Yeşilboğaz: Aladağ’da adalet yerini bulmadı!

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 29 Kasım 2016 yılında Adana'nın Aladağ ilçesinde yaşanan ve 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangını ile ilgili yaptığı açıklamada,Çocukların el ele ölüme gittiği yangınla ilgili açılan davada tek bir tutuklunun dahi kalmaması, acılı ailenin ve toplumun vicdanını kanatmıştır. Aladağ’da maalesef adalet yerini bulmadı” dedi.

Yeşilboğaz: Aladağ’da adalet yerini bulmadı!
Yeşilboğaz: Aladağ’da adalet yerini bulmadı! admin
Bu içerik 272 kez okundu.

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 29 Kasım 2016 yılında Adana'nın Aladağ ilçesinde 10'u öğrenci, 1'i çocuk olmak üzere, 12 kişinin yaşamını yitirdiği ve 24 öğrencinin de yaralandığı yurt yangınının ikinci yılında yaptığı yazılı açıklama ile Aladağ’da adaletin yerini bulmadığını vurgulayarak, Mersin Barosu olarak Aladağ’da adalet arayışlarının devam edeceğini söyledi.

Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında,‘Kasıtlı ya da ihmali davranışla ölüme denen olma’ suçundan açılması gereken dava, taksirle öldürme suçundan açılmıştır. Yangında ihmali olduğu iddiasıyla 7'si tutuklu, 14 sanık hakkında 12'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada, aradan geçen süreçte tutuklu 7 sanık tahliye edilmiştir. Çocukların el ele ölüme gittiği yangınla ilgili açılan davada tek bir tutuklunun dahi kalmaması, acılı ailenin ve toplumun vicdanını kanatmıştır. Aladağ’da maalesef adalet yerini bulmadı” dedi.

“ ÇOCUKLARIMIZ TARİKATLARIN KUCAĞINA ATILMIŞTIR

Mevzuata göre, o yaştaki çocukların özel eğitim yurtlarında olmaması gerektiğini kaydeden Yeşilboğaz, “Çocuklarımızın eğitim, barınma ve güvenliklerinin tarikatlara, cemaatlere devredildiği acı bir gerçektir. Türkiye’de denetimden uzak yüzlerce cemaat yurtlarında çocuklarımız tarikatların kucağına atılmıştır ve en vahimi de devlet buna seyirci kalmaktadır. Ayrıca raporda, ruhsatsız olan ve yangın tekniği hakkında yöneticilerin hiçbir bilgi sahibi olmadığı da yer almıştır. İhmal sonucu bu binada çocukların yanarak yaşamını yitirmesi, çocuklarımızın yaşam haklarını ellerinden alan suçluların iki yıl bile geçmeden serbest bırakılması, hukuka, insan haklarına ve vicdana aykırıdır” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZ SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İÇERİSİNDE KORUNMALIDIR”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, Mersin Barosu olarak yaşanan acı olayın davasını başından sonuna kadar gönüllü olarak takip ettik. Aladağ yurt yangını davasının tüm sorumluları ve suçluları, hak ettiği cezayı alana kadar sürecin ve davanın takipçisi olmaya devam edeceğimizi, faciayı unutturmayacağımızı bir kez daha duyuruyoruz. Aladağ’da adalet arayışımız devam edecektir.

Başka çocuklarımızın da yaşam haklarının ellerinden alınmaması için tüm çocuklarımız sosyal devlet anlayışı içerisinde korunmalıdır ve suçlular cezasız bırakılmamalıdır. Hayatını kaybeden çocuklarımızı rahmetle anıyor, ailelerine sabırlar diliyorum” ifadesini kullandı. (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi