Advert
Advert
Advert

Sağlık-Sen’den Sağlık Bakanı’na ’döner sermaye’ çağrısı

​Türk Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı Nuri Kara, Performansa dayalı döner sermaye sisteminin içinden çıkılmaz bir hale geldiğini belirterek sistemin yeniden düzenlenmesi için Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca’ya çağrı yaptı.

Sağlık-Sen’den Sağlık Bakanı’na ’döner sermaye’ çağrısı
Sağlık-Sen’den Sağlık Bakanı’na ’döner sermaye’ çağrısı admin
Bu içerik 311 kez okundu.
Advert

HASAN KÜÇÜK

-Mersin’de Türk Sağlık-Sen tarafından döner sermaye sisteminde yaşanan sıkıntılarla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Türk Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı Nuri Kara tarafından dernek binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına sendika üyeleri de katıldı. Kara, burada yaptığı açıklamada; performansa dayalı döner sermaye sisteminin içinden çıkılamaz bir hale geldiğini vurgulayarak bugün bakıldığında çalışana da bir faydasının kalmadığını söyledi.Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik olduğunu bugün ise performansa dayalı döner sermaye ücretlerinin 5-6 TL gibi trajikomik düzeylere indiğini ifade eden Kara “Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI GEÇİNEMEZ HALE GELDİ

Sağlık çalışanlarının ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapıların kapatıldığını hem de döner sermayelerin yok edilerek çalışanın gelirinin azaltıldığını vurgulayan Kara şöyle devam etti: “Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü.”

SİSTEM TEMELDEN DÜZELTİLMELİ

Bugün yapılması gerekenin performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmek olduğunu anlatan Kara şunları söyledi; “Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareket geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir.”

SAĞLIK BAKANINA ÇAĞRI

Sağlık Bakanına çağrıda bulunan Kara “Çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun” ifadesini kullandı.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı