Koç, ’5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı

​CHP Mezitli Belediye Başkan Aday Adayı Sinan Koç, Atatürk’ün tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ettiği 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlayarak, “Sağlıklı bir toplum için kadınlarımızın sosyal, siyasal ve ekonomik hayattaki etkinliklerini artmakla mümkün olur” dedi.

Koç, ’5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı
Koç, ’5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı admin
Bu içerik 1181 kez okundu.

“AVRUPA, AMERİKA VE ASYA ATATÜRK’ÜN KARARINDAN ÖRNEK ALDI”

CHP’den Mezitli Belediye Başkan Aday Adayı olan Sinan Koç, ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  Koç, “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınların her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu ederek, 5 Aralık 1934'te Türk Kadınına 'Seçme ve Seçilme Hakkı' tanımıştır. Ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 84 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya'daki birçok ülkede kadınların bu haktan mahrum oldukları unutulmamalıdır. Kadınlar seçilme hakkına Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952 ve İsviçre'de ise 1971 yılında kavuşabilmişlerdir.  Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ettiği açıkça görülmektedir” dedi.

“EĞİTİMLİ KADINLAR SAĞLIKLI BİR TOPLUMUN ÖN ŞARTIDIR”

Kadınların eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı toplumun ön şartı olduğunu belirten Koç, “Cumhuriyet tarihinden bu yana kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir. Kadınların yaşadığı bazı sorunların tek çözümü hanımların sosyal, siyasal ve ekonomik hayattaki etkinliklerinin artmasıyla sona erecektir. Bu vesileyle tüm dünya kadınlarının bu anlamlı gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı. (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
denizli escort