Engelli Bayram’ın akülü araç sevinci

Mersin’in Aydıncık İlçesi’nde 5 yaşında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 15 yıldır yürüyemeyen Bayram Keben (20) hayırsever emekli memur Halil Öz tarafından temin edilen akülü aracına kavuştu. Keben’in akülü aracı Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker’inde katıldığı bir törenle evinde teslim edildi.

Engelli Bayram’ın akülü araç sevinci
Engelli Bayram’ın akülü araç sevinci admin
Bu içerik 1635 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

Emekli devlet memuru Halil Öz, Aydıncık İlçesi’nde ikamet eden 20 yaşındaki Bayram Keben’in 15 yıldır yürüyemediğini öğrenerek akülü araç temini için çalışmalara başladı. Öz, Genel Merkezi İstanbul’da olan Türk Milleti Yardımlaşma Derneği (TÜMYAD) aracılığı ile akülü aracın teminini sağladı. Akülü araç Aydıncık İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Amiri, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hatice Selvili ile siyasi parti temsilcilerininde katıldığı bir tören ile Aydıncık İlçesi Atatürk Mahallesi’nde ailesi ile birlikte yaşayan Bayram Keben’e teslim edildi.

Hayırsever emekli devlet memur Halil Öz burada yaptığı konuşmada çok güzel bir etkinlik yapmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Aydıncık’ta 5 kişinin daha akülü araca ihtiyacı olduğunu öğrendiklerini ifade eden Öz “Buradaki engellilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için çalışacağız” dedi.

“Tohum toprağa nasıl emanetse engellilerde bize yani topluma emanet olduğu için elimizden geldiğince destek olacağız” diyen Öz, “Annem 80 yaşında. Aneminde aslında böyle bir cihaza ihtiyacı var ama bizler annem için gerek yok, biz onu her türlü gezdiririz diyoruz. 20 yaşındaki bir kardeşimizin dışarıda rahatça dolaşabilmesini ihtiyaçlarını gidermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

KAYMAKAM TÜRKER: ENGEN HİÇBİR ZAMAN ENGEL OLMAMALI

Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker ise engellileri topluma üretken haline getirme gerektiğini ifade ederek “Engel hiçbir zaman engel olmamalı” dedi.

Bayram Keben’den akülü aracı ile güzel zamanlar geçirmesini dileyen Türker bazı tavsiyelerde bulundu. Türker, “Sadece gezme amacıyla bu aracı kullanırsan bu doğru değil. Hayatı görmen tanıman için bu araç sana bir ufuk açacak. Bazı iş yerlerine giderek kendine uygun iş imkanı olup olmadığını araştırman lazım. Halk Eğitim’de biz kurslar açıyoruz. Yeteneğine uygun bir kursa devam edip el becerilerini geliştirip aklını kullanıp üretime katkı sunabileceğin bir kursa katılabilirsin. Bu çok önemli” şeklinde konuştu.

Hiçbir insanın kendini toplumdan tamamen soyutlamaması gerektiğini vurgulayan Türker şunları söyledi: “70 yaşına gelmek 100 yaşına gelmek hayattan kopmak anlamına gelmiyor. 100 yaşına gelen bir insan bile ülkeye artı değer katacak bir şeyler yapabilir.

Belki yürüyemiyordur ama tutup resim yapar, resimleri ile topluma bir mesaj vermeye çalışır. Yaptığı resimler yarın öbür gün ünlü olur. Beethoven hiç kulağı işitmezmiş duymazmış ama dünyanın en güzel senfonilerini üretmiş. Bugün insanların hayranlıkla dinlediği çok güzel senfoniler müzik eserleri üretmiş. Bayram kardeşimizde buna benzer bir şey yapabilir.”

Aracı temin edilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Kaymakam Türker, “Hepinizin az çok katkısı olmuştur ama en çok Halil Öz kardeşimizin katkısı olduğunu düşünüyorum. Bayram’ı topluma üretken hale getirme yönünde yardımcı olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış