Rusya ve Arjantin'den nükleerde stratejik işbirliği anlaşması

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen G20 Zirvesi, Rusya ve Arjantin arasında önemli bir işbirliğine sahne oldu. İki ülke, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusundaki ortaklıklarını doğrulayan stratejik bir anlaşmaya imza attı.

Rusya ve Arjantin'den nükleerde stratejik işbirliği anlaşması
Rusya ve Arjantin'den nükleerde stratejik işbirliği anlaşması admin
Bu içerik 321 kez okundu.

Resmi imza töreni Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Arjantin Devlet Başkanı MauricioMacri’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Belgeyi, Rusya adına Rosatom Genel Müdürü AlexeyLikhachev, Arjantin adına ise Enerji Bakanı JavierIguacel imzaladı. Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali AkkuyuNGS’yi yapan Rosatom’un Genel Müdürü Likhachev, "İmzaladığımız bu anlaşma, Arjantinli ortaklarımız ile mevcut işbirliğimizi genişletecek. Hepimiz, Rosatom’daki herkes, bu adımın nükleer teknolojinin barışçıl amaçlarla uygulanmasında karşılıklı olarak yararlı işbirliğimizi teşvik edeceğinden eminiz” dedi.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE İŞBİRLİĞİ

Belgedeki karşılıklı işbirliğinin temel alanlarından birinin, Arjantin'deki büyük ve küçük kapasiteli nükleer güç santrali inşaat projelerine uygulanacak çeşitli proje yürütme stratejilerinin geliştirilmesi olduğunu belirten Likhachev, şöyle devam etti: “Anlaşma üçüncü dünya ülkelerinde ortak projeleri, araştırma merkezleri kurulmasını ve buralarda personel kapasitesini geliştirmeyi içeriyor. Bunun yanı sıra belge, ortak araştırma ve personel eğitimi de dahil olmak üzere çok sayıda alanda işbirliği fırsatı sunuyor. Ayrıca anlaşma kapsamında taraflar, Rus tasarımına dayanan yüzer NGS filosuyla ilgili ortak çalışma olasılığını da dikkate alacaklar. Dünyanın ilk yüzen NGS'si 'Akademik Lomonosov'un tamamlanmış inşaatını göz önünde bulunduracaklardır.”

Törende, nükleer enerjilerin barışçıl yollarla kullanımı için özel Rus-Arjantin projelerinin uygulanmasına dair bir yol haritası da imzalandı. (İHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi