​'Kadın erkek eşitliği istedim, Dosyam sumen altı edildi'

​CHP'den Akdeniz Belediye Başkan aday adayı olan Belkıs Mercan Yıldırım, CHP grup toplantısında Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na 'Kadınlara daha çok fırsat verilmesini istiyoruz' diye seslendiğini, aday adaylık dosyasının bu nedenle sumenaltı edildiğini ileri sürdü. Aday adaylıktan çekildiğini duyuran Yıldırım, "Doğarken yüzde 66 yüzde 33 olasılıkla doğmuyoruz, yüzde 50. 50 istiyoruz' diye haykırırken, koltuk sevdasında değil gerçeklerin peşindeydim.Aday adaylıktan çekildim ama bundan sonra da siyasetin içinde olacağım. Kadın olarak siyasette yer almam gerekiyor zaten. Vazgeçmedim" dedi.

​'Kadın erkek eşitliği istedim,  Dosyam sumen altı edildi'
​'Kadın erkek eşitliği istedim,  Dosyam sumen altı edildi' admin
Bu içerik 815 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akdeniz Belediye Başkan aday adayları arasında adı geçen Belkıs Mercan Yıldırım, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'a, aday adaylıkla ilgili dosyasını sunduğunu ancak dosyasının sumenaltı edildiğini ve mülakata çağrılmadığını iddia etti. Kadınlara daha fazla fırsat verilmesi talebini CHP'nin meclis grubunda haykırdığını ifade eden Yıldırım, "Dosyamın bu nedenle sumenaltı edildiğini düşünüyorum" dedi ve aday adaylıktan çekildiğini bildirdi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, "6 Kasımda TBMM'de CHP grup toplantısına katıldım. Genel başkan ile görüşmek istedim ama bir türlü görüşemedim. Ben de grup toplantısı biter bitmez 'Akdeniz kadınsız olmaz, kadınlara da çok olanak istiyoruz.  Doğarken yüzde 66 yüzde 33 olasılıkla doğmuyoruz. Yüzde 50 yüzde 50 istiyoruz' diye haykırdım. Ben böyle haykırınca Kılıçdaroğlu durdu, gülümseyerek baktı. Bir şey söyleyecek oldu. Vazgeçti. Toplantıdan sonra dosyamı vermek üzer Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un odasına gittim. Akdeniz ilçesini duyunca 'Grupta bağıran siz miydiniz' dedi. Ben de 'evet' dedim.  'Hiç de hoş olmadı. Bunu yüz yüze söyleyebilirdiniz' dedi. Ben de 'Fırsat vermediniz' dedim. Seyit Torun da 'Kim, hangi parti kadınlar yüzde 33 veriyor ki' dedi. Ben kendimi ifade ettiğimi belirttim orada. 'Tamam' dedi, dosyamı aldı ve masaya koydu. Genel Merkez'e verdiğim dosyanın inceleneceğini ve Mersin'e gelen mülakat heyetinin ona göre bizimle konuşacağını sanıyordum. Mersin'e gelen heyete dosyam verilmedi. Bu heyet buraya gelirken o dosyaların heyete verilmesi gerekirdi. Akdeniz ilçesi için 12 aday adayı mülakata çağırıldı ama ben çağırılmadım. Benim gruptaki çıkışım bir protesto olarak algılandı" dedi.

 

'KADIN ADAY ADAYLAR DAHA ÇOK SES ÇIKARIN'

 

Çevresindeki birçok duyarlı insanın CHP'den koptuğunu, kendisinin partide kalmak için uzun zamandır mücadele ettiğini belirten Yıldırım, "Ama bazı noktalarda tıkandım, çok haklı gerekçeler var. Bazen gerçekler bir tokat gibi insanı ayıltmalı. Grup toplantısında 'kadına daha çok fırsat , doğarken yüzde 66 yüzde 33 olasılıkla doğmuyoruz, yüzde 50. 50 istiyoruz' diye haykırırken, koltuk sevdasında değil gerçeklerin peşindeydim. Umurumda değildi beni seçmeleri seçmemeleri. Nitekim merkeze sunduğum dosya, Mersine gelen ön yoklama ekibine verilmemiş bile. Ne ilkelerimden ne de duruşumdan taviz vermedim bugüne kadar. Bundan sonra da vermem. Kadın aday adayları , siz de daha çok ses çıkarınız, adaylığınıza mal olacağınızı bilseniz bile. Hayatın her alanı siyaset. Ben ortaokuldan beri siyasetin içindeyim. Siyaset insanlara ve tüm canlılara güzellik katma sanatıdır, belediyeler de uygulama alanıdır. Bundan sonra da siyasetin içinde olacağım. Kadın olarak siyasette yer almam gerekiyor zaten. Vazgeçmedim" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi