Metro projesi kriz engeline takıldı

​Mersin’in kanayan yarası metro projesi, bu sefer de ekonomik kriz engeline takıldı.Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Çeşmeli Otoban kavşağından Serbest Bölgeye kadar olan Metro projesi ile ilgili krediyi dahi bulduklarını ancak ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’deki bütün yatırımlar gibi durdurulduğunu belirtti.

Metro projesi kriz engeline takıldı
Metro projesi kriz engeline takıldı admin
Bu içerik 424 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Akdeniz Hal Kompleksine yapılan hizmetlerin tanıtımı gerçekleştirildi. Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Münir Şen ile eski Başkanı Refik Canatan’ın da katıldığı toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, siyaseti hiçbir zaman  kentin ve halkın sorunları dışında değerlendirmediklerini söyledi. Günübirlik siyaset yapmadıkların ve her zaman olaylara çözüm noktasında yaklaştıklarını ifade eden Kocamaz, “Siyasette her zaman başarılı insanlar istenmeyebiliyor. Çünkü siyasetçi bir yol açamıyorsa bir ufuk açamıyorsa ufku genişletemiyorsa ve siyasette uzun yıllar patinaj noktasında kalıyorsa mutlaka daha başarılı insanlar göze batıyor. Biz böyle bir dönemden geçiyoruz. Bu süreç başladığından bu yana partili partisiz her siyasi görüşten insanlar gece gündüz demeden bize desteklerini belirtiyorlar. Her ne pahasına olursa olsun bu yola devam etmemiz gerektiğini belirtiyorlar. Biz siyaseti halkımız için yapıyoruz şahsımız için yapmıyoruz. Kim nasıl değerlendirirse degerlendirsin. Bu kentin hizmete ihtiyacı var. Halkın büyük bir kısmının bu yönde bir talebi olduğu için de bizde 2014’te nokta koyacağız dediğimizde bize nokta koydurmamışlardı. Bu büyükşehirler ne olacak demişlerdi. Şimdi tam tersi bir olayla karşılaşıyoruz. O zaman bize bu söylenen sözü bizde şimdi bu kararı alanlara söylüyoruz. O zaman Mersin’in durumu ne olacak. Biz Mersin’i sahipsizde bırakmayacağız yalnızda bırakmayacağız. İnşaallah hizmetleri kesintisiz bir şekilde bundan sonra sizlerle birlikte sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

GÖREVE SİYASET İÇİN DEĞİL HİZMET İÇİN TALİBİZ

Mersin’in uzun yıllar ihmal edildiğini vurgulayan Kocamaz şöyle devam etti: “1/100 binlik planlarımız tamamlandı. 1/5 binlik planımız meclisten geçti. Ulaşım Master planı, taşkın sularla ilgili planlarımız tamamlandı. Bunlarda boyacı küpü gibi bugünden yarına olacak projeler değil. Bunların her biri 3 buçuk 4 yıl alacak projeler. Artık her şey hazır. otobüs yolcularını ve yola çıkmayı bekliyor. İnşaallah kaldığımız yerden bunları devam ettireceğiz. Bizim bu saatten sonra siyaset için bir yere aday olmamız ya da bir yere talip olmamız mümkün değil. Biz bu saatten sonra sadece hizmet için yere talip oluruz.”

 

MERSİN’İN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİKTEN SONRA TRAFİK

 

Mersin’in ana probleminin işsizlikten sonra trafik olarak görüldüğünü bununlar ilgili şu anda 5. kavşak projesini başlattıkları bilgisini veren Kocamaz şöyle devam etti: “Bu kavşaklardan bir tanesini Karayolları Bölge Müdürlüğü yaptı. Diğer 3 tanesini biz hayata geçirmiştik. Ancak ulaşım master planına göre bu kavşaklardan Mersin’e 22 tane yapılması gerekiyor. Sadece ikinci çevre yolu dediğimiz Okan Merzeci Bulvarına 12 tane yapılacak o yolda hiç elektrikli sinyalizozyon kalmayacak. Tamamı ışıksız bir şekilde bir uçtan bir uca geçecek. Bunun dışında şayet bize daha önce yol vermiş olsalardı monorayla ilgili raylı sistemi havadan götürme ile ilgili projemizde hayata geçmiş olacaktı. Ancak bakanlığa biz o projeyi bir türlü kabul ettiremedik.”

 

METRO PROJEMİZ EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE DURDURULDU

Monoray’ın kabul edilmemesi nedeniyle önce hafif raylı sistem yapılsın denildiğini daha sonra ise bunun metroya dönüştürüldüğünü ve güzergahında biraz uzatıldığını vurgulayan Kocamaz şöyle devam etti: “İlk başta 15 kilometre olan raylı sistem projesi şu anda 20 kilometreyi geçmiş durumda. Çeşmeli Otoban bağlantısının olduğu yerden Serbest Bölgeye kadar olan bölge için projemiz şu anda tamamlandı. Bakanlık ön izni verdi. Ancak bu ekonomik kriz nedeniyle maalesef Türkiye’deki bütün yatırımlar durdu. Genelgelerle şu anda bize yeni ihaleye çıkmayın deniyor. Eski devam edenler bitsin. Yeni bir talimat gelinceye kadar da Türkiye genelinde gerek devlet, gerekse de belediye yatırımlarının durdurulması isteniyor. Bu konuda metro projesi ile ilgili krediyi dahi bulmuştuk. Yap-İşlet- Devret modeline benzer bir modelle aynen şu andaki köprülerin yada şehir hastanelerinin yapıldığı modelle bu işi yaptıracaktık. Ama oda şu anda durdurulmuş vaziyette. İnşallah ülkemiz bu ekonomik krizden nefes alacak noktaya gelir kurtulur. Bütün esnaflarımız bütün iş adamlarımız ve bütün halkımızla birlikte belediyelerde biraz rahat nefes alır ve yatırımlarını yeniden başlatır.”

50 YILDIR MÜCADE ETTİĞİMİZ PARTİMİZDEN AYRILMAZ ZORUNDA KALDIK

Konuşmasını tekrar MHP’den istifasına getiren Kocamaz şunları söyledi: “Çok badire atlattıktan sonra böyle bir olayla karşılaşmamız onun kırıcı bir olaydı. 50 yıldır birlikte mücadele ettiğimiz siyasi partimizden şartlar böyle gerektirdiği için ayrılmak zorunda kaldık. Şuna herkes bilsin ki hizmetten ve halkımızdan hiçbir zaman ayrılmadık bundan sonra da ayrılmayacağız. Bu ülke hepimizin bu Mersin hepimizin. İnsanların doğum yerini anne babasını tercih şansı yok. İnsanlar farklı yerlerde doğabilir ama bu topraklar üzerinde yaşayan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bu ülkenin değerlerine karşı çıkmadığı sürece bu ülkede birlikten beraberlikten yana tavır koyduğu sürece şanlı Albayrağın altında birlikte yaşamaktan gurur duyduğu sürece herkes bizim başımızın tacı. Onun için hizmete koşturuyoruz. Onun için Mersin’i bir yerlere getirmeye çalışıyoruz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış