Akıllı ekranlar gitti, duraklar kaldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, özellikle görme engellilerin faydalanacağı şekilde otobüs duraklarına akıllı ekranlar yerleştirmişti. Bu ekranlardan hem sesli hem de görsel olarak güzergah ve otobüs bilgileri veriliyordu. Duraklardaki ekranlar aylardır bozuk ama belediyeden kimse oralı olmuyor.

Akıllı ekranlar gitti, duraklar kaldı
Akıllı ekranlar gitti, duraklar kaldı admin
Bu içerik 466 kez okundu.

Abidin YAĞMUR

Mersin Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıllarda ana caddeler üzerindeki birçok durağa, akıllı ekranlar yerleştirmişti. 
Bu ekranlarda, güzergan, durak ve otobüs bilgisi hem görsel olarak hem de görme engelliler için sesli olarak aktarılıyordu. Vatandaşlar, durağa geldiklerinde, hangi otobüslerin hangi güzergahlardan geçtiğini ve otobüsün kaç dakika içinde geleceğini akıllı ekrandan takip ediyordu.
Şimdilerde durakların birçoğunda bu akıllı ekranlar çalışmıyor. Kimi duraklarda akıllı ekranlar tamamen kaldırılmış ve durağın bir köşesinde camekan bölme boş duruyor. Kimi duraklarda akıllı ekran ve haznesi ezilmiş. 
Kimi duraklarda ise ekran sağlam ancak görüntü ve ses içeriği yok, sadece hat numaraları yazıyor ama herhangi bir bilgi yer almıyor. 
Otobüs duraklarında akıllı ekranlar, harita ve durak sayısı bilgilendirmesi yapan robotik ses kayıtları kullanılması birçok şehirde yapılıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi ise aylardır bozuk olan akıllık ekranları yeniden faaliyete alacak herhangi bir adım atmadı. Ancak belediyenin amblemi ve sloganları, hurdaya dönen akıllı ekranlarda hâlâ duruyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
denizli escort