‘Gıda enflasyonu bir yılda yüzde 51.9’a çıktı’

​Birleşik Kamu-İş Sendikası Mersin İl Başkanı Yakup Tekin TÜİK enflasyonunun, kasımayında yüzde 1,44 gerileyerek yıllık bazda yüzde21,62, Birleşik Kamu İş’in araştırmasına göre durumun farklı olduğunusöyledi.

 ‘Gıda enflasyonu bir yılda yüzde 51.9’a çıktı’
 ‘Gıda enflasyonu bir yılda yüzde 51.9’a çıktı’ admin
Bu içerik 1378 kez okundu.

Yaptığı yazılı basın açıklamasında Türkiye Ekonomisindeki Krizin Gıda Fiyatları Üzerindeki Olumsuz Etkisi Devam Ettiğini,Vatandaşların gıda karşısındaki satın alma gücünün de  son bir yılda yarıya yakın azaldığını belirten Tekin,Gıda Fiyatlarında Kasım Ayında Yüzde 2,3 Oranında Arttı.  Fiyatlarda Son Bir Yılda Yaşanan Artış İse Yüzde 51,9’a Kadar Çıktı. -Kasımda Gıda Harcamalarındaki Artışın Devam Etmesinde Başta Sebze Fiyatları Olmak Üzere, Et-Balık Ve Unlu Ürünler Ve Diğer Gıda Maddeleri Grupları Etkili Oldu” dedi.

Ekonomi yönetiminin “soğan depolarına baskın” gibi yöntemlerle gıda fiyatlarındaki artışları kontrol etmeye dönük girişimleri sonuç vermediğini kaydeden Tekin açıklamasında özetle şunları söyledi:“-Gıda fiyatlarında kasım ayında ortalama yüzde 2,33 oranında bir artış yaşanırken, kasım sonu itibariyle son bir yıllık dönemdeki artış ise yüzde 51,88’i buldu. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun ar-ge birimi KAMUAR’ın, Ankara’daki pazar ve marketlerden düzenli olarak derlediği fiyatları esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının kasım ayı sonuçları, dar ve sabit gelirliler üzerindeki gıda enflasyonu baskısının artmaya devam ettiğini gösteriyor. Vatandaşların gıda karşısındaki satın alma gücü son bir yılda yarıya yakın azaldı. Tüketim harcamaları araştırmaları, en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcadığı her 100 liranın 31 lirasını gıda için yaptığını, en zengin yüzde 10’luk kesimin 100 liralık harcaması içerisinde gıdanın aldığı payın ise 13 lirada kaldığını gösteriyor Türkiye’deki aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 17,9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor. Diğer ülkelere göre miktar olarak çok az tüketilmesine rağmen, dünyanın belki de en yüksek fiyatlarının geçerli olması nedeniyle et ve balık için yapılan harcamalar ise gıda harcamalarının yüzde 22,4’ünü oluşturuyor. Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri ile yumurtanın gıda harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 13,4’ü buluyor. Bu arada TÜİK’in araştırmalarına göre yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginlerin gıda harcamalarının büyük bölümünü et balık ve deniz ürünleri meydana getiriyor. Araştırmaya göre 2018 yılının ilk 11 aylık döneminde gıda harcamalarında yaşanan toplam artış ise yüzde 45,98 olarak gerçekleşti. Bu dönemde ekmek, un, bulgur v.b harcamalar yüzde 30,31,oranında artarken, et-balıkta yüzde 23,98 oranında fiyat artışı gözlendi. Süt ve süt grubu ürünlerin fiyatlarında yüzde 31,44, yağ fiyatlarında yüzde 21,77, meyve fiyatlarında yüzde 64,33 artış gözlendi. Sebze fiyatlarında yüzde 147,75 oranında artış kaydedilirken bakliyat fiyatları da yüzde 2,49 oranında yükseldi.”(Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi