‘Çocuklarımıza vebalı gibi bakmayın’

Otistik Çocukları Yaşatma ve Kazanma Derneği Başkanı Nazmiye Yaman, ağır otizmli çocukların eğitin hayatının 12 yaşından itibaren bittiğini ve çocukların eve hapsolduğunu belirterek, “Bir an önce ağır çocuklarımıza ve 12 yaşından itibaren eve hapis olan çocuklarımıza çözüm bulunmalı” dedi. Otizmli çocukların eğitim saatlerinin azaltıldığını, birçok ailenin maaşının kesildiğini ifade eden Yaman, toplumun otizmli çocukların aileleriyle empati kurmasını istedi ve “Çocuklarımıza vebalı gibi bakmayın” diye konuştu.

‘Çocuklarımıza vebalı gibi bakmayın’
‘Çocuklarımıza vebalı gibi bakmayın’ admin
Bu içerik 911 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Otistik Çocukları Yaşatma ve Kazanma Derneği üyeleri, Yenişehir Kent Konseyi’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi ve otistik çocukların ve ailelerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Dernek başkanı Nazmiye Yaman, evlatları büyüdükçe içlerindeki yaranın da büyüdüğünü vurgulayarak, “İçimizde büyüyen bu yara toplumsal bir yara ve maalesef kimse umursamıyor. Yaramız hiç durmadan kanamaya devam ediyor. Otizmli çocuk sahibi olmak sadece bizim değil toplumun da sınavı. Toplumun bizlere karşı anlayışlı, sabırlı olması ve empati yapması gerekiyor. Çocuklarımıza vebalı gibi bakmayın” dedi.

HER 58 ÇOCUKTAN BİRİ OTİZMLİ

Otizmli çocuk sayısının sürekli arttığını, her 58 çocuktan birinin otizmli olduğunu ve medyada sadece hafif düzeyde otizmli çocukların gösterildiğini ifade eden Yaman, “Maalesef bütün çocuklarımız aynı değil. Kimi konuşamıyor. Kimisinin algısı kapalı, göz teması kuramıyor. Konuşan çocuk da, konuşamayan çocuk da her zaman kopmalar, öfke, sinir ve ağlama nöbetleri geçiriyor. Bizlerin çocukları çok hassas. Esas ağır çocuklarımız gündeme gelmeli. 12 yaşından sonra çocuklarımızın okul hayatı bitiyor, eve hapis oluyorlar. Sokağa çıkamayan, dört duvar arasındaki çocuklar kendilerine ve ailelerine zarar veriyorlar. Bir an önce ağır çocuklarımıza ve 12 yaşından itibaren eve hapis olan çocuklarımıza çözüm bulunmalı. Eğitim  hayatları ömür boyu devam etmeli. Özel eğitim bölümlerini bitirmiş kaliteli öğretmenler olmalı. Okullar ve eğiticiler sık sık denetlenmeli. Ailelere acil olarak psikolojik destek verilmeli” diye konuştu.

3 yıl önce hükümetin otizm eylem planını açıkladığını, bu plana göre eğitim saatlerinin haftada en az 30 saate çıkarılması, gündüz bakımevleri kurulması, ailelere psikolojik destek verilmesi düzenlemelerinin vaat edildiğini belirten Yaman, “Ama geldiğimiz mesafe bize göre sıfır. Eğitim saatleri artacağına azaltılmıştır. Birçok ailenin aldığı maaş kesilmiştir. Engelli kardeşlerimiz ve otizmli çocuklarımız zor durumdadır. Çok acil olarak otizm eylem planı uygulanmalı. Mola evleri yapılmalı. Otizm yaşam merkezleri yapılmalı. Engelliler Haftası geliyor ve bizler artık yapmacık tavırlar istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi