‘Türkiye AİHM kararını uygulamama listesinde Avrupa ikincisi’

​Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Çalışmalarına Katılan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “2017 istatistiklerine bakıldığında; Türkiye’nin AİHM kararını uygulamadığı açık dosya sayısı 1446’dır. Türkiye AİHM kararını uygulamama listesinde Avrupa ikincisi. Bu tablo Türkiye’de insan haklarının hiçe sayıldığının belgesidir” dedi.

‘Türkiye AİHM kararını uygulamama listesinde Avrupa ikincisi’
‘Türkiye AİHM kararını uygulamama listesinde Avrupa ikincisi’ admin
Bu içerik 229 kez okundu.

 Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’nın (TBB) ana faydalanıcısı olduğu, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi Ortak Projesi olan ‘Baroların ve Avukatların Avrupa İnsan Hakları Standartları Konusunda Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında ilk çalışma ziyareti 26-30 Kasım 2018 tarihleri arasında Strazbug’dageçekleti. Barolara İnsan Hakları Merkezi’nin etkin bir şekilde faaliyet göstermesini hedefleyen proje kapsamında, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ve diğer pilot baroların temsilcileri, Strasburg’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin çalışmalarına katıldı. Mersin Baro Başkanı Av.BilginYeşilboğaz konuya ilişki yaptığı  açıklamasında, “2017 istatistiklerine bakıldığında; Türkiye’nin AİHM kararını uygulamadığı açık dosya sayısı 1446’dır. Türkiye AİHM kararını uygulamama listesinde Avrupa ikincisi. Bu tablo Türkiye’de insan haklarının hiçe sayıldığının belgesidir” dedi.

Yelişbağaz’ın  verdiği bilgiye göre Türkiye Barolar Birliği ve pilot baro temsilcilerinin, Agora Binası’ndaki Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne çalışma ziyaretine; Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Ankara, Van ve Diyarbakır Barosu temsilcileri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi komisyon üyeleri ile katıldı.

Toplantının birinci gününde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Komisyon üyelerinin yapmış oldukları sunumlar kapsamında; ‘Hukuk profesyonelleri için insan hakları eğitim programı ve araçları’, ‘avukatlık mesleğine ilişkin sözleşme ile ilgili çalışmalar’, ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru usulleri, öneriler ve iyi uygulamalar’, ‘AİHS, 5. Maddede yer alan özgürlük ve güvenlik hakkı kapsamındaki kilit kavramlar ve son dönemdeki içtihatlar’ konularında katılımcılar bilgilendirildi.

Toplantının ikinci gününde büyük daire duruşmasına katılım gerçekleşerek, AİHS, 6. madde’de (adil yagılanma)kilit kavramlar ve son dönemdeki içtihatlar, ‘AİHS 1 no’lu protokolünün 1. maddesi (mülkiyetin korunması) kilit kavramlar ve son dönemdeki içtihatlar’ konularında yapılan bilgilendirmelerin ardından, Avrupa Baroları Konseyi temsilcisi PiersGardner ile toplantı yapıldı.

Toplantının üçüncü gününde ise; Avrupa Konseyi Danışmanı MatthieuBirker ‘İnsan Hakları Komiserinin çalışmaları’, İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğü Genel Müdürlüğü tarafından ‘Avrupa işkencenin ve insanlık dışı, onur kırıcı ceza veya muamelenin önlenmesi komitesinin çalışmaları’, ‘yapay zeka: avukatlar için yeni fırsatlar zorluklar’ hakkında bilgiler verilerek, İcra Dairesi’nin sunumu gerçekleşti.

Öte yandan; AİHM Yazı İşleri Müdürlüğü’nden ‘AİHS 2. madde (yaşam hakkı) ve 3. madde (işkence yasağı) kapsamında devletin yükümlülükleri ve etkili soruşturmada kilit kavramlar ve son dönemdeki içtihatlar’ , ‘AİHS, 10. madde (ifade özgürlüğü) kilit kavramlar ve son dönemdeki içtihatlar’ konularında sunum yapıldı.  Toplantı, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Müdürü CristophePoirel’in kapanış konuşması ile sona erdi.

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN ÖNLENMESİ İÇİN HUKUKÇULAR, SİYASETÇİLER VE TOPLUM BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİ”

Toplantıyı değerlendiren Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Yirminci yüzyılın en önemli gelişmelerinden birisi; insan haklarının uluslararası düzeyde tanınması ve korunması için uluslararası düzeyde anlaşma ve sözleşmelerin imzalanarak, ülkelerin hukuk uygulamalarında insan hak ve özgürlüklerini korumaya yönelik gerekli adımların atılması sağlanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, insan hakları normlarını en üst düzeyde koruyan uluslararası bir organdır.

Ancak ülkemizde uluslararası hukukun ihlal edildiği görülmektedir. 2017 istatistiklerine bakıldığında, Türkiye’nin AİHM kararını uygulamadığı açık dosya sayısı 1446’dır. Türkiye AİHM kararını uygulamama listesinde Avrupa ikincisi. Bu vahim bir durumdur. Bu tablo Türkiye’de insan haklarının hiçe sayıldığının, çiğnendiğinin belgesidir. Ülkemizdeki insan hakları ihlallerinin önlenmesi için, hukukçuların, siyasetçilerin ve bütün toplumun birlikte mücadele etmesi birlikte hareket etmesi gerekmektedir” diye konuştu. (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi