaşa, İzmir’den Karşıyaka ve Eskişehir’den Tepebaşı sıralamada öne çıkan ilçeler arasında yer aldı. Diyarbakır’dan Ergani, Şanlıurfa’dan Siverek ve Ankara’dan Çamlıdere, Evren ilçeleri ise genel sıralamada sonlarda geldi.

 

İLK 30 İLÇE, 8 İLE BAĞLI

 

1-0 aralığında hesaplanan endeksin tavan skoru 0,864 iken taban skoru ise 0,141 olarak belirlendi. Ortalama endeks skoru 0,490, ortalamanın üstünde kalan ilçe sayısı 79 oldu. Geriye kalan 82 ilçe ise İnsani Gelişme Endeksi’nin kapsamındaki 161 ilçe açısından ortalamanın altında değerlere sahip oldu.

Geçtiğimiz yıl İnsani Gelişmişlik Endeksi İlçeler çalışması sonrasında ortaya çıkan sıralamada ilk 30 ilçe, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya ve Kocaeli'ne bağlı ilçelerden oluşmuştu. Bu gruba bu yıl Samsun da eklendi.

Araştırmaya Mersin'in ilçelerinden Tarsus, Toroslar, Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Erdemli ilçeleri dahil edildi.

 

İLK 30'UN 17'Sİ İSTANBUL'A BAĞLI  

 

161 ilçe arasında Çok Yüksek İnsani Gelişme (Yeşil Bölge) kümesine giren ilçe sayısı 30, Yüksek İnsani Gelişme (Mavi Bölge) kümesine giren ilçe sayısı 49, Orta Düzey İnsani Gelişme (Sarı Bölge) kümesine giren ilçe sayısı 66, Düşük İnsani Gelişme (Kırmızı Bölge) kümesine giren ilçe sayısı 16 oldu.

Yeşil bölgedeki yani Çok Yüksek İnsani Gelişme kümesindeki 30 ilçenin 17'si İstanbul'da, 5'i İzmir'de, 3'ü Ankara'da, 2'si Eskişehir'de, biri Bursa'da, biri Antalya'da, biri de Samsun'da bulunuyor. Bu kümeye Mersin'den girebilen ilçe olmadı.

 

YENİŞEHİR VE TARSUS MAVİ, MEZİTLİ, TOROSLAR, AKDENİZ VE ERDEMLİ SARI

 

Mavi bölgedeki yani Yüksek İnsani Gelişmişlik kümesindeki 49 ilçenin büyük kısmı İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri'de bulunuyor. Mavi bölgeye Mersin'den Yenişehir ilçesi 0.516 endeks puanıyla 64. sıradan girerken  Tarsus ilçesi 0.493 endeks puanıyla 76. sıradan girdi.

Sarı bölgedeki yani Orta Düzey İnsani Gelişmişlik Düzeyi kümesinde Mersin'den 4 ilçe yer aldı.  Akdeniz ilçesi 0.430 endeks puanıyla 115.sırada,  Toroslar ilçesi 0.391 endeks puanıyla 133. sırada, Mezitli ilçesi 0.376 endeks puanıyla 137.sırada,  Erdemli ilçesi 0.345 endeks puanıyla 143.sırada yer aldı.

 

BU SORULAR İLÇELERİN PUANLARINI BELİRLEDİ

 

İnsani Gelişme Vakfı'nın İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler başlıklı çalışması oluşturulurken, 'Gizli Vatandaş' adı verilen bir yönteme de başvuruldu. Buna göre, araştırmayı yürüten ekip ilçe belediyelerini bir vatandaş gibi aradı ve senaryo gereği bazı sorular sordu. Belediyelerin bu sorulara verdikleri yanıtlar ve sundukları çözüm önerileri de ilçenin insani gelişmişlik endeksi puanını belirledi. İşte 'Gizli Vatandaş'ın belediyelere sorduğu 18 soru:

1. Bir araştırma için belediyenizde bulunan aktif yeşil alan toplamını öğrenmeye ihtiyacım var?

2. Önemli kararlar alırken hiç referandum veya kamuoyu araştırması yaptırdınız mı?

3. Kız kardeşim engelli, tekerlekli sandalye yardımı yapar mısınız, nereye başvurmam lazım?

4. Komşum kocasından şiddet görüyor, ne yapmalıyım, nasıl yardımcı olursunuz?

5. Çöpler doğru dürüst toplanmıyor nereye başvurmalıyım?

6. Sokak lambaları yanmıyor kimle görüşmeliyim?

7. Böcek ilaçlama için nereye başvurmalıyım?

8. Yapılan park çok bakımsız kim ilgileniyor?

9. Anneme bakmak için yardıma ihtiyacımız var. Evde bakım hizmeti veriyor musunuz?

10. Babamın diyalize gitmesi gerekiyor, belediye ambulans verir mi?

11. Ev hanımıyım. Katılabileceğim bir mesleki kursunuz var mı?

12. Üniversite öğrencileri için burs veriyor musunuz, kriterleriniz nedir?

13. Belediyenizde kaç yaşın üstündeki insanlar için ulaşım yardımı yapılıyor? Bu hizmetten nasıl

yararlanabilirim?

14. Kadın sığınma eviniz var mı?

15. Çocuk gelişimi ile ilgili eğitim almak istiyorum. Beni yönlendirir misiniz?

17. Kendi yaptığım takıları satmak istiyorum. Bunun için kermes veya düzenli bir organizasyonunuz var mı?

17. Yakacak yardımı için nereye başvurmalıyım?

18. Kardeşim askere gidecek. Maddi olarak zorlanacağız. Askerlik yardımınız var mı?

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
denizli escort