HDP’den ittifak sinyali

​HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 31 Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde bazı illerde ortak çalışmalar sürdüreceklerini belirterek, "Mersin özelinde de bu türden çalışmalarımız var. " dedi.

HDP’den ittifak sinyali
HDP’den ittifak sinyali admin
Bu içerik 780 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Hakların Demokrasi Partisi(HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mersin’deki bir otelde basın toplantısı düzenledi. Temelli HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ile Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ında katıldığı basın toplantısında 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MERSİN VE İSTANBUL ÖZELİNDE İTTİFAKA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Çalışmaların Türkiye genelinde sürdürüldüğünü belirten Temelli, “Hem Mersin özeli hem Türkiye geneline baktığımızda çalışmalarımız sürüyor. Bütün yerellerde fizibilite çalışmalarımızı tamamladık. Bu çalışmalara bağlı olarak raporlarımız oluştu. Komisyonlarımız kuruldu ve çalışmalar sürüyor. Her yerde seçimlere gitmek bizim aslında bir seçim politikamızdır. Türkiye’nin her yerinde seçime gireceğiz ama şunu da bir kez daha belirtmekte yarar var. Belli yerlerde, istisna teşkil eden yerlerde, herhangi bir partinin tek başına kazanma olanağının olmadığı yerlerde bu iktidarı geriletmek bu cumhur ittifakını, bu otoriter rejimden kurtarmak için yan yana gelmekten daha doğal bir şey olamaz. Dolayısıyla bu anlamı ile ortak çalışmalar sürdürmek, ortak adayların belirlenmesine katkı sunmak, demokrasiden, emekten kadından yana tercihte bulunacak seçenekleri ki bu seçenekleri halkların aslında doğal ittifak dediğimiz zeminlerde oluşturduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Bu seçenekleri açığa çıkarmak ve böylece yerinden yönetim demokratik yönetim sürecine katkı sunmak önceliğimizdir. Böyle çalışmalarda yapıyoruz. Mersin ve İstanbul özelinde bu türden çalışmalarımız var. Tek başına hiçbir partinin kazanamayacağı yerlerde demokrasi güçlerini yan yana getirecek seçenekleri değerlendirmek zorundayız. Bu bizim en önemli sorumluluğumuz” diye konuştu.

MERSİN’DE ADAY KONUSUNDA NET BİR KARAR VERMEDİK

Bu konuda Mersin’de aday gösterip göstermeyecekleri yönündeki soruya Temelli, “bu konuda net bir karar vermedik. Bu konuda ortak bir karar verilme sürecini destekliyoruz. Güçlendirmeye çalışıyoruz. Bugünden bir aday çıkarmak aslında bu ortak çalışma sürecini beslemez. Güçlendirmez. O yüzden bir telaşımız yok. Acelemiz yok. Süreci güçlendirme yönünde çabalarımız var. Herkese de bu çağrıyı yapıyoruz. Demokrasiden, emekten kadından yana bu tür yerlerde ortak adayları belirlemek ortak çalışmaları yapmak büyük önem taşıyor. Ama tabiî ki her yerde aday çıkarma gibi bir çalışmamız olacak” şeklinde cevap verdi.

KADIN CİNAYETLERİ EN FAZLA BATIDA İŞLENİYOR

Temelli, kız çocuklarının küçük yaşta gelin yapılması ve kadın cinayetleri ile ilgili soruya ise “Türkiye’de halen feodal zihniyetin hakim olduğu bir anlayışın varlığından söz edebiliriz. Bu sadece Türkiye’nin güneydoğusunda değil Türkiye’nin her yerinde var. İzmir’de de var. İstanbul’da var. Antalya’da da var. Trakya’da da var. Bu anlayışa karşı mücadeleyi her yerde yapmalıyız. Güneydoğu diyerek meseleyi aslında bir yere yönlendirmek algı yönetiminden başka bir şey ifade etmiyor. Türkiye’nin kadın cinayetleri haritasını çıkardığımızda görüyoruz ki kadın cinayetleri en fazla batıda işleniyor. Bu ilginçtir neden böyledir diye baktığımızda eğitim düzeyinden ziyade, gelir düzeyinden ziyade kadına yönelik şiddete karşı yaygın bir yönelim olduğunu görüyoruz. Kadın cinayetlerinin her kesim tarafından gerçekleştiğini görüyoruz” diye konuştu.

Bunun altında yatan nedeni iktidarın cinsiyetçi politikaları olduğunu savunan Temelli şunları söyledi: “Bu iktidar 17 yıldır cinsiyetçi politikalarla erkek egemen politikalarla bu ülkede adeta kadına karşı bir kültürün gelişmesine vesile olmuştur. Bu iktidar boyunca zina tartışmalarından kadına dair her türlü tartışmada bu iktidarın eril zihniyeti beslediğini erkek egemen anlayışı övdüğünü görüyoruz. Bunu parlamentonun içinde de görmeniz mümkün. Bunu Türkiye’nin her yerinde görmeniz mümkün. Bunun için önerimiz Tüm kadınlar siyasete diyoruz. Eşit temsiliyetin yolu siyasette var olmaktan geçiyor.”    

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi